UWAGA!

Kolejne formy odzyskają formę (aktualizacja)

 Elbląg, Forma przestrzenna Jerzego Fedorowicza.
Forma przestrzenna Jerzego Fedorowicza. Fot. redruM, galeria konkursu Fotka Miesiąca

130 tys. zł otrzymała Galeria EL dzięki dofinansowaniu z programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022". Dzięki tym pieniądzom prac konserwacyjnych doczekają się kolejne elbląskie formy przestrzenne.

- Projekt Galerii EL na renowację Form Przestrzennych otrzymał dofinansowanie w ramach programu pn.: "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022" realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – podała Galeria EL pod koniec marca w swoich mediach społecznościowych. - Autorami form wybranych do konserwacji są Jan Ziemski, Jerzy Fedorowicz, Adam Marczyński, Maciej Szańkowski i Krystyn Zieliński - informuje galeria.

W pierwszym etapie zadania realizowane zostaną kwestie związane z dokumentacją techniczną. Drugi etap, czyli właściwy remont i konserwacja, obejmować ma usunięcie wszelkich powłok zalegających na konstrukcjach stalowych i czyszczenie strumieniowo-ścierne. Przy niektórych formach przestrzennych konieczne są odkopanie i renowacja postumentu (Szańkowski, Zieliński); wymiana całości (Marczyński), części (Szańkowski) lub uzupełnienie brakujących elementów (Fedorowicz) konstrukcji; demontaż, transport i montaż (Marczyński, Szańkowski). Wykonane ma zostać także malowanie antykorozyjne z zachowaniem bądź przywróceniem pierwotnej kolorystyki obiektów.

Jak się dowiadujemy, podpisanie umowy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się przypuszczalnie do połowy maja, dopiero wtedy będą mogły rozpocząć się planowane prace. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku podaje, że w tegorocznej edycji programu wpłynęło 90 wniosków, pozytywnie rozpatrzono 15 z nich – to dofinansowania na łączną kwotę 2 mln zł. Centrum Sztuki Galeria EL wnioskowało m. in. o dofinansowanie konserwacji "parkowych" form przestrzennych w wysokości 227 tys. zł. Ostatecznie galeria otrzymała na ten cel blisko 130 tys. zł.

Projekt dofinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „ Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022". Celem programu jest, jak podaje strona Centrum Rzeźby Polskiej, "podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł".

Przypomnijmy, że Otwarta Galeria to "kolekcja ponad sześćdziesięciu form przestrzennych znajdujących się na terenie Elbląga. Ten wyjątkowy zbiór rzeźb w przestrzeni miejskie to nie tylko fenomen w skali ogólnopolskiej, a nawet światowej, ale także wyjątkowa historia, sięgająca roku 1965, kiedy w Elblągu miejsce miało I Biennale Form Przestrzennych" – jak podaje strona Galerii EL. Znajdziemy tu także mapę i opis poszczególnych form przestrzennych.

- Formy należące do kategorii „parkowych”, funkcjonują bardziej indywidualnie, usytuowane w parkach miejskich i na zielonych skwerach, odcinają się na tle kompleksów zieleni, a siedzący na ławkach, bądź spacerujący w tym miejscu, mieszkańcy, są niejako prowokowani przez obiekty ustawione w parku, czy na skwerze, do baczniejszej ich obserwacji. Zmienia się ich percepcja w zależności od odległości, kąta widzenia, światła i pór roku. Niekiedy wyłaniają się znienacka z krzaków, czy zza drzew jako dziwne, metalowe stwory. Tym samym formy te tworzą swoistą galerię dzieł sztuki, w myśl hasła Gerarda Kwiatkowskiego, inicjatora Biennale: „dzieła sztuki wyjdą z ciasnych ram muzeów i sal wystawowych, staną się naszą codziennością, by kształtować i uwrażliwiać współczesnego człowieka” - informuje Galeria EL.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego w Elblągu taką dumą otacza się te pospawane z blachy wytwory? Dlaczego tak niewiele realistycznych rzeźb, fontann, miejsc publicznych z inną sztuką od tej spawanej. Formy, niech są, ale może warto by pomyśleć o czymś więcej. Co?
 • Frome na zlom - tego rak, tylko srodki sa marnowane na jakies fanaberie, nic konkretnego, oltarze sobie wymyslili sunbstytuty poganskich balwanow
 • mordor a ni to ladne ani praktyczne, straszy i turystow odstrasza
 • Jak widać po komentarzach, formy przestrzenne, tworzone często przez znanych artystów, to zbyt niski poziom na gusta mieszkańców. Nie to co przaśny piekarczyk czy piękny street-art przy lotniczej. A teraz wracamy oglądać kabarety i m jak miłość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  5
  laskipaa(2022-04-26)
 • Brawo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Józek od podwózek(2022-04-26)
 • Jednak papież Franciszek miał rację, kiedy na światowym spotkaniu młodzieży katolickiej w Krakowie apelował do niej, aby pamiętała o osiągnięciach przodków, prowadziła rozmowy z ich jeszcze żyjącymi przodkami i dbała oraz szanowała ich dorobek. Widać po komentarzach, które światowe osiągnięcie sztuki jakim były formy przestrzenne zrealizowane w elbląskich Biennale, są tak poniżane i świadczą one o wyjątkowej nieznajomości sztuki. No cóż kto tam słucha "tego papieża", który nie dość, że "nie jest nasz" to jeszcze mówi rzeczy, których nie akceptujemy.
 • gdzie wasza tolerancja lewaki tylko minusujecie, najchetniej zamknelibyscie mi usta na krytyke minusowac tylko potraficie lemingi od łapek w dół, spolaryzowane towarzystwo z klapkami na oczach, jedna wizja zaslepionych sloncem
 • Ubzdurali sobie, że jakieś zespawane blachy to sztuka i dalej wmawiają ludziom, że to jedna z atrakcji Elbląga :D wyobrażacie sobie, wjezdzacie do Gdańska, a tam na trawniku stoi kawał blachy pomalowanej na czerwono :D i tak sobie myślicie, ale fajny pomysł mieli, szkoda, że u nas takie żelazo na złom oddawali, a w Gdańsku pomyśleli i teraz to tam turyści przyjeżdżają robić sobie zdjęcia na trawniku, a nie u nas :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  ZdzichuMarynarz(2022-04-26)
 • @Kubilubi. - "który nie dość, że "nie jest nasz" to jeszcze mówi rzeczy, których nie akceptujemy" - i dodatkowo nie mówi tego, co powinien.
 • Pomyśl, co? Zrób realistyczną rzeźbę lub cokolwiek, co?
 • @:)zzz - co to są sunbstytuty? kto tu jest bałwanem?
 • @Kubilubi. - formy przestrzenne są świadectwem wyjątkowej nieznajomości sztuki, ot ciekawostka. gdzie są "elbląskie Biennale", w których to było one tworzone?
Reklama