UWAGA!

Kameralnie u Św. Ducha

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Biblioteka Elbląska im. C. K. Norwida zapraszają na czwartkowy (14 października) koncert kameralny, który wykonają: Karol Respondek (klarnet) i Paweł Rydel (fortepian).

Koncert odbędzie się 14 października, o godz. 18 w sali koncertowej “u św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej. Bilety w cenie 7 zł do nabycia przed koncertem.
      
       W programie:
       Franz Schubert - "Sonatina D-dur"
       Fryderyk Chopin: Ballada g-moll, Mazurki: B-dur, As-dur, Walc f-moll
       George Gershwin - Trzy preludia
       Astor Piazzolla - Suita "Angel"
      
       Paweł Rydel - gdański pianista wykształcony w rodzinnym mieście pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Waldemara Wojtala. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Fortepianu gdańskiej Akademii Muzycznej.
       Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach pianistycznych solowych i muzyki kameralnej, pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Jean-Paul-Sevilla, Andrzej Tatarski. Jest laureatem najwyższych nagród w konkursach pianistycznych i kameralnych pianistycznych, m.in.: I Ogólnopolskiego Konkursu o Stypendia im. F. Liszta we Wrocławiu, III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy, I Konkursu Muzyki Kameralnej w Zakopanem (ze skrzypkiem A. Kacprzakiem) oraz nagrody Jury na Konkursie Pianistycznym w Bremen (Niemcy) w 1999 r. Prowadzi regularną działalność koncertową jako solista i kameralista występując w wielu
       miejscach w Polsce i innych krajach Europy (m.in. Rosja, Niemcy, Norwegia, Ukraina, Włochy).
      
       Karol Respondek - studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Po studiach czasowo współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej.
       Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa).
       Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im.K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego.
       Jest autorem i wykonawcą transkrypcji na klarnet i fortepian oraz na klasyczny kwintet dęty, m.in.: "Obrazki z wystawy" Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Ponadto dokonał orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego I. F. Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty.
       Karol Respondek gra na instrumentach TOSCA - najnowszym modelu Firmy"Buffet Crampon".
      
       Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
Jagoda Story, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama