UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jesteś emerytem? Wnioskuj o zwolnienie z abonamentu RTV

Od 1 marca wchodzą w życie przepisy poszerzające listę uprawnionych do zwolnienia z opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Emeryci, trwale niezdolni do pracy renciści i bezrobotni muszą jednak dopełnić formalności, składając na poczcie wniosek.

Obecnie standardowa opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi miesięcznie 5,30 zł, a za odbiorniki telewizyjne lub telewizyjne i radiowe – 17 zł miesięcznie. Dla emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia w wysokości 500-800 zł, to w skali roku kwota rzędu ok. 200 zł. Warto więc wybrać się na pocztę, aby przedstawić odpowiednie dokumenty (wykaz poniżej) i zawnioskować o zwolnienie z abonamentu. Także osoby, które opłaciły abonament na cały rok z góry, po dopełnieniu formalności na poczcie otrzymają zwrot odpowiedniej kwoty. Pamiętać jednak należy, że zwolnienie będzie liczone dopiero od kolejnego miesiąca abonamentowego, a więc osoba, która złoży wniosek 1 marca, zwolnienie uzyska od 1 kwietnia.
      
       Zwolnienia z abonamentu dotyczą:
       – osób, które ukończyły 60 lat, nabyły prawo do emerytury i nie otrzymują świadczenia większego niż 50 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia
       – osób, które są bezrobotne lub korzystają z pomocy społecznej
       – osób posiadających prawo do zasiłku przedemerytalnego
       A także osób, którym dotychczas zwolnienia przysługiwały, czyli:
       – osób, które ukończyły 75 rok życia
       – osób zaliczanych są do I grupy inwalidzkiej, całkowicie niezdolne do pracy i o znacznym stopniu niepełnosprawności
       – rolników o trwałej bądź czasowej niezdolności do pracy
       – osób otrzymujących świadczenia pielęgnacyjne
       – osób niesłyszących oraz niewidomych
       – inwalidów wojennych lub wojskowych.
      
       Uprawnienia do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentu RTV mogą uzyskać osoby wymienione w wykazie osób uprawnionych, które złożą w urzędzie pocztowym:
       – wypełniony formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych
       – przedstawią dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia z opłat (emeryci/renciści dokument potwierdzający świadczenie, bezrobotni – zaświadczenie z Urzędu Pracy)
       – przedstawią dowód osobisty oraz złożą oświadczenie o niepozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z dwiema lub więcej osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie maja uprawnień do zwolnienia od tych opłat (konieczność składania oświadczeń dotyczy wyłącznie osób zwolnionych na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych). Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej Poczty Polskiej www.poczta-polska.pl
      
       Dokumentem potwierdzającym uzyskanie uprawnień do korzystania z bezpłatnego abonamentu RTV jest oryginał formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych potwierdzony datownikiem urzędu pocztowego. Dla osób, które mają wątpliwości i chciałyby uzyskać dodatkowe informacje, uruchomiono dwie infolinie:
       – dla telefonów stacjonarnych – 0 801 333 444 (opłata jak za połączenie lokalne)
       – dla telefonów komórkowych – 043 842 06 00 (opłata według cennika operatora).
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • W wyszczególnieniu brak wymienionych w zmienionym ustawą z dnia 13.06.2008 ( Dz. U. nr 13 z 2010r art 4 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 21.04.2005 Dz. U nr 85/2005 poz. 728 o opłatach abonamentowych osób z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy (bez wymaganego dodatkowego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji !!) A. P.
Reklama