UWAGA!

Zbierają archiwalne zdjęcia starówki. Cel: wystawa i "foto obiekt"

 Elbląg, Zbierają archiwalne zdjęcia starówki. Cel: wystawa i "foto obiekt"
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Instytucje kultury zapraszają do podzielenia się archiwalnymi zdjęciami elbląskiej starówki. Na wiosnę planowana jest wystawa, która pokaże zarówno dawny Elbląg, jak i osobiste historie jego mieszkańców.

- Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wspólnie z Centrum Sztuki Galerią EL rozpoczynają zbiórkę fotografii Starego Miasta w Elblągu - podaje na swojej stronie Galeria EL. W akcję zaangażowane jest też Muzeum Archeologiczno-Historyczne. - Interesują nas obrazy związane z odbudową starówki, ale także zdjęcia mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów na tle Starego (nowego) Miasta, jednym słowem wszystko to, co dotyczy retrowersji - informują instytucje kultury. Nadadzą się fotografie, slajdy, pocztówki, wideo, które zostaną zeskanowane przez organizatorów.

Zebrane materiały mają też posłużyć grupie "turystyczno-kuratorsko-zabawowej" Turnus (Kamila Falęcka, Marcelina Gorczyńska i Michalina Sobieraj) do stworzenia "foto obiektu" pokazującego odbudowę z różnych perspektyw, przez pryzmat wspomnień i osobistych historii. Jak się dowiedzieliśmy, planowany foto obiekt to wielkoformatowa praca, która przedstawiać będzie wyobrażoną kamienicę złożoną z nadesłanych zdjęć wydrukowanych na tkaninach oraz wyobrażeń na temat retrowersyjnego budynku.

Turnus, jak czytamy na stronie inicjatywy, powstał m. in. "z myślą o współdziałaniu i zabawie. Naszym głównym celem jest zrzeszanie młodych twórców i dawanie im możliwości zaprezentowania swoich prac w komfortowych i przyjaznych warunkach. Chcemy, żeby ludzie wiedzieli, że podoba nam się to, co robią. Na naszych wydarzeniach nikt nie musi się wstydzić i ograniczać, można tu zrobić wszystko, na co miało się kiedykolwiek ochotę". Ostatnio grupa zrealizowała wystawę plenerową Uczta 2023 w Warszawie. Nie trzeba dodawać, że im więcej zdjęć zostanie udostępnionych, tym lepiej dla efektu końcowego.

- Zapraszamy do przesyłania zdjęć elbląskiej starówki, które zostaną zaprezentowane podczas majowej wystawy na temat retrowersji w Galerii EL - napisały członkinie grupy Turnus. - Z nadesłanych materiałów powstanie wielkoformatowy foto obiekt z tkaniny i będzie nam niezmiernie miło stworzyć go z jak największej liczby elbląskich fotografii. Nie możemy się już doczekać! Zapraszamy, uściski!

Wspomniana wystawa planowana jest na maj.

- Szukamy fotografii, wideo, pocztówek, które zostały wykonane na elbląskiej starówce. Interesują nas zarówno powojenne ujęcia ruin, ale także te pokazujące odbudowę. Szukamy widoków budujących się kamienic i ulic oraz zdjęć mieszkańców i mieszkanek na tle starego miasta, jak pracują, odpoczywają np. w Cafe Carillon, czy spacerują. Interesują nas też ujęcia mieszkań z odbudowanych kamienic z lat 90. i przełomu wieku - podają organizatorzy.

Zdjęcia można zgłaszać przez formularz, 17 i 18 marca zostanie też przygotowane stanowisko, gdzie będzie można zeskanować analogowe fotografie (miejsce zostanie dopiero wskazane). Zbieranie zdjęć potrwa do 31 marca. Regulamin inicjatywy jest tutaj.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • ogromna ilość wspaniałych zdjęć w albumie pt. Elbląg i elblążanie w fotografii własnej -lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte, Elbląg wczoraj Elbląg dziś też wspaniała pozycja
  • Pisałem tu wielokrotnie... album miasta Elbing, jest w muzeum Wojny Ojczyźnianej w Smoleńsku, leży w szklanej gablocie...
Reklama