UWAGA!

Podboje handlowe wikingów (Truso: Śladami wikingów, odc. 29)

 Elbląg, Podboje handlowe wikingów (Truso: Śladami wikingów, odc. 29)
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

- Wikingów przybywających na tereny Europy kontynentalnej często postrzega się jako rabusiów i morderców. Jednak wbrew powszechnym wyobrażeniom Skandynawowie epoki wikingów byli również ludźmi kultury i handlu – pisze Jakub Jagodziński dla Histmag.org. Obraz Skandynawów wczesnego średniowiecza - serwowany choćby przez kulturę popularną - odbiega znacznie od ustaleń historyków.

Nie tylko wojownicy

- Początek okresu wikińskiego wiąże się zwykle z napadem skandynawskich wojowników na klasztor w Lindisfarne, co miało miejsce w czerwcu 793 roku – pisze Jakub Jagodziński dla Histmag.org. Takich najazdów było oczywiście więcej, mimo wszystko wikingowie byli kimś więcej niż wojownikami. W naszej świadomości utrwalił się obraz wojownika z "toporem i rogatym hełmem". Te atrybuty "popkulturowego wikinga" to jednak pokłosie XIX-wiecznych wyobrażeń na temat wczesnośredniowiecznych Skandynawów – używali oni przecież popularnych hełmów stożkowych.

- Skandynawowie epoki wikingów byli nie tylko wojownikami, ale także utalentowanymi kupcami i rzemieślnikami – przypomina Jakub Jagodziński. Pokazuje to m. in. osada Truso.

Krwawe oblężenia i bitwy, które toczyli wikingowie na Wyspach Brytyjskich czy w Normandii, raczej nie miały miejsca na terenach Słowiańszczyzny, w każdym razie nie na taką skalę.

- Przykład Słowiańszczyzny potwierdza, że morskie wyprawy Skandynawów miały podłoże ekonomiczne, a ich aktywność na tych terenach oparta była na handlu, a nie na podboju – zaznacza Jakub Jagodziński. Według archeologa, przykładem jest tu obecność Szwedów w Europie Wschodniej, którzy przyczynili się do budowy Rusi Kijowskiej i założyli osady: Starą Ładogę i Rurykowe Grodiszcze, istotne punkty na tzw. szlaku wschodnim.

- Ośrodki te powstały w odpowiedzi na niezwykle chłonny rynek arabski, na który dostarczano m. in. futra i niewolników – podkreśla Jakub Jagodziński.

Według badacza, podobne znaczenie miały osady położone na południowym brzegu Bałtyku. Skandynawscy kupcy zaznaczyli swoją obecność w Wolinie. Ślady wikińskiej obecności znaleziono też w Kołobrzegu, Szczecinie czy Kamieniu Pomorskim. Znalezione w nich artefakty pokazują, że istotą ich funkcjonowania był handel.

 

Wczesnośredniowieczna globalizacja

- Wyobraźmy sobie miejsce, w którym płaci się walutą wspólną dla ogromnego obszaru świata, gdzie można kupić różnego rodzaju usługi i wyroby obcego pochodzenia: narzędzia ze Skandynawii, wina z Nadrenii, arabskie srebro czy bałtycki bursztyn – pisze Jakub Jagodziński. - Na ulicach słyszy się języki z różnych stron świata i spotyka rozmawiających ze sobą chrześcijan, muzułmanów i wyznawców innych religii – podkreśla. Taka była rzeczywistość wczesnośredniowiecznych osad położonych nad Morzem Bałtyckim. O ich kupieckim charakterze zaświadczają znalezione przez badaczy wagi szalkowe, odważniki czy srebrne monety. W takich osadach kwitł też handel niewolnikami. Przyjmuje się, że ta praktyka miała związek z początkami Polski, bo miała pierwszym Piastom zapewnić środki finansowe konieczne dla budowy państwa.

- Wysunięto nawet koncepcję mówiącą, że to właśnie nadbałtyckie emporia czyli rzemieślniczo-handlowe osady portowe (Truso, Świelubie, Wolin), znane z aktywności skandynawskiej, mogły być alternatywnym (dla Magdeburga i Pragi) rynkiem zbytu słowiańskich niewolników – pisze Jakub Jagodziński.

Jeśli chodzi o Truso, to wiemy już, że wikińscy osadnicy pokojowo współegzystowali ze swoimi sąsiadami, choćby z Estami, wchodząc z nimi m. in. w zależności handlowe. Mieszkańcy wczesnośredniowiecznego emporium zajmowali się kowalstwem, szklarstwem, bursztynnictwem, złotnictwem, a badania archeologiczne pokazały, że mieli bogatą kulturę, chętnie oddawali się też rozrywkom. Byli kimś więcej niż tylko brodatymi wojami dążącymi do kolejnych podbojów.

- Byli to przecież kupcy i wykwalifikowani rzemieślnicy, którzy na terenach Słowiańszczyzny, dopatrywali się możliwości zarobkowych. Te jednak nie były wynikiem grabieży, a nawiązania licznych relacji handlowych – podsumowuje Jakub Jagodziński w artykule "Wikingowie - artyści i kupcy czy tylko piraci?"

 

Cykl Truso: Śladami wikingów Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl powstaje we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, w oparciu o wydane przez nie publikacje naukowe.

Cytowane w tym odcinku fragmenty pochodzą z artykułu Jakuba Jagodzińskiego, opublikowanego na Histmag.org. Tekst „Wikingowie – artyści i kupcy czy tylko piraci?” został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jakbym czytał o Wróblewskim. Zniszczył Bażantarnię, Górę Chrobrego, EPT to tragedia, dziury na kazdej ulicy itd a ktoś z UM pisze jaki to z niego kulturalny człowiek. Hahaha
 • @hamulcowy - A Ty co zrobiłeś dpa naszego miasta malkontencie ? Oskarżanie władz i roszczenia to teraz takie modne wśród ludzi.
 • @Czytelnik 66 - Zapomniał tylko @Czytelnik 66 dodać, że te roszczenia to wysuwane są właśnie przez ludzi sprawujących tę władzę lub z nimi bezpośrednio powiązanych; Ciekawe, że wikingowie nie stawiali sobie i swoim totumfackim pomników za ukradziony hajs podatnika, w dodatku pamięć i wiedza o nich była rugowana przez wieki katolickiego wstecznictwa i religianckiej ciemnoty, ale jednak wśród ludu przetrwała - przypadek? Ciekawa jaka wiedza przetrwa wśród ludu na temat tych pomnikowych złodziei i bażantarnianych szkodników oraz destruktorów przyrody?:)
 • I znowu ciekawy artykuł historyczny opisujący dzieje naszego regionu zamiast spowodować pełne zainteresowanie tamtym czasem wzbudza jakieś idiotyczne dyskusje o aktualnej polityce. Jeśli ktoś chce tej walki politycznej to niech ją prowadzi na innych forach i nie psuje radości tym, którzy interesują się tak pojętą historią. Tymczasem zamiast kompetentnej dyskusji mamy dyletanckie zachowania. Apeluję do takich osób, nie psujcie nam klimatu, miłośnikom spraw dawnych, swoimi półinteligenckimi komentarzami calkowicie odbiegającymi od treści artykułu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  2
  Tylko mnie zaproś do historii(2021-04-25)
 • @hamulcowy - Nie nie nie na każdej, na tej ulicy do fabryki mebli asfalt nowiutki leży.
 • @Tylko mnie zaproś do historii - Jak chcecie klimaty to sobie Głos wikinga załóżcie bo to jest portal o mieście Elblag
 • @Tylko mnie zaproś do historii - Ten artykuł nie jest ani ciekawy, ani nawet oryginalny, iż został przepisany słowo w słowo z portalu Histmag. org - nie ma w nim nic nowego, ani odkrywczego. Zatem można go spokojnie trollować, np. w podzięce za portelową cenzurę:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  1
  jarl Floki Trollinson(2021-04-25)
 • Dlaczego w małym Malborku są maszyny obleznicze i inne rycerstwa miejsca. W Elblągu nie ma nic tak rządzicie w tym U M ratuszu. Jak długo będziemy czekać na replike osady truso co. Popatrzcie biskupin jak JEST oblegany gdy nie ma obostrzen.
 • @jarl Floki Trollinson - Floki jarlem? Chyba w tym czasie przynosiłam kawę. .. xd
 • Widać w komentarzach, że elblong ma swoje priorytety. Maska na ryj, pozamykane baseny, restauracje, ale jak imprezkę zrobią to fajnie komcie wstawić. Ludzie to banda naiwnych baranów. Dobrze idzie kaczorowki wprowadzanie nowej normalności, oby tak dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  FrajerzyPL(2021-04-25)
 • Są pierwsze reakcje mieszkańców Elbląga na barbarzyński i bandycki pomysł ratuszowych szkodników zniszczenia nam Bażantarni i Góry Chrobrego, przez swoje poronione pomysły - brawo druidzi i druidki!:)#GajaPower Hashtagi: #przyroda, #ekologia, #wycinka, #MiastoToNieFirma!
 • @lubie.kefir - Bez kitu, normalnie ruch wolnościowy xD Do tej pory rząd robi co z ludzmi chce, nawet może im nas**ć na głowę. Nie rośmieszaj mnie
Reklama