UWAGA!

Ostrożności nigdy za wiele

 Elbląg, Ostrożności nigdy za wiele
fot. AD

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego przypominamy administratorom budynków o obowiązku sprawdzenia stanu technicznego instalacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz przeprowadzeniu kontroli szczelności instalacji gazowych i prawidłowości podłączenia urządzeń. Do mieszkańców zaś apelujemy o ostrożność i właściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Sprawdź, jak uniknąć zaczadzenia.

Zebraliśmy garść zasad, których należy przestrzegać, aby zapobiec nieszczęściu.
       1. Należy użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta.
       2. Stosuj urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.
       3. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj w inny sposób kratek wentylacyjnych.
       4. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację (nie zamykaj okien do końca, tylko pozostaw je w pozycji rozszczelnionej).
       5. Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki.
       6. Często wietrz pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnij, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
       Nie należy bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • co wy piszecie. Jakby dało się zamontować na wylotach kominów wentylacyjnych sepcjalne pompy wyciągające powietrze zużyte z mieszkań - to by im szyby popękały w oknach lub conajmniej by się zrobiły wklęsłe okna i drzwi do środka - tak mają uszczelnione chałupy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  technolog wentylacji(2010-10-13)
 • Ulfas1 NAJLEPSZY SKLEP MEDYCZNY W ELBLĄGU: ULICA MORSZYŃSKA 54. TEL: 552337779 www. medart. elblag. pl email: sklep@medart. elblag. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Ulfas1(2010-10-15)
 • Najlepszy zakład psychiatryczny dla Ciebie Ulfas1,mieści się w szpitalu na Komeńskiego. Lecz sie chłopie na głowę
Reklama