UWAGA!

Piekarczyk. Legenda czy fakty? Pytamy mieszkańców

Już jutro (8 marca) minie dokładnie 500 lat od dnia, w którym Elbląg, dzięki odwadze i sprytowi czeladnika piekarskiego, obronił się przed Krzyżakami. O historyczne dla miasta wydarzenie i jego głównego bohatera pytamy elblążan.

Na pytanie: "Co wydarzyło się 500 lat temu 8 marca" nie każdy mieszkanie miasta potrafi odpowiedzieć od razu. O wiele łatwiej jest po podpowiedzi, że ma to związek z Piekarczykiem właśnie.

A co do samego Piekarczyka... Czy on w ogóle istniał, czy jest tylko legendą?

Co dokładnie zrobił czeladnik piekarski, aby ocalić Elbląg?

Dlaczego jego pomnik przy Bramie Targowej ma wytarty nos?

Odpowiedzi udzielają elblążanie w załączonym filmie.

O tym, jak będą wyglądać obchody 500-lecia obrony Elbląga, można przeczytać tutaj.

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • hmmmm legenda nic poza tym jak piekarczyk mógł przeciąć linę drewnianą łopatą to była piekarska łopata którą wsuwa się chleb do pieca tak ze to jest zwykły bbajer
 • Farmazony dla naiwnych. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  15
  Głupich nie sieją ...(2021-03-07)
 • Cienki temat i lipa. .. jeśli na takim kimś ma polegać promocja miasta to tylko Elbląga żal! Przypomnę, że miasto "założyli", "zorganizowali"Krzyżacy i z faktami nie ma co dyskutować! Piekarczyk jeśli nawet istniał to nie wiadomo, czy nie był pochodzenia czeskiego, angielskiego, czy był prusem. A to, że miasto obronił przed krzyżakami jest tak cienkie jak stara guma w starych gaciach. .. ..
 • Musiał być żołnierzem wyklętym. .. PARTIA teraz pokocha Elbląg. .. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  10
  GłębokaMyśl(2021-03-07)
 • Jakieś takie negatywne wpisy. A czy mieszkańcy Krakowa podobnie o swoim szewcu Skubie się wypowiadają? Każde miasto ma swojego legendarnego bohatera i tak trzeba do tego podchodzić. Miejski folklor i tyle.
 • @Kat_Na_Idiotów - Wozht the y
 • Co z was za ludzie ziejecie jadem jak pewien elbląski towarzysz wolicie aby on był symbolem Elbląga swoimi lewackimi wypocinami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  Niszczlewactwo(2021-03-07)
 • Generalnie Polacy dość słabo znają własną historię. Jest to głównie wynik tego, że zarówno w czasie nauki w szkole oraz w powszechnej popularyzacji, historię traktuje się instrumentalnie dając odbiorcom wiedzę bądź uproszczoną, bądź dostosowaną do potrzeb aktualnie sprawujących władzę. Rzetelną wiedzę przekazuje się właśnie w oparciu o legendy typy Wanda co nie chciała za męża Niemca lub najbardziej znana o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie. Dodatkowo uzupełniając historię ideologiczną sferą dochodzi do tego, że rodacy praktycznie jej nie znają. Kiedyś o jej prawdę dbali dyżurni komisarza partyjni teraz IPN i wciąż dyżurni partyjni, ale z partii narodowych czy nacjonalistycznych. Stąd wtedy przykładowo nie było Armii Krajowej, a teraz nie ma Armii Ludowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  1
  Kadłubek czy Tazbir.(2021-03-07)
 • "Generalnie Polacy dość słabo znają własną historię. "- Praktycznie jej nie znają i opierają swoja wiedzę na cwaniackich mitach. Cwaniacy natomiast manipulują dzięki temu Polakami, jak chcą.
 • @Kadłubek czy Tazbir. - jak to słabo znają historię? ja tam wiem, że komunistyczna władza przyznała willę na żoliborzu żołnierzowi AK, urzednik kuratorium, który, ,załatwił"maturę niedopuszczonemu do matury jarosławowi k, został później ministrem oświaty. bohater solidarności, przywódca strajków nie był nawet internowany w czasie stanu wojennego. czy to wszystko nieprawda? Hashtagi: #hahaha
 • @Kat_Na_Idiotów - edukacja takie trudne słowo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  2
  KAT na Kat_Na_Idiotów(2021-03-07)
 • Jest to ciekawa legenda i nie ma co ściskać d.... Czy ktoś w Warszawie neguje Syrenkę czy w Krakowie Smoka Wawelskiego ??? Chyba nie więc zluzujcie galoty. ..
Reklama