UWAGA!

Kultura tradycyjna nie jest bezosobowa – posłuchaj!

Elbląg, Twórcy ludowi, animatorzy i badacze kultury tradycyjnej z radością przyjęli długo oczekiwaną przez to środowisko ratyfikację konwencji Unesco. Na zdjęciu: Roman Guzek, twórca koszy i plecionek z Węgorzewa...
Twórcy ludowi, animatorzy i badacze kultury tradycyjnej z radością przyjęli długo oczekiwaną przez to środowisko ratyfikację konwencji Unesco. Na zdjęciu: Roman Guzek, twórca koszy i plecionek z Węgorzewa... (fot. AJ)

W całej Polsce żyje ponad 2 tys. ludzi, o których z całą pewnością można powiedzieć, że są żywymi pomnikami niematerialnego dziedzictwa kultury. Są wśród nich pisarze ludowi, śpiewacy, muzykanci, rzemieślnicy i twórcy plastyki. Przez lata nieszanowani, spychani na margines życia kulturalnego. Teraz ich los, pozycja w społeczeństwie i status materialny mają szansę się odmienić.

Tą szansą jest wdrożenie przez nasz kraj konwencji Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kultury. Z prof. Janem Adamowskim*, przewodniczącym Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych rozmawiała Agnieszka Jarzębska z portalu eswiatowid.pl.
      
      
       * Prof. Jan Adamowski - dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, specjalizuje się w badaniach nad zjawiskami folkloru, ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów i obrzędów ludowych oraz języka i poetyki współczesnego folkloru; redaktor naczelny kwartalnika Twórczość Ludowa, autor kilkunastu książek, uczestnik i pomysłodawca sesji naukowych, juror wielu konkursów i przeglądów.
      
       (na podstawie informacji ze strony internetowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych)
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama