UWAGA!

Przeszli "Śladami wyznań"

 Elbląg, Przeszli "Śladami wyznań"
Fot. Michał Skroboszewski

Dziś (22 sierpnia) odbył się przedostatni w tym roku spacer w ramach X edycji Sobót z przewodnikiem PTTK. Stanisław Bukojemski zabrał entuzjastów historii naszego miasta na wyprawę „Śladami wyznań”. Zobacz zdjęcia.

- Trasa będzie prowadziła przez ciekawe, na co dzień niewidoczne miejsca, na które nie zwracamy uwagi – mówił przewodnik PTTK przed rozpoczęciem spaceru. - Te miejsca będą związane z religiami. Trasa zaczyna się od miejsca, w którym dawniej był cmentarz i kościół św. Anny (dziś park Traugutta – dop. red.). Pójdziemy też pod związany z Ormianami chaczkar, a przy kościele św. Jerzego zwrócimy uwagę na ciekawe elementy w tej świątyni, m. in. na żyrandole z symboliką rzymską – wymieniał. - Na naszej trasie znajdzie się też zbór baptystów, porozmawiamy o tym, jak rozumieć tamtejszą symbolikę. Całość zakończymy w cerkwi prawosławnej – podkreślił przewodnik.

W czasie spaceru miłośnicy historii mogli dowiedzieć się wiele o wspólnotach wyznaniowych w Elblągu i o tym, jak wyglądało (lub wygląda) życie religijne w naszym mieście.

- Jesteśmy niecałe 1,5 km od murów średniowiecznego miasta Elbląga, było to miejsce cmentarne najbardziej oddalone od murów miejskich – mówił Stanisław Bukojemski w parku Traugutta. - Kiedyś takie miejsca pochówków nie były wyznaczone przez miasto, to każdy kościół wykupował sobie takie miejsce dla pochówków przez niego organizowanych – tłumaczył przewodnik. - Były też bractwa pogrzebowe, które, wzorem bractw żydowskich, nieodpłatnie zajmowały się pochówkiem, szczególnie osób ubogich. Takie miejsce pochówku znajdowało się tutaj, za patrona miało św. Annę – relacjonował. W czasie wizyty w parku Traugutta nawiązał też do niedawnego znalezienia płyty nagrobnej Eduarda Witteka, o czym pisaliśmy tutaj. Kilka zdań poświęcił również reformacji i cmentarzowi ewangelickiemu, który znajdował się w tym miejscu, a także świątyniom, które znajdowały się w dzisiejszym parku.

Przy kościele Miłosierdzia Bożego zwiedzający obejrzeli chaczkar ormiański.

- Jest on wykonany z lawy wulkanicznej, a konkretnie ze skamieniałych popiołów po wybuchu wulkanu – mówił Stanisław Bukojemski. Wyjaśnił, że obiekt, który jest ormiańskim krzyżem wykonanym w Armenii, w Elblągu pojawił się w 2005 r. i symbolizuje przyjaźń polsko-ormiańską. Przewodnik przywołał również fakty z trudnej historii Ormian, m. in. mordy dokonane na nich na początku XX w. w Turcji.

Jednym z przystanków był też kościół św. Jerzego.

- Obok tego miejsca było schronisko dla ludzi chorych na leprę – wyjaśniał przewodnik PTTK. - Była to choroba uciążliwa, ale nie była "epidemiologenna". Ludzie się oczywiście zarażali, ale przy zachowywaniu pewnych obostrzeń, jak dziś przy koronawirusie, chorzy nie zagrażali innym, bo byli izolowani – nawiązał do dzisiejszej sytuacji. Podkreślił też, że kościół przy Bema ma też bardzo interesujący element w postaci... żyrandoli z dwugłowym orłem. Należy tu dodać, że taki dwugłowy orzeł jest symbolem rodem ze starożytnego Rzymu, związanym z... pogańskim bogiem Janusem.

Ciekawostek związanych z wyznaniami, świątyniami i szeroko pojętym życiem religijnym w naszym mieście na dzisiejszym sobotnim spacerze z przewodnikiem PTTK było oczywiście więcej. Należy podkreślić, że w tym roku na entuzjastów historii Elbląga czeka jeszcze jedno takie spotkanie, tym razem w Bażantarni. O tym miejscu opowiedzą już 29 sierpnia Jolanta Bulak i Jolanta Kałabun. Spotkanie rozpocznie się o 10 przy muszli koncertowej.

- Będziemy podsumowywać dziesiątą, jubileuszową edycję Sobót z przewodnikiem PTTK – mówi Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. - To przecież dziesięć lat naszej pracy na rzecz pasjonatów historii i turystów zainteresowanych naszym miastem. Będziemy chcieli podziękować tym wszystkim, którzy byli w to zaangażowani, przewodnikom i uczestnikom. Trzeba powiedzieć, że są tacy, którzy uczestniczą w każdym naszym sobotnim spotkaniu – podkreśla.

 

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • kkistbxd
 • Eeee tam. .. .. tyle łazić w takie gorąco. .. .. kupiłem 10 piw i tez przeżyłem przygodę tyle ze trochę nie pamiętam. Dziś powtórkę zrobię może mi się przypomni. .. .. .
 • Ale to już było wcześniej !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Adam J.(2020-08-23)
 • Przewodnik i niektórzy uczestnicy wycieczki bez masek !!!!!
 • @Karmelita Borys - a ja ostatnio kupilem 4 piwa 0% zaplacilem w borysie cos kolo 14 zl, pytam co tak drogo, bo kaucja za butelki 50gr, to tak sobie policzylem ze bardziej mi sie oplaca kupic 2 fanty 2 litrowe niz te 4 piwa smakowe bez alko razem z 1,5 l. No i ostatnio ide zdac butelki bo 2 zl piechota nie chodzi ale trzeba z buta cisnac zeby je zgarnac, ide zamulony od tego goraca ktos mi dzien dobry mowi, zdziwiony podnosze wzrok a to taki tam pan ktorego 2 razy na oczy widzialem, :D ma swoja dzialanosc. .. zaskoczony odpowiedzialem dzien dobry, troche wstyd mi byl isc z tymi butelkami ale w koncu 0%, ledwie zrobilem kilka krokow znow ktos mi dzien dobry mowi, tym razem kloszar pod borysem, jego akurat nie znalem ale on mnie chyba tak, on to chyba wszystkich zna, tez mu odpowiedzialem dzien dobry, i tak sobie pomyslalem chyba bede bogaty, . .. za 2 zlote kupilem dwa grzeski po 99 gr. i tak roztrwoniłem swoje bogactwo
 • @Anna L. - niedługo każą wam założyć gacie osrane na głowę, bo powiedzą, że to chroni i tez potulnie założycie biedni wystraszeni zmanipulowani ludzie. Czeka was ciężki czas przygotujcie się sami sobie to tworzycie potulnie poddając się nakazom właścicieli tego świata.
 • kiedys bylem swiadkiem gdy moja ciocia zebrala mocz swojego bobasa do kubeczka, dala po lyku swoim dwom synom, ze niby jest zdrowe, jak patrzylem na to majac te 11 lat ?. .. wiedzialem ze cos jest nie tak, a ostatnio gdzies widzialem w necie filmik jak arab pije szczochy od wielblada na zywca, wiec moze byc tak jak piszesz ze ludzie zaczna na lby zakladac gadzie z dracha
Reklama