UWAGA!

Jak podreperować swój domowy budżet

 Jak podreperować swój domowy budżet

Osoby, które chcą powiększyć swój domowy budżet, często walczą o podwyżkę lub szukają nowej pracy. Nie zawsze jednak te działania przynoszą oczekiwane rezultaty. Czasem warto poszukać sposobów na łatwe oszczędności.

W tym artykule poznasz szybkie metody na podreperowanie swojego budżetu bez drastycznych wyrzeczeń.

 

Planuj wydatki

Często żyjemy w błędnym przekonaniu, że kontrolujemy domowy budżet. W praktyce mało osób ma świadomość, jak wyglądają ich miesięczne wydatki. Wyrób w sobie nawyk zbierania paragonów. Następnie przeznacz jedną godzinę w tygodniu na zliczenie wszystkich wydatków.

 

Możesz wykorzystać dostępne aplikacje lub skorzystać z prostego arkusza kalkulacyjnego. Miesiąc systematycznej pracy pozwoli Ci na szybkie przeanalizowanie wydatków. Łatwo zauważysz, w jaki sposób możesz mądrzej gospodarować pieniędzmi.

 

Kupuj z głową

Zanim kupisz daną rzecz, przemyśl czy na pewno tego potrzebujesz. Na początku może wydawać Ci się to trudne, ale szybko wyrobisz w sobie nawyk. Część osób decyduje się na zakup pod wpływem impulsu, np. gdy zobaczy produkt w promocji.

 

 

Zawsze zabieraj ze sobą listę zakupów. Jeśli planujesz większy wydatek, przeanalizuj możliwość zakupu grupowego. Może Twój sąsiad również ma zamiar wymienić okna lub wyremontować kuchnię? Wspólne zakupy mogą przełożyć się na atrakcyjną zniżkę.

 

Uważaj na wyprzedaże

Posezonowe wyprzedaże zachęcają nas do zakupów na zapas. Pamiętaj, że taka transakcja ma sens tylko jeśli naprawdę czegoś potrzebujesz.

 

W wielu przypadkach kupisz rzeczy, które tylko będą zajmować miejsce w Twojej szafie. Nie daj się namówić na ubrania, których nie będziesz nosić, dlatego że kosztują taniej niż zwykle.

 

Korzystaj z platform z ogłoszeniami

Poszukaj w domu przedmiotów których nie używasz. Może warto się ich pozbyć, aby podreperować budżet? Portale takie jak swapix.com pozwolą Ci na darmowe zamieszczanie ogłoszeń. Szybko znajdziesz nabywców, a przy okazji zyskasz dodatkową przestrzeń w domu.

 

Zastanów się zanim coś wyrzucisz

Żyjemy w czasach, kiedy ciągle kupujemy nowe przedmioty. W rzeczywistości wiele rzeczy można naprawić niewielkim kosztem. Zachęcamy Cię do zakupu lepszej jakości ubrań oraz obuwia. Takie rzeczy wystarczą nam na dłużej.

 

Korzystanie z usług krawca lub szewca często opłaca się bardziej niż ciągły zakup nowych przedmiotów.

 

Unikaj kredytów

Wiele osób decyduje się na kredyty konsumpcyjne, aby spełnić swoje zachcianki. Zamiast tego pracuj nad nawykiem odkładania pieniędzy.

 

Kupowanie na kredyt zawsze jest droższe niż korzystanie z własnych oszczędności. Warto pamiętać, że większość usług związanych z kredytami również kosztuje. Popularne w ostatnim czasie wakacje kredytowe w rzeczywistości zadłużają nas jeszcze bardziej.

 

Nie bój się negocjacji

Wiele osób utożsamia negocjowanie z niekulturalnym zachowaniem. Warto pokonać barierę nieśmiałości i lęku, aby uniknąć strat. Musisz nauczyć się, w których momentach warto podejmować negocjacje.

 

Nie ma sensu kłócić się o cenę w warzywniaku lub dyskoncie. Wszędzie gdzie robisz małe zakupy lub sprzedawca nie ma mocy decyzyjnej, nie warto rozpoczynać dyskusji. Jeśli jednak kupujesz produkty luksusowe lub chcesz nabyć dużą ilość towaru, koniecznie podejmij negocjacje.

 

Czasem sprzedawca nie obniży ceny, ale np. dorzuci produkt gratis.

 

Poszukaj tańszych alternatyw

Marki własne sklepów często mają porównywalną, a nawet lepszą jakość od powszechnie znanych produktów. Szukaj tańszych zamienników z głową i zawsze czytaj etykiety oraz skład.

 

Naucz się gotować

Jedzenie w restauracjach oraz dostawy do domu mogą pochłonąć znaczną część budżetu. Warto nauczyć się kilku prostych i smacznych dań, które szybko przygotujesz samodzielnie. Upewnij się, że zawsze masz potrzebne produkty w kuchni.

 

Odradzamy Ci również kupowanie drugiego śniadania w firmowej kawiarni lub barze. To zazwyczaj koszt minimum 10 zł. Zrobienie kanapki rano zajmie Ci tylko kilka minut.

 

Nigdy nie rezygnuj z drugiego śniadania w pracy, ponieważ to obniża koncentrację, produktywność, a także spowalnia metabolizm.

 

Uważaj na wydatki online

Czas, który codziennie spędzamy w internecie przekłada się na częstsze okazje do szybkich wygodnych zakupów. Wystarczy drobny impuls, aby kupić produkt. Wydajemy pieniądze, zanim zdążymy przemyśleć, czy naprawdę potrzebujemy danej rzeczy.

 

Wygoda daje nam niebezpieczne poczucie bezpieczeństwa finansowego. W wielu przypadkach sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, dlatego nie pozwalaj na uśpienie swojej czujności.

 

Poszukaj dodatkowej pracy

Rozważ podjęcie dodatkowej pracy. Zastanów się, co nie będzie wymagało od Ciebie dużo czasu, a pozwoli Ci wykorzystać Twój potencjał. Może warto rozważyć korepetycje lub zakupy dla starszej osoby?

 

Osoby, które mają doświadczenie w opiece nad małymi dziećmi, mogą zamieścić ogłoszenie na dedykowanych portalach. Jeśli lubisz zwierzęta, możesz wyprowadzać psy. Możliwości są niemal nieograniczone.

 

Przesiądź się na rower

Dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską lub samochodem?

 

W wiosenne i letnie miesiące przesiądź się na rower. Nie tylko zaoszczędzisz, ale i zadbasz o kondycję oraz zdrowie. To również sposób, aby zadbać o środowisko i uatrakcyjnić swoje codzienne przejazdy do pracy.

 

--- materiał partnera ---


Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie