UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na ratunek kulturze

Elbląg, (rys. Marek Raczkowski) www.obywatelekultury.pl
(rys. Marek Raczkowski) www.obywatelekultury.pl

Obywatele Kultury to nieformalny i woluntarystyczny ruch obywatelski na rzecz zwiększenia nakładów na kulturę do co najmniej 1 proc. budżetu państwa oraz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. W całym kraju trwa akcja zbierania podpisów pod petycją skierowaną do Prezesa Rady Ministrów. Elblążanie też będą mogli zabrać głos w tej sprawie. W Noc Muzeów (15 maja) petycja zostanie wyłożona w Galerii EL. Podpisy można składać także w Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Pod apelem do Prezesa Rady Ministrów podpisało się już ponad czterystu najwybitniejszych polskich twórców oraz instytucje kultury, stowarzyszenia i powstałe po Kongresie Kultury fora obywatelskie. Potrzebnych jest 100 tysięcy podpisów aby zgłosić obywatelską inicjatywę ustawodawczą.
       Obywatele Kultury nie są ruchem politycznym ani beneficjentem budżetu państwa.
       Apelują do Prezesa Rady Ministrów o:
       - jak najszybszą zmianę zasad finansowania kultury i edukacji kulturalnej w Polsce;
       - przeznaczenie 1 procentu budżetu na kulturę do dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
       - zmianę przepisów skarbowych pozwalającą na to, aby 1 procent z odpisów CIT i PIT mógł być przekazywany na cele kulturalne i edukacyjne – tak jak dzieje się to z wielką korzyścią społeczną w przypadku organizacji pożytku publicznego;
       - utrzymanie stałego, zapisanego w ustawie procentu na kulturę z podatku od gier losowych i zakładów wzajemnych;
       - przejrzystość procedur i procesu stanowienia prawa, zwłaszcza o otwarte konsultacje społeczne, przejrzyste zasady dysponowania środkami publicznymi i czytelne zasady wyboru na stanowiska dyrektorskie w instytucjach publicznych.
       Do tego ruchu mogą przyłączyć się również elblążanie.
       - Dzisiejsze wydatki na kulturę sytuują nas na poziomie Albanii – wskazuje Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL. – Trzeba nadać kulturze wyższego statusu. Tego typu akcje są więc potrzebne i pożyteczne.
       - Kultura jest olbrzymim kołem zamachowym, które porusza gospodarkę – przekonuje dyrektor galerii. – Kraje, które rozwinęły swoją kulturę dziś zarabiająca turystyce. Warto więc inwestować w tę dziedzinę.
       W Noc Muzeów (15 maja) petycja wyłożona zostanie w Galerii EL.
       - Będziemy zachęcać odwiedzających, by złożyli swój podpis – mówi Jarosław Denisiuk.
       Zbieranie podpisów w galerii trwać będzie do 22 maja.
       Natomiast do 6 czerwca petycja będzie wyłożona w CSE Światowid.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama