UWAGA!

Ludzie z Biura Konstrukcyjnego

 Elbląg, W Bibliotece Elbląskiej odbyła się premiera książki o Biurze Konstrukcyjnym
W Bibliotece Elbląskiej odbyła się premiera książki o Biurze Konstrukcyjnym (fot. Anna Dembińska)

„Turbina TC25 legitymacją techniczną Zamechu” - transparent z takim napisem nieśli zamechowcy podczas pochodu z okazji 1 maja. To tylko jedna z anegdot opisujących historię Biura Konstrukcyjnego, kiedyś Zamechu, dziś GE. Dzieje Biura zebrał Daniel Lewandowski, popularyzator historii Zamechu, w monografii „Ludzie i megawaty”. Jej premiera odbyła się wczoraj (14 stycznia) w Bibliotece Elbląskiej. Zobacz zdjęcia.

W listopadzie 2018 r. swój jubileusz miało Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych, niegdyś Zamechu, potem ABB i Alstom,teraz GE  w Elblągu. Z okazji 70-lecia biura Daniel Lewandowski, popularyzator historii Zamechu postanowił opracować dzieje Biura Konstrukcyjnego. Wczoraj (14 stycznia) w Bibliotece Elbląskiej miała miejsce premiera książki „Ludzie i megawaty” pod jego redakcją.

- Natchnieniem do powstania monografii są byli i obecni pracownicy Biura Konstrukcyjnego. To dla nich powstała ta monografia i im jest poświęcona – mówił Daniel Lewandowski na wczorajszej uroczystości. - Postanowiliśmy uchronić dorobek Biura Konstrukcyjnego od zapomnienia. Chcieliśmy uwiecznić etos Biura poprzez pokazanie ludzi, którzy ten etos tworzyli i nadal tworzą.

Powstała książka, która poprzez losy osób związanych z w dłuższym lub krótszym okresie z Biurem Konstrukcyjnym pokazuje powojenne dzieje miasta. To przecież pracownicy Biura Konstrukcyjnego powołali w Elblągu Klub Naczelnej Organizacji Technicznej (pierwszym prezesem był Wiktor Kamiński, którego później zastąpił Jerzy Wojewski, wówczas od kilku lat pracownik Biura Konstrukcyjnego). Z inicjatywy zamechowców w 1958 r. powstał DKF "Czerwona Oberża”. Gerard Kwiatkowski, założyciel Galerii EL pracował w Zamechu jako plastyk w pracowni dekoratorskiej. A sama Galeria nazywana była „przyzakładowym kościołem Zamechu” i to właśnie pracownicy tego zakładu wyremontowali gmach podominikańskiego kościoła. Zamech był patronem Biennale Form Przestrzennych. Tak można wymieniać w nieskończoność.

- Biuro oddziaływało na miasto, region, województwa, kraj, a nawet świat – mówił Daniel Lewandowski.

Monografia opisuje też codzienne życie w Biurze Konstrukcyjnym. Można się dowiedzieć (ew. przypomnieć), jak chodzili ubrani konstruktorzy, w jaki sposób wyglądała procedura zatrudnienia w Zamechu, jest rozdział opisujący zamechowskie gazety i radiowęzeł.

- Tytuł książki zaczerpnąłem z tytułu jednego artykułu w Głosie Zamechu – mówił Daniel Lewandowski.

Jednak głównym tematem książki jest Biuro Konstrukcyjne, a jej bohaterami jego pracownicy: począwszy od sekretarek i maszynistek na głównych konstruktorach kończąc. Przy okazji monografia wyjaśnia też, na jakie „stopnie” dzieli się tytuł konstruktora. Daniel Lewandowski przy zbieraniu materiałów do monografii przekopał się przez niezliczone materiały źródłowe, odbył niezliczoną ilość spotkań, podczas których udało mu się namówić swoich rozmówców do napisania własnych opracowań niektórych zagadnień. Przez co, jak sam mówi, „Ludzie i megawaty” to praca zbiorowa. Dzięki temu mamy też w książce anegdoty. Jedna z nich opowiada o rozwoju techniki powielania materiałów w Zamechu. Kiedy w 1974 r. Biuro wzbogaciło się o nowoczesny kserograf Rank Xerox 4000, to obsługiwał go osobiście kierownik Józef Szymanowski, który po zakończeniu dnia pracy zamykał urządzenie.

Spotkania z ludźmi związanymi z Biurem Konstrukcyjnym przyniosły też jeden efekt: monografia jest bardzo bogata w zdjęcia załogi, różnego rodzaju archiwalia jak np. wycinki z Głosu Zamechu, wykresy, fotografie starych dokumentów. W książce zamieszczono też indeks nazwisk pracowników Biura Konstrukcyjnego wraz z okresem, w którym byli zatrudnieni.

Jedyną wadą tej książki jest jej... niedostępność.

- Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży i będzie dystrybuowana wyłącznie jako egzemplarz kolekcjonerski. Jest przewidziana do rozprowadzania wśród byłych i obecnych pracowników naszej firmy – wyjaśniał Daniel Lewandowski.

Uczestnicy spotkania otrzymali po pamiątkowym egzemplarzu.

 

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • sama młodzież przybyła :)
 • to że w latach 70 urzadzenia typu ksero były pod scisłym nadzorem wynikało z procedur slużb bezpieczeństwa, ubecy bali się, ze ktoś będzie na nich powielal nuelegalne treści, historia z xeroxem to nie anegdota tylko obraz tamtych mrocznych komuszych czasów, komu tam bylo dobrze, wszyscy wiedzą i nie trzeba książek o tym
 • jak ktoś mial dostęp do ksero w tamtych czasach to byl bardziej zaufany niz ten co mial broń, komuniści bali się nielegalnej bibuły jak ognia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  Fredry(2020-01-15)
 • Szkoda ,ze ani jeden egzemplarz turbiny nie zostal zainstalowany w Elblagu , chociazby po to aby naszym wlodarzom nie spedzac snu z powiek w sprawie ciepla, ale tak ze i energii.Nasza dzisiejsza elektrocieplownia to wysluzona ,ale to bardzo wysluzona staruszka , ktora juz dawno powinna przejsc na emeryture lub tez powinna byc przemieniona w obiekt muzealny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Energetykemerytowany(2020-01-15)
 • Ci najwieksi bibularze pozniej nie potrafili ratowac swojej kolebki .Bolek - Stoczni a my Zamechu. Ech... nie tak to wszystko mialo byc , troche pobladzono , ale suma sumarum jak to mowia fachowcy pod sklepem z piwem w reku /, jest i tak lepiej jak bylo. Moze i prowda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Gorol.(2020-01-15)
 • sztuka dla sztuki, po co wydawać książki dla samych siebie, miało to by sens gdyby cała ta historia była by dostępna dla młodych i wszystkich zainteresowanych historią zamechu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  7
  slawekel1(2020-01-15)
 • Pamietam te turbinowe zabytki z lat 70 -tych kiedy tam pracowalem - Pierwsza Brnenska , czeskie CKD - wszystkie razem mialy nieco powyzej 80 MW , ciekawe ile z nich jeszcze dzisiaj pracuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Ciekawski.(2020-01-15)
 • Myszy i megawaty.
 • Główne motto partii i sympatyków PIS: Treści wymyślone, Prawdą objawioną!
 • Ciekawe co pokolenie pisowskie za kilkadziesiąt lat będzie w stanie pokazać? Teraz odchodzą ludzie co własnymi rękoma i własnym umysłem dokonali w trudnych czasach historycznych i technologicznych wspaniałych rzeczy. Szanowni Państwo bądzcie dumni z własnej pracy, zaangażowania i rezultatów. Wszak turbiny pracują i jeszcze długo będą pracować. Takim kwiatuszkiem o ile pamiętam był dział pod kierunkiem Dr Łączkowskiego, a dokumentacja istnieje zeskanowana w Zurichu. .. .Pozdrawiam i życze zdrowia oraz stysfakcji z wykonanej pracy. Nikt Wam tego nie odbierze.
 • Chyba zapomiano o biurze TK51p. Czuchnowski
 • Mamy 2020 r. A do dzis czasem pracuje na rysunkach z poczatku lat 60 z logiem ZAMECHu. Elektrownie (coniektore) nadal działają na tej technologii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Tokarz(2020-01-15)
Reklama