UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kultura tradycyjna nie jest bezosobowa – posłuchaj!

Elbląg, Twórcy ludowi, animatorzy i badacze kultury tradycyjnej z radością przyjęli długo oczekiwaną przez to środowisko ratyfikację konwencji Unesco. Na zdjęciu: Roman Guzek, twórca koszy i plecionek z Węgorzewa...
Twórcy ludowi, animatorzy i badacze kultury tradycyjnej z radością przyjęli długo oczekiwaną przez to środowisko ratyfikację konwencji Unesco. Na zdjęciu: Roman Guzek, twórca koszy i plecionek z Węgorzewa... (fot. AJ)

W całej Polsce żyje ponad 2 tys. ludzi, o których z całą pewnością można powiedzieć, że są żywymi pomnikami niematerialnego dziedzictwa kultury. Są wśród nich pisarze ludowi, śpiewacy, muzykanci, rzemieślnicy i twórcy plastyki. Przez lata nieszanowani, spychani na margines życia kulturalnego. Teraz ich los, pozycja w społeczeństwie i status materialny mają szansę się odmienić.

Tą szansą jest wdrożenie przez nasz kraj konwencji Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kultury. Z prof. Janem Adamowskim*, przewodniczącym Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych rozmawiała Agnieszka Jarzębska z portalu eswiatowid.pl.
      
      
       * Prof. Jan Adamowski - dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, specjalizuje się w badaniach nad zjawiskami folkloru, ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów i obrzędów ludowych oraz języka i poetyki współczesnego folkloru; redaktor naczelny kwartalnika Twórczość Ludowa, autor kilkunastu książek, uczestnik i pomysłodawca sesji naukowych, juror wielu konkursów i przeglądów.
      
       (na podstawie informacji ze strony internetowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych)
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama