UWAGA!

W tym tygodniu polecam...

Elbląg, Kadr z filmu „Wojna polsko-ruska”.
Kadr z filmu „Wojna polsko-ruska”.

Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania i wszystkie inne godne uwagi imprezy - co tydzień o tej samej porze w jednym tekście. Specjalnie dla naszych Czytelników wszelkie elbląskie wydarzenia skrupulatnie notuję, wybieram i z góry oceniam - ja, Olga Kaszubska.

W tym tygodniu polecam polskie kino. Kino nocą. Na piątkowym maratonie w Multikinie będziemy mogli zobaczyć „Rezerwat” i „Wojnę polsko-ruską”. Pierwszy film to komedia wyjątkowa, bo tak naprawdę trochę pochmurna. Dobry humor przeplata się tu z prozą (smutną) życia na warszawskiej Pradze. Bieda, awantury, libacje alkoholowe, kradzieże, obskurna kamienica... ale też pasja i radość życia. Bohaterami filmu są ludzie doświadczeni, prości i zabawni: młody fotograf, seksowna fryzjerka, agresywny kryminalista, były policjant, wszechwiedząca kioskarka, starszy właściciel studia fotograficznego i niesforny rudy dzieciak. To ciekawe i ważne historie opowiedziane w luźny sposób. Można się pośmiać. Można i podumać. Film podobał mi się, mam nadzieję, że Wam też przypadnie do gustu.
     Druga propozycja to premiera - ekranizacja głośnej książki Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Powieść zapewniła młodej autorce (oprócz sławy) Paszport Polityki w kategorii literatura za „oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego” i nominację do nagrody literackiej Nike. Książka Masłowskiej została wydana w ośmiu językach, czas więc, by opisana w niej historia pojawiła się na dużym ekranie. Reżyserii „Wojny polsko-ruskiej” podjął się Xawery Żuławski, twórca „Pitbulla” i „Chaosu”. Głównym bohaterem filmu jest Silny, którego gra ogolony na łyso Borys Szyc. Na ekranie zobaczymy też Romę Gąsiorowską, Sonię Bohosiewicz (wspomnianą fryzjerkę z „Rezerwatu”) i samą Dorotę Masłowską. Jeśli wierzyć temu, co już mówi się o filmie, czeka nas dobre kino, mistrzowskie sceny i „mięsiste” dialogi.
     Przekonajmy się sami. Nocny Maraton Filmowy - łatwo zapamiętać - 22 maja o godz. 22.
     Zapraszam też do kina Światowid na cotygodniowy DKF, w którym tym razem zobaczymy film „Strasznie szczęśliwi”. A w repertuarze teatru w tym tygodniu „Calineczka” i spektakl „Aż do bólu”.
      Europejskie Dni Informacyjne to propozycja dla wszystkich tych, których interesuje praca za granicą. Od jutra w instytucie PWSZ przy ul. Czerniakowskiej zaczerpnąć będzie można informacji na temat warunków pobytu w Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
     W tym tygodniu czekają nas dwa wernisaże. Od wtorku w Galerii EL oglądać będziemy mogli pierwszą wystawę uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. A w piątek swoje prace wyeksponuje Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta plastyk pracująca w Światowidzie. Wernisaż wystawy „Korelacje” w Galerii Nobilis w Światowidzie o godz. 18.
     W połowie tygodnia warto wybrać się do kina Orzeł, gdzie uczniowie szkoły podstawowej nr 12 uczczą 69. rocznicę zbrodni katyńskiej.
     W środę na hali sportowej przy ul. Kościuszki ścigać się będą maluchy. Okazją do zawodów będzie 9. edycja Sportowej Olimpiady Przedszkolaków.
     Ten tydzień to szczególny czas dla elbląskich studentów. Juwenalia rozpocznie w środę PWSZ, która świętować będzie aż trzy dni. W czwartek bawić się będą studenci EUH-E. Zapraszam młodych ludzi do przyłączenia się do zabawy. Fajnie też by było, gdyby juwenalia jednoczyły studentów i imprezy organizowane były w jednym czasie, w jednym miejscu i dla wszystkich żaków uczelni elbląskich. Bez podziałów.
     W środę swój jubileusz obchodzić będzie studencki Kabaret Ułomnego Humoru. A w piątek w Światowidzie wystąpi znany m.in. z telewizyjnych reklam kabaret Mumio. Rozśmieszy! Nie rozśmieszy! Rozśmieszy! Byleby nie zapomnieć z tego wszystkiego...
     Sobota to czas odpoczynku. Ale tego dnia warto wziąć się za porządki, segregację śmieci, itp. Warto też wybrać się na Rodzinny Festyn Recyklingu. Tam przekonamy się, że sprzątanie się opłaca.
     W weekend w teatrze odbędzie się 43. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej.
     Dzieciom przypominam o konkursie plastycznym jak wygląda Oskarek? Światowid czeka na Wasze prace do poniedziałku 25 maja. Sam festiwal filmów „Dziecięce Oskary” rozpocznie się już 1 czerwca.
     
     Więcej informacji o elbląskich wydarzeniach znajdziesz w dziale IMPREZY.
     
     ***
     Jeśli chcesz polecić swoją imprezę napisz do mnie: olga@portEl.pl. Może podzielę się tym z innymi...
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama