Trzy punkty zostają w Elblągu

Elbląg, Trzy punkty zostają w Elblągu

Wojciech Zyska strzelił pierwszą bramkę dla Olimpii Elbląg w oficjalnym meczu w 2021 r. Gol pomocnika zapewnił żółto-biało-niebieskim zwycięstwo w meczu z KKS 1925 Kalisz. I trzy punkty zostały przy A8. Olimpia Elbląg - KKS 1925 Kalisz 1:0.  Zobacz zdjęcia z meczu.

Pierwsze mecze po okresie przygotowawczym są zawsze pewną zagadką: jak zaprezentują się piłkarze w meczu o punkty. Pierwszym rywalem w rundzie wiosennej Olimpii Elbląg był KKS 1925 Kalisz. Jak powiedział trener elblążan Jacek Trzeciak na konferencji prasowej przed rozpoczęciem rundy: Ten zespół nie bierze jeńców. I, jak można się było spodziewać, goście od początku zaatakowali. Olimpijczycy zagrali bez Janusza Surdykowskiego, który się rozchorował. Na szpicy zmienił go Orest Tkachuk. Jeszcze tydzień temu prognozowaliśmy, że mecz odbędzie się na którymś z boisk przy ul. Skrzydlatej. Pogoda jednak pozwoliła na to, że by żółto-biało-niebiescy zagrali w swoim domu przy Agrykola 8.

Już w 8. minucie Filip Kendzia postraszył obrońców Olimpii, na szczęście piłka po jego główce poszybowała nad bramką. Sześć minut później Orest Tkachuk miał doskonałą sytuację, żeby otworzyć wynik. Po dośrodkowaniu Tomasza Sedlewskiego z lewej strony, napastnik Olimpii minimalnie chybił z pola bramkowego.

Mecz mógł się podobać, obie drużyny zaprezentowały ofensywny futbol i raz za razem przeprowadzały groźne ataki. Z dobrych sytuacji na strzelenie bramki w wykonaniu Olimpii warto wspomnieć o dwóch. W 27. minucie Dawid Jabłoński został sfaulowany 25 metrów naprzeciw bramki KKS. Do piłki podszedł Kamil Wenger i huknął – piłka jednak poszybowała odrobinę za wysoko i przeleciała nad poprzeczką. Cztery minuty później Dawid Jabłoński zdecydował się na strzał z dystansu. Michał Molenda strzegący kaliskiej bramki nie miał jednak problemu z jego obroną.

W drugiej połowie obraz gry niewiele się zmienił. Obie drużyny walczyły o komplet punktów. Goście blisko szczęścia byli w 67.minucie, kiedy Tomasz Hołota minął się z piłka po podaniu Bartłomieja Maćczaka. Na szczęście dla Olimpii piłka przemknęła przed bramką Andrzeja Witana i opuściła plac gry.

I w końcu nadeszła 81. minuta. Zaczęło się niewinnie – od wrzutu z autu Michała Kiełtyki. Zamieszanie w polu karnym, piłka trafiła do Wojciecha Zyski, ten zdecydował się na strzał. I jak się później okazało, był to strzał na wagę trzech punktów. To, jak się kilkanaście minut później okazało, był jedyny gol w tym meczu. Ale końcówka spotkania była bardzo emocjonująca: nie mający nic do stracenia goście zaatakowali i zdołali zepchnąć podopiecznych Jacka Trzeciaka do obrony przed własnym polem karnym. Punkt KKS-owi mógł zapewnić Adrian Łuszkiewicz. Jego mocny strzał obronił bramkarz Olimpii Andrzej Witan. I tym samym w swoim oficjalnym debiucie w żółto-biało-niebieskich barwach zachował czyste konto. Z kronikarskiego obowiązku zanotujemy jeszcze debiut Sebastiana Bartlewskiego, ale były piłkarz Bałtyku Gdyni wszedł w samej końcówce spotkania.

Kolejny mecz podopieczni Jacka Trzeciaka rozegrają za tydzień. W Elblągu podejmować będą Wigry Suwałki.

Olimpia Elbląg – KKS 1925 Kalisz 1:0 (0:0)

Bramka: Zyska (81. min.)

Olimpia: Witan – Kiełtyka, Lewandowski, Wenger, Sedlewski, Zyska, Krasa, Jabłoński (85' Burzyński), Kamiński (90' Bartlewski), Bawolik (76' Kordykiewicz), Tkachuk (90' Sobiecki)

Statystyki meczu (za Statscore; na pierwszym miejscu dane Olimpii Elbląg, na drugim KKS Kalisz)

posiadanie piłki: 44 proc. : 56 proc.

strzały celne: 4:4

strzały niecelne 5:7

ataki: 63:87

niebezpieczne ataki: 56:59

rzuty karne 0:0

rzuty rożne: 3:3

niebezpieczne rzuty wolne: 4:3