UWAGA!

Święto kultury ukraińskiej

 Elbląg, Święto kultury ukraińskiej
(fot. Michał Skroboszewski)

W elbląskim teatrze odbył się 49. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Punktem kulminacyjnym imprezy był niedzielny koncert galowy, podczas którego na scenie wystąpiło aż 440 uczestników. Zobacz zdjęcia z gali.

- Elbląg jest miastem przyjaznym również naszemu środowisku i to od lat, dlatego to właśnie tutaj znalazł miejsce ten festiwal – wyjaśnia Mirosław Prytuła ze Związku Ukraińców w Polsce.- Przybyli do elbląskiego teatru goście mają okazję zobaczyć tradycyjne tańce, chór, śpiew, ale również formy teatralne, formy sceniczne i montaże słowno-muzyczne. Dodatkowo w tym roku gościmy teatr z Tarnopola, który wystawi bajkę o Kaczątku Puszku i Zadziorze Kogucie.
       Punktem kulminacyjnym imprezy był niedzielny koncert galowy, podczas którego na scenie wystąpiło aż 440 uczestników. - Z Elbląga mamy dzieci, które uczą się w języku ukraińskim w punkcie nauczania, mamy kabaret i występ solowy pianistki – dodaje Mirosław Prytuła.
       - To super okazja do tego, żeby nasze dzieci, a i my również, mogły posłuchać piosenek i wierszy w języku ukraińskim. To język naszych przodków, więc chyba warto go znać – mówi pani Natalia, która przybyła na festiwal z całą rodziną.

  Elbląg, Święto kultury ukraińskiej
(fot. Michał Skroboszewski)


       Festiwal jest imprezą o wieloletniej tradycji, cieszącą się ogromną popularnością w środowisku mniejszości ukraińskiej. Jego uczestnikami są dzieci uczące się języka ukraińskiego w punktach nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach województwa warmińsko- mazurskiego oraz zespoły dziecięce działające przy Związku Ukraińców w Polsce lub innych organizacjach mniejszości ukraińskiej w całym kraju. Odgrywa on dużą rolę w procesie wychowania dzieci, integracji oraz poznawania tradycji i języka swoich ojców. Jest również doskonałą okazją do zaprezentowania przez dzieci szerszej publiczności swoich umiejętności i wiedzy zdobytej na lekcjach języka ukraińskiego.
       Organizatorem festiwalu jest Związek Ukraińców w Polsce - Zarząd Oddziału w Elblągu oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Wstęp na festiwal jest wolny.
      

Karolina Król
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No to teraz dotarło do mnie, że ponieważ Elbląg jest tak miastem przyjaznym dla Ukraińców to Urząd Miasta zrobił ukłon i zlikwidował na cmentarzu Agrykola skromną tablicę upamiętniającą rzeź Polaków na Wołyniu. Będziemy o tym Wam pamiętać p. Prezydencie.
 • u nas przyjażn z Ukrainą, a Poroszenko podpisał ustawę czczącą UPA, jeśli nie będziemy się szanować to nikt nas nie będzie szanował. Bezwolność naszych władz jest przerażająca, a o rzezi na Wołyniu nie zapomnimy !!!!!
 • Sami Swoi od lat tak tu jest. Wspierają się incognito. Nie chcą się ujawniać od lat, Vide ich "świątynia" przy Traugutta. Kto to finansuje ?
 • W naszym regionie tych "wygnańców" jest bez liku. Pozbawieni jesteśmy monokuklury polskiej, Same naleciałości, nie ma gwary, dialektu, zwyczajów ludowych. Patronem jest Schickau i von Bismarc. Koniec świata !!1.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  Stroskany(2015-05-16)
 • Zaraz "Sami Swoi " się odezwą i będą mieć pretensję do piszących. Przecie żyjemy w wolnym kraju. Nieprawdaż ?
 • Wołyń - Pamiętamy!
 • Nie mam nic przeciwko Ukrainie - ale to co zrobił dzis Poroszenko - podpisał ustawe gloryfikująca UPA - to skandal !!!!! Ponadto jezeli faktycznie usunieto tablice upamietniająca rzeź na Wołyniu, postawieno przez Zwiazek Ukraińców Polskich pomnik Bandery ( na południu Polski) to juz trzeba zastanowic sie czy to zbieg okoliczności czy trzeba dzialać
 • Pracowałem kilka lat w dużej firmie w Elblągu z jednym ukraińcem, potomkiem akcji Wisła. Po latach dowiedziałem się, że kopał pode mną i pod moimi kolegami. Na codzień kumpel a tak naprawdę zwykła swołocz. Ciekawe czy opowiada swoim dzieciom o tym co wyprawiali jego pobratymcy z Polakami na Wołyniu.
 • Paweł456 - skromna tablica przypominająca wymordowanie ca 100 tys. Polaków na Wołyniu była umieszczona pod Krzyżem Katyńskim. Usunięto ją. Możesz zadzwonić w tej sprawie do Wydziału Administracji Cmentarzy lub bezpośrednio do Urzędu Miejskiego /Wydz. Gospodarki i Środowiska /, który wydał taką decyzję i sam się o tym przekonasz, że to jest prawda.
 • Czy to jest prawda, że w dalszym ciągu obowiązuje ze strony ukraińskiej embargo na dostawy żywności z Polski ?
 • prawda
 • anulka poniżej masz skopiowany tekst z artykułu. Tak nas kochają za to co robimy. I jeszcze bandera bohaterem narodowym ustaniowiony. A jeden z naszych durni chce aby nasi chłopcy jechali walczyć razem z tymi fałszywcami. Teks o embargo "Polscy rolnicy płacą za poparcie przemian na Ukrainie, ale Kijów nie chce otworzyć rynku na polskie produkty rolne. Minister Marek Sawicki mówił, że od siedmiu lat nie rozwiązano sprawy eksportu wołowiny. W dodatku od lutego Ukraińcy wprowadzili embargo na polską wieprzowinę. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  ździch(2015-05-16)
Reklama