
14 maja (środa), w Warmińsko - Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej o nieznanych kulisach życia generała Kazimierza Sosnkowskiego opowiedzą Borys Juhas i Tomasz Czapla.
- Sosnkowski to Naczelny Wódz podczas II wojny światowej, główny twórca Wojska Polskiego w II RP, jeden z ojców odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tego zapalony szachista, pianista, myśliwy, poliglota, tłumacz francuskiej poezji, a także patron roku 2025. Niestety, niesłusznie zapomniany, a warto o nim pamiętać, tym bardziej, że ma związki z Elblągiem - mówi Tomasz Czapla, jeden z prelegentów. - Gdy we wrześniu 1939 roku (jako dowódca Frontu Południowego) uchodził ze swoimi współpracownikami na Węgry, aby przedostać się do Francji i tam odtwarzać Wojsko Polskie, jego przewodnikiem przez Karpaty był Rajmund Scholz. Inżynier i leśniczy, który po wojnie osiadł w Elblągu i spędził nad Kumielą kilkadziesiąt lat życia Ich wędrówka przez góry to epizod iście filmowy: z jednej strony nacierający Wehrmacht, z drugiej Armia Czerwona, a w środku oni - Sosnkowski, Scholz i towarzysze, "karpacka czwórka". Niczym między Scyllą, a Charybdą, przedzierająca się przez bagna, krzaki, kłody, urwiska...
O nieznanych kulisach tej historii opowiedzą Borys Juhas i Tomasz Czapla. podczas spotkania w Warmińsko - Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej 14 maja. Początek spotkania „Przez Karpaty do wolności“ o godzinie 17. Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek.