UWAGA!

Gobeliny na ścianach "czterdziestolatki"

W Galerii El, która świętuje w tym roku 40-lecie istnienia, prezentowana jest wspólna wystawa dwóch artystów: Tomasza Szumińskiego i Pawła Lewandowskiego-Palle.

Trudno odnaleźć coś, co łączy prace obu artystów. Całość składa się jednak na oryginalną i nieco zaskakującą mieszankę abstrakcji, ironii i nastroju. Oto bowiem w przestrzeni średniowiecznego kościoła zawisły obok siebie: seria olejnych abstrakcji geometrycznych, niezwykłe, przypominające to prace Tadeusza Kantora to prozę Stanisława Lema metalowe konstrukcje oraz gobeliny - włóczkowe impresje na temat koloru i przestrzeni.
     Abstrakcje autorstwa Pawła Lewandowskiego - Palle to wariacje na temat trójkąta, czegoś co znamy jako widmo światła (rzucony na kryształowy trójkąt snop światła rozszczepia się na szereg kolorowych pasm) i koloru niebieskiego. Sam Lewandowski - Palle jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i obecnie szefuje zakładowi technologii malarstwa i technik malarskich.
     Autorem rozstawionych w galerii kompozycji i gobelinów jest Tomasz Szumiński - absolwent rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Plastycznych (rocznik 1982). Każda z metalowych grup postaci opowiada jakąś historię - torreadora, miłosnych zalotów czy rodzinnego spotkania (choć "matka" nie wiedzieć czemu zaopatrzona została... w pas do pończoch). Wszystkie wyrażają sympatię, nawet czułość Szumińskiego do "bohaterów" historyjek. Oto, gdzieś na tle metalu pojawiają się elementy ocieplające nastrój kompozycji - czerwona migająca dioda - "serce" kobiety, niewielka, obracająca się na ruchomej scence para ludzi, której przygląda się Bóg.
     Z zupełnie innej plastycznej bajki pochodzą gobeliny - przynoszą wspomnienie spokojnego świata barw, który z codziennym życiem niewiele ma wspólnego.
     Wystawa pozostanie w Elblągu do 26 sierpnia. Bilety kosztują 1,5 zł i 3 zł.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama