UWAGA!

Pierwsze spotkanie z dziennikarzem

Galeria Prasowa po raz pierwszy otworzy swoje podwoje już jutro, 3 marca o godz. 18 w Galerii Nobilis, na II piętrze CKiWM „Światowid” w Elblągu. Warto przyjść, posłuchać, zadać pytanie i podyskutować z gościem spotkania – red. Andrzejem Minkiewiczem.

Do dziennikarstwa trafił przypadkowo. Był 1963 rok. Dyrektorowi technicznemu zakładów mechanicznych Zamech spodobała się praca, którą młody technik napisał po zakończeniu stażu w zakładzie. W ciągu ponad 45 lat red. Minkiewicz, gość pierwszego spotkania w Galerii Prasowej w Światowidzie, pracował i współpracował z wieloma mediami. Były to m.in. Głos Wybrzeża, Dziennik Bałtycki, Głos Pracy, Trybuna Ludu, Ilustrowany Kurier Polski, katowicki Sport, katowickie Tempo, prasa techniczna, a także Radio Gdańsk, Wiadomości Elbląskie, Gazeta Elbląska i Tydzień w Elblągu.
     W kablowej Telewizji Elbląskiej przepracował 10 lat. W międzyczasie zaczął też pisać dla gazet internetowych i nawiązał współpracę z Polskim Radiem Olsztyn.
     Co go interesowało? - Jak sam mówi, tematy związane z zawodową pracą inżyniera, codzienne życie elblążan i sport, który od wielu lat, niezmiennie jest jego wielką fascynacją.
     Andrzej Minkiewicz nie tylko opisuje to, co się dzieje wokół niego. W Zamechu utworzył Teatr Publicystyki ADHEZ i pisał dla niego teksty. Udzielał się w Naczelnej Organizacji Technicznej. Pisał tam teksty dla kabaretu PRIKAS - to skrót od: Prywatny Kabaret Satyryczny, w którym też występował. Był jednym z tych, którzy odgruzowywali Galerię El, zakładał kluby sportowe, a jako członek Komitetu Olimpijskiego Żuław, Powiśla i Warmii propagował idee olimpizmu.
     Dziennikarz od kilkudziesięciu lat gromadzi dokumentację - głównie na temat elbląskiego sportu. Pasją archiwizowania zaraził się od rodziców, którzy wyjeżdżając z rodzinnego Wilna zabrali ze sobą najciekawsze wydawnictwa.
     Spod jego pióra lub pod jego redakcją wyszło kilka książek, w tym Technika Zamechu - historia zakładów mechanicznych i 50 lat boksu w Elblągu.

 


     Teraz spisuje dzieje całego elbląskiego sportu. Kolejne odcinki ukazują się na internetowej stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na łamach naszej gazety. Marzy, by powstała z tego książka o ludziach, którzy tworzyli i uprawiali sport w Elblągu. Warto dodać, że za swoją pracę otrzymał ponad 20 nagród i odznaczeń.
     Od lat wiernie kibicuje mu żona Halina. Ma też dwóch synów i czworo wnucząt, z których jedno - Alicja Minkiewicz jest mistrzynią tańca.
     Każde ze spotkań w Galerii Prasowej będzie rejestrowane, a jego telewizyjną wersję opublikuje portal kulturalny Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl, którego wydawcą jest CKiWM „Światowid”.
     
     Zachętą do udziału w spotkaniu niech będzie telewizyjny felieton.
     
     Patroni medialni Galerii Prasowej: Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • dziennikarz, który zachwalał pochody I-majowe i władze wojewódzkie pzpr, dzisiaj gwiazdą mediów odznaczany też przez komuniste, słonine, ot paradoks i chichot historii, ludzie bez ambicji i honoru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bugi54(2009-03-03)
 • Amator. W TV Elblaskiej był żenujacy - takie moje zdanie. NIE jest interesujacy jako prezenter, wolny jak zółtw i emeryt. Nie idzie z duchem czasów. Zero dynamiki. To, że tyle lat w tym siedzi nie pretenduje go do miana kogoś kto się znacząco przysłuzył do rozwoju np. sportu w Elblagu - jako pewnie promotor sportu. Już w-f ze szkół sa lepszymi promotorami tego sportu w Elblagu. I tak tego nie puścicie :) tak wiemy wiemy: Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję. Bo dzlaczego ludzie maja widziec co inni maja do powidzienia :) ale to tylko Intenet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Widz przypadkowy TV EL(2009-03-04)
Reklama