UWAGA!

Państwo wypłaci - o kompensatach

20 września 2005 r. weszła w życie ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych. Ustawa została wprowadzona do polskiego systemu prawnego niejako w pogoni za standardami europejskimi.

Większość krajów europy zachodniej posiada tego typu instytucje od lat 70. ubiegłego wieku. Polska jako kraj należący do Unii Europejskiej została zobowiązana do ujednolicenia zasad państwowej kompensaty przysługującej ofiarom przestępstw z zasadami panującymi w krajach członkowskich.
     Tak więc kompensatę przyznaje się w stosunku do przestępstw popełnionych na terytorium RP nie tylko w stosunku do obywatela naszego kraju, ale i wobec obywateli innych państw członkowskich UE. Ustawa określa również zasady współpracy między organami polskiego wymiaru sprawiedliwości z ich odpowiednikami w krajach UE.
     
     Za co?
     Ustawa wyraźnie określa, że kompensata przysługuje osobom, które wskutek przestępstwa umyślnego, popełnionego z użyciem przemocy, poniosła śmierć albo doznała naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia określonych w art. 156 § 1 i art. 157 k.k. Przy czym odszkodowania może dochodzić nie tylko ofiara, ale i osoba dla niej najbliższa, czyli małżonek lub osoba pozostająca z ofiarą we wspólnym pożyciu, wstępny, zstępny, osoba pozostającą w stosunku przysposobienia, jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa osoby te pozostawały na utrzymaniu ofiary, która poniosła śmierć na skutek przestępstwa.
     
     Ile?
     Kompensata może być przyznana w kwocie pokrywającej wyłącznie utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty leczenia i koszty pogrzebu - jeżeli są wynikiem popełnionego przestępstwa. Poza tym kompensata jest uprawnieniem subsydiarnym, co oznacza, że należy się tylko wtedy i w takiej mierze, w jakiej ofierze lub osobom uprawnionym nie udało się uzyskać środków na pokrycie wyżej wymienionych kosztów z innych źródeł jak np. z tytułu ubezpieczenia czy pomocy społecznej.
     Ustawodawca najwyraźniej dostosował maksymalną sumę kompensaty do kondycji finansowej państwa, ustalając ją na poziomie 12 tys. zł. Kompensatę wypłaca Skarb Państwa, który uzyskuje w ten sposób roszczenie zwrotne w stosunku do sprawcy.
     
     Kto, gdzie, kiedy?
     Kompensatę przyznaje się na wniosek osoby uprawnionej złożony w ciągu maksymalnie dwóch lat od dnia popełnienia przestępstwa - w sądzie rejonowym okręgu, gdzie doszło do takiego zdarzenia. Stosowny formularz wniosku można otrzymać w prokuraturze okręgowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub stałego pobytu osoby uprawnionej. Prokurator okręgowy jest organem zobowiązanym do udzielania ogólnej pomocy i informacji co do sposobu wypełniania wniosku oraz warunków i możliwości ubiegania się o kompensatę.
     Ten sam prokurator pomoże osobie uprawnionej w wypadku, gdy przestępstwo popełnione zostało poza granicami Polski w jednym z krajów członkowskich UE.
     Należy zaznaczyć, że kompensata przysługuje niezależnie od tego, czy sprawca przestępstwa został wykryty, oskarżony lub skazany. Przyznanie kompensaty nie wyklucza możliwości dochodzenia odszkodowania od sprawcy na zasadach ogólnych.
     
     
Wojciech Grynkiewicz – CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zapłaci Skarb Państwa? Czyli kto? Minister? Jego zastępcy? A skąd wezmą te pieniądze? Na nic w tym kraju nie ma! Ani na podwyżki dla lekarzy, nauczycieli itp. Są tylko pieniądze na przestępców! Utrzymanie takiego kosztuje Skarb Państwa (czytaj: każdego z nas) 1.800 zł miesięcznie Średni wyrok w sprawach o których tu się pisze to 5 lat! Łatwo policzyć, że jest to 108.000 zł! No i do tego 12.000 zł, których nikt z nich nie ściągnie! To może lepiej ich nie karać? Skarb Państwa będzie bogatszy! Coraz lepiej ma się w tym kraju tylko przestępcom! Dzisiejsi emeryci, którzy ten kraj budowali, pracując po wojnie za przysłowiową miskę zupy, też by chcieli taką emeryturę! No cóż. Tylko utrzymanie zarówno zakładów karnych jak i pałaców ZUS-u kosztuje! A w ten ostatni znowu pompuje pieniądze skarb państwa! Czyli kto! Wiem! Jest to pytanie retoryczne, na które nie ma odpowiedzi! A szkoda!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski!(2006-05-30)
 • Z mocy prawa, to obwiniony powinien zapłacić poszkodowanym skoro jest winny, a nie państwo. W końcu człowiek żyje ileś lat, więc miałby czas na uregulowanie swoich zobowiązań. Prawo nie powinno być w tym względzie toleracyjne.
 • Tak tylko przepisy swoje a życie swoje,Prokuratura jest w tym zielona,19.11.2005 roku pobito chłopaka,który przy składaniu zeznań powiedział że będzie żądał odszkodowania od bandziorów,ale momo tego poszedł do Prokuratury która naopowiadała mu ze nie może dostać odszkodowania od Państwa bo w protokole napisał co innego, a tak w ogóle to rozprawa już była (a to nie prawda bo 1 rozprawa była na początku marca a on był w prokuraturze w lutym),no i kto mi powie ze jest prawo co?/...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marija(2006-06-06)
Reklama