UWAGA!

Sacrum czy profanum, czyli twarze w Galerii EL

 Elbląg, Sacrum czy profanum, czyli twarze w Galerii EL
(fot. Anna Dembińska)

Pierwszy w tym roku wernisaż w Galerii EL otworzył wystawę Beaty Cedrzyńskiej „Retrospekcja. Pomiędzy ciałem a sacrum”. Artystka nimbem świętości otoczyła człowieka symbolizowanego w jej obrazach przez rozmaite ujęcia twarzy. Ciekawa i zmuszająca do zastanowienia wystawa. Zobacz zdjęcia z wernisażu.

Ogromne płótna, minimalizm w doborze barw. Na płótnach twarze (nierzadko zamazane, zamalowane, jakby w ukryciu) wyrażające ból, zdziwienie, ciekawość, radość... To pierwsze wrażenie, jakie ma widz, który w najbliższym czasie odwiedzi elbląską Galerię EL. W nawie głównej wiszą bowiem prace Beaty Cedrzyńskiej.
       - Mam wrażenie, że to bardzo trudna wystawa. Trudna aranżacyjnie. Ale artystka wyszła z tego obronną ręką. Ten materiał robi ogromne wrażenie w tym wnętrzu. Jest to też materiał, który z perspektywy dyscypliny artystycznej jest dla mnie frapujący – mówił na wernisażu Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL.
       Obrazy (głównie akryl na płótnie albo technika mieszana) zostały we wnętrzu Galerii tak rozmieszczone, że przytłaczają widza i zmuszają go do zastanowienia się, co artysta miał na myśli. Kiedy z pola widzenia znikają nam wielkie obrazy, o sens pytają nas twarze w mniejszych formatach rozlokowane na murach Galerii EL
       Artystka na swoich dziełach pokazała człowieka – głównie przez twarz. Zwraca uwagę ciekawa kompozycja twarzy – podobna do fotograficznego kadrowania.
       Beata Cedrzyńska zachęca publiczność do samodzielnej interpretacji obrazów. - Ta wystawa była dla mnie ważna ze względu na charakter Galerii EL. Jest to jedna z najpiękniejszych galerii, w jakich byłam. Bardzo chciałam pokazać swoje prace w tym miejscu – tłumaczyła artystka.
       Beata Cedrzyńska jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w 1999 r. na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Obecnie pracuje w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie jest prodziekanem Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem. Jej obrazy w Galerii El można oglądać do 20 marca.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama