UWAGA!

Konserwacja osiemnastowiecznych druków

 
Elbląg, Konserwacja osiemnastowiecznych druków
fot. nadesłane

Od początku maja tego roku w Bibliotece Elbląskiej trwają prace nad realizacją projektu pn. „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII wieku”, w ramach którego zabiegom konserwatorskim poddanych będzie ponad tysiąc woluminów.

Projekt jest kontynuacją działań podjętych przez bibliotekę w 2010 roku, mających na celu oczyszczenie kolekcji starych druków i przeniesienie jej do nowych pomieszczeń magazynowych. Przed konserwacją każdy wolumin opisany zostaje w bazie danych biblioteki, która gromadzi informacje o stanie zachowania, technice wykonania, a także proweniencji poszczególnych książek. Zabiegi konserwatorskie obejmują oczyszczanie opraw, krawędzi bloku oraz wyklejek i kart tytułowych. Ponadto w woluminach wymagających niewielkiej ingerencji konserwatorskiej wykonane zostają drobne naprawy. Wszystkie książki otrzymują opakowania ochronne wykonane z bezkwasowej tektury.
       W realizację projektu zaangażowani są zarówno dyplomowani konserwatorzy, jak i studenci o specjalności konserwacja zabytkowego papieru i skóry. Prace introligatorskie wykonywać będą specjalnie przeszkoleni pracownicy biblioteki. Projekt zakończy się w listopadzie 2012 roku.
       Projekt współfinansowany jest przez MKiDN.
       Całkowity koszt projektu wynosi 74 tys. zł.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama