UWAGA!

Galeria przyszłości

 Elbląg, Jeden z projektów dotyczących Galerii EL
Jeden z projektów dotyczących Galerii EL

Jak mogłaby wyglądać Galeria EL, gdyby jej rozbudowa nie była ograniczona kwestiami finansowymi, konserwatorskimi i tak dalej? Odpowiedź próbowali znaleźć studenci z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, którzy przygotowali swoje architektoniczne pomysły dla galerii w ramach przedmiotu projektowanie konserwatorskie. Co zaproponowali? Zobacz zdjęcia.

"Nieograniczona fantazja"

- To rzecz nie do końca możliwa do realizacji, ale stanowi ciekawą okazję, by przedstawić różne koncepcje tego, jak dzisiejsi studenci architektury wyobrażają sobie przyszłość galerii – komentuje Wojciech Minkiewicz z Centrum Sztuki Galerii EL. Podkreśla, że projekty uwzględniają i łączą dostępną wiedzę architektoniczną o dominikańskim klasztorze w przeszłości, potrzeby Galerii EL i... studencką, architektoniczną fantazje. - Ta fantazja w zasadzie nie jest niczym ograniczona, bo skoro to projekt hipotetyczny, nie trzeba myśleć o kosztach czy innych ewentualnych przeszkodach – tłumaczy.

Chociaż trudno dziś mówić o realizacji pomysłów dotyczących rozwoju galerii, to projekt może stanowić świetny przyczynek do dyskusji o jej przyszłości.

- Trzeba patrzeć w przyszłość – mówi Wojciech Minkiewicz. - Nawet jeśli dziś nie jesteśmy w stanie realizować takich projektów, warto mieć jakiś punkt odniesienia i być gotowym. Warto te pomysły potraktować poważnie.

Wojciech Minkiewicz zaznacza, że studenci uwzględniali w projektach historyczny układ dominikańskiego kościoła i klasztoru, wiedza na ten temat nie jest jest jednak kompletna.

- Plany, które posłużyły jako punkt wyjścia, były tworzone jeszcze przed wojną, we wczesnych latach 60. były dopracowywane – tłumaczy. - Nie powstały one jednak na bazie szczegółowych badań archeologicznych. Wykonano tylko badania punktowe, które dają jedynie częściowy obraz tego, jak to wyglądało wcześniej.

Autorzy projektów uwzględnili w swoich pomysłach nowe przestrzenie wystawiennicze czy rozbudowę zaplecza.

- Oprócz tego projekty uwzględniają wszelkie funkcjonalności, o których myśli nowoczesna instytucja kultury. Należą do nich rozwiązania związane z misją galerii, jak przestrzenie warsztatowe, w których mogliby działać artyści-rezydenci, którzy na jakiś czas wprowadzaliby się tutaj i tworzyli swoje prace, co mogliby obserwować mieszkańcy i turyści. Ciekawym pomysłem jest też sala konferencyjno-kinowa, która mogłaby być miejscem spotkań i rozmów o tym, co dzieje się w Galerii EL – wymienia Wojciech Minkiewicz.

Dodaje, że w takich projektach trzeba też uwzględnić pomieszczenia hotelowe, zapewniające możliwość przyjmowania gości na nocleg. - Do tego ważna jest część gastronomiczna, restauracyjna. Są jeszcze przestrzenie biurowe czy... magazynowe, bo przecież jest co gromadzić – zaznacza.

Bardzo istotną kwestią jest położenie nacisku na „część zieloną” Galerii EL.

  Elbląg, Projekty wystawiono krużganku Galerii El
Projekty wystawiono krużganku Galerii El (Fot. Michał Skroboszewski)

- Wcześniej funkcjonowały tu ogrody, dzisiaj też, w ramach takiej dobrej „współpracy” człowieka z naturą, chcemy, by część zielona była zachowana i mogła cieszyć oko, a nie została np. zalana betonem.

Wystawa z projektami studentów Politechniki pozostaje w krużganku Galerii EL, póki co – ze względu na koronawirusowe obostrzenia – z pracami można zapoznać się jedynie na profilu facebookowym galerii.

