UWAGA!

Urodzinowy prezent dla Gerarda

 
Elbląg, Urodzinowy prezent dla Gerarda
fot. Anna Dembińska

Sylwester 1962 r. Gerard Kwiatkowski tańczy z piękną, młodą dziewczyną. W kolejnych latach wspólnie z innymi zapaleńcami tworzy Galerię EL, od postaw, wydobywając podominikański kościół z wojennych zgliszczy. Maluje, organizuje Biennale Form Przestrzennych. Wyjeżdża do Niemiec, by po 33 latach wrócić - do domu. Gerard Kwiatkowski skończyłby dziś 85 lat. Jego wieloletnia przyjaciółka Nina Błeszyńska-Wojewska, w prezencie urodzinowym, ofiarowała mu wystawę zdjęć ze swoich zbiorów. To kawał historii utrwalonej na kliszy. Zobacz zdjęcia.

Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1930 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo - przed II wojną światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74. Inicjator i kurator pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej (neokonstruktywizm, konceptualizm, kino rozszerzone, performance).
       W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, ale tu, w Elblągu zostawił wiernych przyjaciół, do których powrócił po 33 latach. Przez kolejne odwiedzał swoje miasto, swój dom – jak mawiał – cyklicznie. Podczas tych wizyt, jak zresztą i od początków Galerii EL, z aparatem towarzyszyła mu Nina Błeszyńska-Wojewska.
       - Lubiliśmy się, najlepszy dowód Sylwester '62. Na innym zdjęciu z tego okresu trzyma mnie na jednej ręce, był siłaczem – wspomina dziś prezentując wystawę zdjęć w Galerii Laboratorium. Wystawę, która jest prezentem dla Gerarda Kwiatkowskiego z okazji jego 85. urodzin. Niestety, on już jej nie zobaczy, zmarł 11 sierpnia 2015 r., ale zobaczyć mogą ją inni. Poznać historię Elbląga, Galerii EL, a także historię przyjaźni.
       - On ma dziś urodziny i ja nie chcę czasu przeszłego – mówi wzruszona Nina Błeszyńska-Wojewska.
       Towarzyszyła Gerardowi podczas Biennale Form Przestrzennych, fotografując działania artystyczne wraz z pierwszym mężem, Jerzym Błeszyńskim. Dalej były wystawy, zabawy, spotkania z dygnitarzami.
       - Pierwsze wiadro gruzu my wynosiliśmy z piwnicy – mówi o początkach CS Galeria EL. - I po latach, tam, gdzie dziś spotykamy się na piwie [mowa o klubie Krypta- red.] Gerard lubił spotykać się najbardziej.
       Na zdjęciach są postaci związane z życiem artystycznym Elbląga: Stanisław Cejrowski, Janusz Hankowski, ale i … pies Knot, który galerii pilnował.
       Gerard Kwiatkowski lubił grać w warcaby. Grał zawsze i z każdym. Kiedyś, podczas wizyty u państwa Hankowskich zabrakło planszy więc razem z Jerzym Wojewskim sami sobie ją przygotowali. Lubił grać na pianinie, lubił żartować. Takim pamiętają go najbliżsi.
       - Bardzo kochaliśmy Gerarda i Gerard był... jest dla nas przyjacielem – mówi Nina Błeszyńska-Wojewska. - Były różne czasy. Gdy po 33 latach wrócił do Elbląga odwiedzał go od czasu do czasu aż do 2013 r. Czasem czekaliśmy na niego w nocy, czasem wpadał na chwilę, by tylko coś zjeść lub się przespać.
       Również Elbląg docenił Gerarda Kwiatkowskiego. Otrzymał on tytuł honorowego obywatela miasta, uczestniczył w obchodach 50-lecia Galerii EL. Chętnie schodził wówczas do podziemi.
       - Jak przyjeżdżał to chciał być w piwnicy – wspomina Nina Błeszyńska-Wojewska. Tam właśnie spotkała go miła niespodzianka. Gdy otrzymał odznaczenie Gloria Artis, Anna Selke, szefowa Krypty „wyczarowała” tort w kształcie honorowego medalu. - To muza – mówi o niej Nina Błeszyńska-Wojewska.
       Ostatnie zdjęcia prezentowane na wystawie datowane są na 23 marca 2013.
       - To jego ostatni przyjazd – wskazuje Nina Błeszyńska-Wojewska. - Po jubileuszu w Galerii EL byliśmy na kolacji, był też, jak zawsze, wypad nad morze. Ostatni...
       Wystawę „Gerard w moich albumach” można oglądać w Galerii Laboratorium (w Galerii EL) do 8 listopada.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • miło i sympatycznie :)
 • Co by nie powiedzieć o Gerardzie Kwiatkowskim-Blum to coś fajnego zrobił dla naszego miasta. W siermiężnych latach i w tych lepszych czasach dla kultury. To taki kamień milowy na drodze do zrozumienia plastyki, sztuki w naszej społeczności. Nie doceniamy tego na co dzień, ale ten fakt istnieje nie zależnie od naszych poglądów na wartość sztuki. I to nie tylko dla artystów, ale także dla niczego nieświadomych mieszkańców Elbląga. .. zredukowanego do sypialni.
 • Elbląg kulturalny, po 1945 roku, to dwa wydarzenia : Projekt Galeria EL - Gerarda Kwiatkowskiego i Projekt Stare Miasto w Elblągu - Henryk Bagiński - Maurycy Fedyk - Włodzimierz Mielnicki. One pozostaną w historii. Już funkcjonują w obiegu wiedzy uniwersyteckiej jako Zjawiska !.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  TikaZ.(2015-10-23)
 • Brawo Nina !!! :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  klub.krypta(2015-10-23)
 • Wspaniale urodziny piękne zdjęcia dziękuję p. Nino p. Kwiatkowski był wyjątkowy a dzieła które nam zostawił przetrwają jeszcze wiele lat. elblążanka.
 • Nie ma to jak zrobić kopiuj wklej kilkuletnich notatek. Nawet się błędów nie chciało poprawić tłuczkowi.
Reklama