UWAGA!

Wojenne znaleziska z zachodniego wybrzeża

 Elbląg, Wojenne znaleziska z zachodniego wybrzeża
fot. Anna Dembińska

Silnik z amerykańskiej Latającej Fortecy, wyposażenie z niemieckiego pancernika – to tylko niektóre obiekty znalezione podczas prac na torze wodnym Szczecin - Świnoujście. Wystawę pokazującą znaleziska otwarto w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

Urząd Morski w Szczecinie przeprowadzał inwestycję pn. „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Przed inwestycją podwodni archeologowie sprawdzili co spoczywa na dnie toru. - Wyciągnęliśmy prawie 100 ton obiektów zabytkowych. Tego się nikt z nas nie spodziewał. Wydobyto ponad 44 tysiące przedmiotów o masie powyżej 20 kg, z tego prawie 1700 obiektów niebezpiecznych – mówił Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, który kierował pracami archeologicznymi podczas inwestycji. - Bywały dni, kiedy na wodzie było dziesięć jednostek pobierających tony przedmiotów z dna.

Wśród znalezisk warto zwrócić uwagę na elementy niemieckiego pancernika kieszonkowego Lutzow zbombardowanego przez brytyjskie samoloty w kwietniu w porcie w Świnoujściu. Dumą są pozostałości amerykańskiej „Latającej Fortecy” Boeninga B-17: silnik lotniczy oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning. Wiadomo, że pochodzą one z bombowca o numerze 44-8046 zestrzelonego w październiku 1944 r. podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.

Z dna udało się wyciągnąć około 100 kotwic różnej wielkości m.in. unikatowe kotwice Admiralicji, boje morskie, a także... dwa harpuny na wieloryby. A to tylko niektóre eksponaty...

W pracach archeologicznych przy kanale uczestniczył Lech Trawicki, dziś dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. - Uczestniczyłem w nadzorze archeologicznym nad pracami. Polegał na identyfikacji obiektów znalezionych przez nurków – mówi Lech Trawicki.

Wystawę posterową dokumentującą obiekty znalezione podczas modernizacji toru wodnego na trasie Szczecin – Świnoujście można oglądać na wystawie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu. Będzie ona czynna do końca lutego.

Liczymy, że w elbląskim muzeum doczekamy podobnej wystawy pokazującej co znaleziono podczas budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czekamy co u nas wyskoczy z mułu oprócz kości ludzkich z mogiły zbiorowej po nalocie lotnictwa radzieckiego w styczniu 1945 roku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  3
  Fan_Gargamela_z_ PO(2022-01-19)
 • Galeria z fotkami nie otwiera się! Redakcjo!
 • redaktor @Zainteresowany.. - Galerię zdjęć wkrótce dorzucimy.
 • Ciekawe czy to prawdziwa informacja że można będzie natrafić na beczki z silnie trującą substancją zatopione przez Niemców podczas ewakuacji a jeśli to prawda to kto się podejmie wyciągnięcia ich po tylu latach w mule
 • W Zalewie Wiślanym obecnie na jego dnie raczej nie nie ma już istotnych pozostałości po II wojnie. Sprzęt wojenny oraz broń wydobywano stamtąd sukcesywnie praktycznie do końca lat pięćdziesiątych ub. wieku. Jeszcze do 1955 roku "ozdobą"Tolkmicka był stojący w pobliżu dworca kolejowego wrak niemieckiego wozu bojowego. W styczniu 1945 roku przez zamarznięty Zalew masowo przemieszczali się uchodźcy z tych terenów, gdyż ówczesne władze niemieckie do połowy stycznia tamtego roku uważały, że te ziemie są bezpieczne, stąd kierowano tu ludzi z obszarów zajmowanych przez Armię Czerwoną. Ponieważ wraz z nimi przemieszczały się też oddziały wojskowe dowództwo radzieckie ostrzeliwało uciekinierów z dział oraz dokonywano nalotów. Natomiast od 26 kwietnia 1945 roku rozpoczęły się walki na Mierzei Wiślanej, gdzie Niemcy posiadali tam silny i dobrze uzbrojony garnizon. Ostatnie jednostki skapitulowały dopiero 14 maja 1945 roku.
 • @Fan_Gargamela_z_ PO - Chcę Ci przypomnieć, że w 1945 roku lotnictwo radzieckie bombardując nasze okolice, bombardowało teren Niemiec. Elbląg nie był wyzwalany, tylko zdobywany.
 • @mm263 - Czy ja twierdzę inaczej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  1
  Fan_Gargamela_z_PO(2022-01-19)
 • Ciekawa wystawa, ale jak widzę tyle gęb do wyżywienia, to się nie dziwię dlaczego brak kasy na odśnieżanie miasta. ..
 • radziecki zabytek techniki t 34 co stoi sobie i rdzewieje powinien być odrestaurowany i stać w muzeum !! ale po co ? niech rdzewieje. .. .jeszcze jakaś głupkowatą tabliczke tam zamontowali :D ppppfffff ciekawe co za polityczny wymyśla takie slogany
 • 007 a po kiego ci ruski złom ? Jak rusek albo biełarus wlezie a sytuacja jest bardzo niepokojąca to będziesz miał nowoczesny sprzęt na ulicach zza wschodu.
 • @Naturlich. - A co z tymi kilkoma ciężarówkami z II wojny zlokalizowanymi w Zalewie kilka lat temu?
 • u nas proponuję pogłębiać w okolicach hal dawnego Zamechu, tam będzie skarbów :)
Reklama