- Prace pozostają u nas, niewykluczone, że jeśli nie będzie można ich zobaczyć na miejscu w najbliższym czasie, wywiesimy je ponownie później. Odbiór ich „na żywo”, w murach galerii, spojrzenie na teren i wyobrażenie sobie poszczególnych rozwiązań, elementów, na pewno byłoby ciekawym doświadczeniem – mówi Wojciech Minkiewicz.

 

Co przyniesie przyszłość?

Studenci korzystali z materiałów własnych i przygotowanych Stowarzyszenie Architektów Polskich - Koło Elbląg. Nad projektem opiekę sprawowali prof. Aleksander Piwek i dr Piotr Samól z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

- Ukoronowaniem kursu o historii architektury i projektowaniu jest projektowanie konserwatorskie – podkreśla dr Samól. - Studenci muszą tu połączyć wiedzę na temat historii architektury i pewne wyczucie z decyzjami projektowymi. Muszą tu podążać za swoimi odczuciami estetycznymi, a czasem... poskromić część swoich pomysłów – przyznaje.

Piotr Samól podkreśla, że wystawa obejmuje cały przekrój studenckich prac.

- To nie tylko prace „piątkowe”, ale też te „czwórkowe”. Nie ma tu słabych prac, a chcieliśmy pokazać wszystkie, bo często odbiorcy zwracają uwagę na inne elementy niż my jako specjaliści w zakresie konserwacji, a to stanowi cenne doświadczenie – zaznacza. Dodaje, że na realizację projektu miała wpływ pandemia, bo w pierwotnym zamyśle studenci mieli przyjechać do galerii, by przeprowadzić z prowadzącymi szereg wizji lokalnych.

- Ostatecznie stanęło na tym, że przeprowadziłem zdalne omówienie obiektu, a później część studentów indywidualnie przyjeżdżała do Elbląga. To utrudnienie, bo praca projektowa, koncepcyjna, zakłada interakcję między uczestnikami, miało to jednak pewne zalety. Utrzymaliśmy w tym przypadku formułę konkursu, konsultacje ze studentami przeprowadzaliśmy indywidualnie, dzięki temu uniknęliśmy wzajemnych zapożyczeń – podkreśla dr Samól. Właśnie dlatego proponowane rozwiązania są zróżnicowane.

Studenci byli zachęcani, by szukać współczesnych rozwiązań architektonicznych i „wczuć się” w potrzeby galerii jako instytucji kultury.

- Stąd takie kwestie jak dodatkowe sale wystawiennicze, magazyny, restauracje... - wymienia Piotr Samól. - Niektórzy proponowali skansen archeologiczny pod zasypaną częścią klasztoru w części północnej działki – dodaje.

Choć projekty studentów dziś nie są przecież przeznaczone do realizacji, to nie jest wykluczone, by w przyszłości z nich nie skorzystano.

- Myślę, że niektóre na pewno mogłoby być inspiracją do projektu budowlanego. W przypadku takiego obiektu punktem wyjścia zawsze jest jednak studium historyczno-konserwatorskie – podkreśla dr Samól. - To zawsze dialog nie tylko między galerią a środowiskiem artystycznym i architektonicznym, ale też z urzędem konserwatorskim – tłumaczy.

O pomysłach na dalszy rozwój instytucji kulturalnych można jednak rozmawiać bez żadnych ograniczeń. Zachęcamy naszych Czytelników, by włączyli się w tę dyskusję. Kto wie, może któryś ze studenckich projektów pokazuje – choćby w przybliżeniu - rzeczywistą przyszłość galerii?

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • obrzydliwe
 • Niech lepiej w końcu zabudują wybrzeże kamienicami tak jak to jest w Gdańsku nad Motławą. W końcu starówka zacznie wyglądać jak na stare miasto przystało. .. kawiarenki przy rzece, spacerujący turyści. Bo póki, co nabrzeże starówki wyglada jak rampa załadunkowa. Kamienice zabudować po obu stronach rzeki!!! Niech w końców, któryś radny o to zadba!
 • @Jjrr - Jestem na tak. Nie rozumiem czemu zabudowa jest oddalona od rzeki. Obecny bulwar tylko odstrasza.
 • Widzę, że studentom Wydziału Architektury PG zakazano już chyba wizjonerskiego projektowania dyplomowego słynnej Torpedowni w Babich Dołach i teraz przerzucono ich na odcinek zabytkowy, elbląski - bardzo ładnie, może będzie bardziej konstruktywnie:)Taką mam koncepcję na przyszłe edycje dla przyszłych roczników studentów, żeby może zamiast Galerii (wszak dobrze wiemy, że nic podobnego tam nigdy nie powstanie)spróbować może popuścić wodze fantazji a urbanistycznych talentów i spróbować zaprojektować porządnie Wyspę Spichrzów wraz z uwzględnieniem jej funkcji kulturo- i miastotwórczej, bo te żenujące projekty popełnione parę lat temu za gruby szmal na zlecenie ratusza zbierają dziś jedynie kurz, a i same były merytorycznie niewiele warte. Może wśród dzisiejszych studentek/ów pojawiłby się jakiś talent, który przynajmniej naszych nieudolnych włodarzy w tej kwestii wizjonersko potrafiłby zawstydzić? Hashtagi: #MyslNowa, #BlaskiPromiennymi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  3
  Sto Lat Planowania(2021-03-25)
 • Trąbie o tym na okrągło i nic. .. radni i harleyowiec maja wszystko w tyle. Wkurza mnie to, bo deweloper by się znalazł w 5 minut zbudować tam kamienice, a atrakcyjność starówki by wzrosła. Ręce opadają. ..
 • Nie ma nic gorszego niż takie postmodernistyczne "wariacje na temat"zabytkowych budynków. Dobrze, że to tylko takie gdybanie i nic z tego nie będzie, ale to tylko pokazuje, jakie bezguście obecnie panuje w trendach architektonicznych i w wielu miejscach się niestety takie potwory stawia.
 • Teren przy Galerii niech uporzadkuja bo strach patrzec na ten niby parking klepisko Wstyd kogos zaprosic do Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  0
  obserwatorelblaga(2021-03-25)
 • a jak wyglądałby Elblag gdyby w swoim czasie obecny budynek galerii przekazano na kościół garnizonowy i w ten sposób zabezpieczono przy pomocy kościoła nienaruszalność bytu ulokowanych tu wtedy jednostek wojskowych z oczywistym imperatywem ich rozbudowy? otóż miast Elblag byloby najprawdopodobniej siedzibą Sejmiku Wojewódzkiego, miało nowoczesna galerię sztuki EL w nowej siedzibie, miasto stałoby się miastem garnizoniwym z wszystkimi z tego faktu wynikającymi pozytywami społecznymi, niestety komuszki głupuszki powiedziały NIE i ostatnia szansa pomysłu na miasto zdechła
 • @Klhfs - A jak wyglądałby Elbląg, gdyby udało się w końcu odebrać zrabowane przez złodziejski krk grunty i budynki, do których nie ma on najmniejszego prawa i za co nie zapłacił on ani złotówki (ew. jakieś orzeszki z 99% bonifikatą)? Otóż miasto Elbląg byłoby najprawdopodobniej siedzibą województwa elbląskiego, miało kasy jak lodu na inwestycje wojewódzkie z UE (patrz: Olsztyn), budowalibyśmy już szóstą linię tramwajową łączącą Zatorze z Nad Jarem, transport publiczny docierałby m. in. na Kamionkę i Dębicę, zaś w budynku dzisiejszego kościoła Bożego Ciała (odbudowanego rękami spółdzielczego Ludu Pracującego)działałby w dalszym ciągu świetny teatr i Dom Kultury. Niestety, obrabowały nas klesze podnóżki, w czym wydatnie pomogły im miejskie komuszki, i miasto w konsekwencji na pysk padło i zdycha. Hashtagi: #kler, #NasiOkupanci, #patoprawica, #styropiany, #rak
 • postawcie w końcu biedrę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  7
  ile można powtarzać(2021-03-25)
 • Zamiast snuć wizje odrestaurujcie w końcu resztki wspaniałego muru wokół galerii, niedługo się zawali!! Wstyd.
 • Paskudnie
Reklama