UWAGA!

Niech zabrzmią organy! Przed nami II Elbląski Festiwal Organowy

 Elbląg, Niech zabrzmią organy! Przed nami II Elbląski Festiwal Organowy

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Parafia pw. św. Wojciecha w Elblągu, Parafia pw. św. Mikołaja w Elblągu oraz Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie” mają zaszczyt zaprosić na II Elbląski Festiwal Organowy. Koncerty odbędą się w dniach 19 i 26 maja oraz 2, 9 i 16 czerwca 2024 r. Początek koncertów o godzinie 19.

W minionym roku wraz z Parafią Św. Wojciecha w Elblągu podjęliśmy się organizacji pierwszej edycji Elbląskiego Festiwalu Organowego. Frekwencja na wszystkich 3 koncertach była dla nas miłym zaskoczeniem – kościół za każdym razem był wypełniony po brzegi. To pokazuje, że muzyka organowa ma szczególne miejsce w sercach elblążan.

 

- Tegoroczna edycja również przyniesie wiele nowości i artystycznych uniesień. Po raz pierwszy w ramach EFO, poza kościołem św. Wojciecha, koncerty odbędą się także w elbląskiej katedrze - zapowiada Teresa Wojcinowicz prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

 

Międzynarodowi artyści

Nowa lokalizacja to także dodatkowe koncerty - przed nami 5 wyjątkowych niedziel z muzyką organową w roli głównej. - To pozwala zaprezentować o wiele szerszy repertuar. Kościoły św. Wojciecha i św. Mikołaja są zupełnie inne - to różnicuje nie tylko program ale także dobór artystów. W trakcie tegorocznej edycji usłyszymy artystów z Polski i zza granicy (z Węgier i ze Szwajcarii). Podwyższa to prestiż całej imprezy, która posiada już charakter międzynarodowy - mówi Bartosz Skop kierownik artystyczny Festiwalu.

 

Nie zabraknie niespodzianek

- W czasie koncertów nie zagrają tylko organy. Świetnym zestawienie będzie duet z akordeonem. Pochodnym instrumentem jest także fisharmonia artystyczna. Ten koncert będzie przetarciem szlaków, bowiem instrument ten dopiero teraz zaczyna wychodzić z całkowitego zapomnienia. Przygotowujemy jeszcze jedną niespodziankę ale co to będzie o tym przekonają się nasi melomani w czasie jednego z koncertów - dodaje Bartosz Skop.

 

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Michał Missan – Prezydent Elbląga oraz Jacek Jezierski – Biskup Elbląski.

 

II Elbląski Festiwal Organowy jest realizowany przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg, Związku Artystów Wykonawców STOART oraz Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP - program IMPULS.

 

Partnerami wydarzenia są: Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Hotel Młyn, Cosinus Elbląg, Reproskan, Elposter, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

 

Patronat medialny objęli Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso, Bogaty Region, Gość Niedzielny – Gość Elbląski.

 

Przygotowanie organów – Jakub Wszołek

 

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Zapraszamy na godzinę 19:00.

 

Program Festiwalu

 

19.05 - Maciej Zakrzewski (Gdańsk) - organy, Paweł A. Nowak (Sulęczyno) - akordeon.

Kościół św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4,

 

26.05. - Małgorzata Trzaskalik - Wyrwa (Warszawa) - organy

Katedra św. Mikołaja w Elblągu, ul Mostowa 18,

 

02.06 - Tomasz Soczek (Kraków, Warszawa) - organy, fisharmonia artystyczna

Kościół św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4,

 

09.06 - Kamilla Lévai (Kraków) - organy

Katedra św. Mikołaja w Elblągu, ul Mostowa 18,

 

16.06. - Andreas Jetter (Church/Szwajcaria) - organy

Kościół św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4,

 

Organizatorzy: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Parafia pw. św. Wojciecha w Elblągu, Parafia pw. św. Mikołaja w Elblągu oraz Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie”

Kamil Zimnicki, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • I wreszcie będzie prawdziwa namiastka festiwalu, a nie cyklu koncertów. Brawo! Czekam z niecierpliwością...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    0
    Bezproblemowy(2024-05-09)
  • Bardzo dobra inicjatywa, Może działacze ETK wspomogą Galerię El w temacie przerwanego 3 lata temu Jazzbląga. Czekamy też na program Letnich koncertów w Bażantarni. Szkoda by pieknie odrestaurowana Muszla Koncertowa stała niewykorzystana. Do zorganizowania imprez w tym urokliwym miejscu zachęcamy Stowarzyszenie Co jest / Branicka - Minkiewicz / Co roku ETK zajmuje tylko 7 niedzielnych popołudni, reszta terminów jest wolna.
Reklama