UWAGA!

Chcesz magistra, musisz płacić

 
Elbląg, Chcesz magistra, musisz płacić
(fot. archiwum portEl.pl)

Kontynuujemy nasz cykl dotyczący studiowania po elbląsku, który to temat wywołał jeden z naszych Czytelników. W naszym mieście, jak już informowaliśmy, nie można bezpłatnie podjąć studiów magisterskich. Płatne studia oferuje jedna uczelnia, ceny są porównywalne z uczelniami w Trójmieście.

W Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej studenci mają możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich na kierunkach administracja, pedagogika i pielęgniarstwo.
       - Administracja cieszy się sporym zainteresowaniem, kierunek ten bardzo się sprawdził - mówi Ewa Rucińska z Centrum Promocji EUH-E. - Chcemy w przyszłości powiększyć ofertę studiów drugiego stopnia. Stwarza to dla naszych studentów możliwość pozostania na miejscu, a związane jest to z obniżeniem kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, które to koszta studenci ponieśliby, ucząc się w Trójmieście. Chcielibyśmy w przyszłości uruchomić studia magisterskie dla wszystkich kierunków pierwszego stopnia, znajdujących się w ofercie naszej uczelni. Co jakiś czas składamy wnioski do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego o uruchomienie nowych kierunków, jednak wymagania, które trzeba spełnić, są bardzo wysokie. Uczelnia ma także w planach zostać w przyszłości uczelnią akademicką i uruchomić tym samym studia trzeciego stopnia.
       W Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego nie ma na razie możliwości uzyskania tytułu magistra. Jednak uczelnia nie wyklucza, że w kolejnych latach uruchomi studia drugiego stopnia. - Były plany uruchomienia studiów magisterskich na kierunku zarządzanie, ale w tym roku jeszcze się nie udało – mówi dyrektor wydziału Iwona Ciesielska. - Nie wykluczamy jednak takiej opcji w najbliższej przyszłości.
      
       Ile kosztuje magisterka
       Sprawdziliśmy, ile w Elblągu kosztuje nauka na magisterskich studiach, porównaliśmy też ceny z Trójmiasta na tych samych kierunkach. I tak opłata rekrutacyjna na wszystkich kierunkach w EUH-E wynosi 150 zł, na Uniwersytecie Gdańskim – 85 zł, w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji – 100 zł (dla absolwentów licencjatu – 70 zł).
       Czesne na kierunku administracja wynosi w EUH-E 2200 zł za semestr, na Uniwersytecie Gdańskim – tyle samo, choć należy zaznaczyć, że studenci, którzy nie są absolwentami studiów administracyjnych pierwszego stopnia UG, poniosą dodatkową opłatę w wysokości 400 zł w celu nadrobienia różnic programowych. Z kolei w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji pierwszy i drugi semestr nauki kosztuje 2000 zł, a trzeci i czwarty 2150 zł.
       Na pedagogice w EUH-E opłata za semestr wynosi 2200 zł, na UG - 1900 zł. Co ciekawe w Szkole Wyższej Ateneum w Gdańsku nie ma opłat rekrutacyjnych, a nauka za semestr na kierunku pedagogika wynosi również 1900 zł. Z kolei osoby na studiach magisterskich na kierunku pielęgniarstwo płacą w Elblągu za semestr 2400 zł, na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – 2700 zł.
      
       Studentów ubywa, ceny nie maleją
       - Nie możemy obniżyć kosztów studiowania na naszej uczelni, ponieważ wysokie są koszta związane z prowadzeniem studiów - mówi Ewa Rucińska z EUH-E. - W szczególności chodzi tu o utrzymanie kadry naukowej. Wymogi ministerialne nakładają na uczelnię zatrudnienie określonej liczby kadry dydaktycznej na podstawowym etacie. Studentów nam ubywa, a my musimy utrzymać taką samą liczbę naukowców. Poza tym jesteśmy uczelnią prywatną, co oznacza, że finansujemy się sami, w przeciwieństwie do uczelni państwowych, które otrzymują dotacje na każdego studenta. Gwarantujemy naszym najlepszym studentom możliwość uzyskania stypendium naukowego, socjalnego a nawet za osiągnięcia sportowe. Takim studentom zwracają się więc koszta studiowania.
      
       Przeczytaj nasze wcześniejsze artykuły:
       O planowanej debacie na temat studiowania
       Inne uczelnie stawiają na magistrów
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Płatne studia powinny wszystkie być, większość i tak wyjedzie, a płacimy za ich studia wszyscy.
 • Taniej wyjdzie dojeżdżać na studia dzienne II stopnia do Trójmiasta. PG, UG mają dzienne bezpłatne. Jedyny koszt to dojazdy.
 • Nie pomyślałeś o tych którzy chcą studiować a muszą się sami utrzymać? Tacy o dziennych studiach mogą zapomnieć lub zatracić się w pracy popołudniami a naukę zostawić na noce i tak w kółko. .. .:/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  vrobel(2014-08-18)
 • to samo podyplomówki 1500zł za semestr to juz granda!!!!
 • Do wszystkich przyszłych " magistruf i inrzynieruw" , zastanówcie sie czy warto wydawac tyle kasy, by potem wylądowac na kasie w biedronce lub Lidlu. .. .Czy nie lepiej jakoś inaczej sobie ułożyć kariere zawodową. Po drugie studiowanie w małych pipidówach to tylko takie pseudostudiowanie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  9
  zamiejscowy(2014-08-18)
 • 4 k euro za granica w UE to norma za semestr i nikt nie jęczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Semestrium(2014-08-18)
 • hehe taka wiedza jest dostępna za darmo w miejskiej bibliotece a inni płaca krocie aby? heh dostać papierek i łaskawie etat w firmie od jakiegoś szefa i kredyt na 40 lat na mieszkanie :D możę nie będe miał tytułu ale wiedzę mam za darmo i bez mgr systemowego mam pracę i radzę sobie. System heh piękna sprawa. Konformiści do roboty bo państwo potrzebuje waszych pieniędzy :) tak wam system oczy zamydlił? myście samodzielnie ale wiem że być w systemie i w stadzie jest prościej więc idziecie na układ z systemem PL :) męczcie się dalej. Wolność!
 • jak uczycie się dla papierka a nie dla wiedzy to płaćcie :) Wyżej dobrze napisane. Taka wiedza jest za darmo w bibliotece. Rozumiem, że akceptujecie obecny system? :) Niby prościej chociaż niekoniecznie :D
 • Chcesz Zyc, musisz placic, nie masz pieniedzy zdychasz, wszystko w Polsce jest jak przed wieki do lekarzy terminy co do nie ktorych specjalistow nawet do 3lat na operacje do paru lat, wyplaty smieciowe dla ubogich! renty, emerytury dla ludzi co robil po 50lat i to ostro to marne grosze! Ludzie mlodzi zdolni i nie maha pieniedzy i co ?! nie ma wymarzonego magistra! Naprawde ten kraj juz jest na dnie ! mozna o tym mowic i nic nie robic tak jak do teraz! Autostrady, ulice i takie tam mam gdzies ! Ale zeby ludzi leczyli ! i do tego zeby to byl dobry lekarz ! A nie ten co na ostatni dzien Weekendu dopiero uczyl sie na zaliczenia czy tp!
 • Autor ma nieaktualne dane ! W EUHE w tym roku wpisowe na licencjat to 200 zl natomiast I semestr licencjatu na pielegniarstwo kosztuje 2500 a jeśli na raty to 2700!
 • Euhe to już nie wie jak przyciągnąć studentów. Słabiutko w tym roku. 100 razy wolę państwową pwsz, a pózniej uzupełnienie na UG.
 • EUH-E. - bardzo mały wybór. po co ta szkoła istnieje? dla pielęgniarzy i adminstaracji? żenada! Typlko UG!
Reklama