UWAGA!

Kamizelki odblaskowe powinny być w modzie

Elbląg, Kamizelki odblaskowe powinny być w modzie

Policyjne dane wskazują, że jedną z głównych przyczyn wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów jest niedostateczne ich oświetlenie na drodze. Od zmroku do świtu zdarza się aż 46 procent wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, choć na drogach ruch jest nawet dziesięciokrotnie mniejszy niż w ciągu dnia.

Jerzy Pasik, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców - www.prawojazdy.net :
     Podczas ograniczonej widoczności, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w spokojnych, szaro-czarnych kolorach i nie ma na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega ją z dużym opóźnieniem. W nocy widzimy gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają. W ciemnościach pieszy może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł reflektorów. Sytuacje szczególnie niepokojące zdarzają się poza terenem zabudowanym. Czasami są tak groźne, że kierowcy, którzy mają CB radia, ostrzegają się wzajemnie o „niebezpieczeństwie na dwóch nogach”, które idzie niewidoczne poboczem.
     Rozwiązaniem, które bezdyskusyjnie poprawiłoby nasze bezpieczeństwo, jest noszenie elementów odblaskowych, w szczególności kamizelek.. Wydatek rzędu 10 zł może bowiem uratować zdrowie i życie.
     Przepisy prawa w tej kwestii są bardzo znikome. Obowiązek używania w pewnych okolicznościach elementów odblaskowych wynika z Ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 41: „Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym”.
     Jednak w stosunku do pieszych funkcjonuje tylko jeden „martwy” przepis, mówiący, iż „Dziecko w wieku do 15 lat , poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu” (art.43 ust.2 Kodeksu drogowego). Kilkanaście lat temu, faktycznie, cieszył widok dzieci z świecącymi od odblasków tornistrami. Ale tornistry zastąpiły plecaki, w których o bezpieczeństwie zapomniano..
     Odblaski zaczynamy doceniać zazwyczaj dopiero wtedy, gdy jako kierowcy mamy „podbramkową sytuację” na drodze z pieszym lub rowerzystą. Każdy, kto często jeździ poza terenem zabudowanym. z pewnością się z tym zgodzi. Policja organizuje coraz więcej akcji mających na celu poprawę świadomości społecznej w kwestii bezpieczeństwa na drodze. I jest już dużo lepiej. Niestety, ciągle są osoby, które „wstydzą” się założyć kamizelkę odblaskową. Może poniższe dane zmienią ich zdanie.
     Osoba poruszająca się drogą po ciemku i nie posiadająca elementów odblaskowych widziana jest z odległości zaledwie 30 metrów. Daje to kierowcy jadącemu z prędkością 80 km/h jedynie ok. 1,3 sekundy na reakcję. Osobę posiadającą elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Oznacza to, że kierowca ma wtedy blisko 7 sekund na podjęcie manewru. Ta pozornie mała różnica w czasie może przesądzić o życiu lub zdrowiu.
     
     Wygraj jedną z ośmiu kamizelek odblaskowych w naszym konkursie i bądź bezpieczny na drodze.
     Sponsorem nagród jest firma Diamond - Hurtownia BHP, ul Malborska 53J/3, http://www.diamondbhp.pl/.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • w szwecji wszyscy chodza w kamizalkach albo z odblaskami, rowerzysci sa oswietleni, niezaleznie czy w terenie zabudowanym czy nie.
 • ten, kto jeździ poza granicami miasta, wie jaki to problem. Ludzie, nie dajcie się zabić i nie marnujcie życia innym.
 • Widz ładny sponsorowany artykulik, z którego pewnie nic nie wyniknie, ale może… Ja od swojej skromnej osoby chciałem tylko powiedzieć, że jeżdżę cały rok na rowerze i mam non stop włączone światła. Rower mam oczywiście zgodnie z przepisami wyposażony w elementy odblaskowe odpowiednich kolorów a na ubraniu też mam elementy odblaskowe. Jeżeli chodzi o sposób jazdy to zawsze trzymam się prawej strony (tak bardzo jak tylko mogę, bo pozapadane studzienki i dziury w jezdni czasami to uniemożliwiają) ale nie zmienia to niestety faktu że nasi kierowcy niestety nie umieją współdzielić drogi z jednośladami. Wyprzedzanie na pasach i skrzyżowaniach, niezachowywanie 1,5 metrowego odstępu przy wyprzedzaniu itp. naruszania przepisów drogowych i zasad dobrego wychowania to niestety codzienność na naszych drogach. Dlatego szanowni czterokołowcy zastanówcie się też czasami nas swoim zachowaniem na drodze. A, jeszcze jedno. Niech mi ktoś pokaże osobę co jeździ za miastem 80 km/h; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dostatecznie oswietlony(2008-02-27)
 • do dobrze oświetlonego: a skąd to 1.5 m odstępu ?
 • Jasne. .. Jako rowerzysta będę się ubierał jak debil w to odblaskowe gówno, bo kierowcy nie mają ochoty na przestrzeganie 50-ki w mieście, a samo miasto nie ma ochoty ani na tworzenie nadających się do czegokolwiek ścieżek rowerowych ani na porządne oświetlenie chodników. .. Super!
 • oby ci ktos wjechal na leb jak najszybciej to zmienisz zdanie rowerzysto debilu
Reklama