UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wiedza ratuje życie. Zrób test na HIV.

 
Elbląg, Wiedza ratuje życie. Zrób test na HIV.

Trwa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS, która jest kontynuacją dotychczasowych działań w ramach kampanii „Wiedza ratuje życie”. Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób powyżej 18 roku życia, podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, które zdają sobie sprawę z odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje oraz partnera.

Nie ma co udawać, że problem nie istnieje, bo jak pokazują badania, chorych i nosicieli z roku na rok w naszym kraju przybywa, a wakacje są okresem sprzyjającym przypadkowym kontaktom seksualnym, zwłaszcza wśród młodych. Dlatego kampania „Zrób test na HIV” skierowana jest do wszystkich, którzy powinni odpowiedzieć sobie na pytanie „czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło mnie narazić na zakażenie?”. W ramach kampanii Sanepid promuje wykonanie badania w kierunku HIV, gdyż wiedza o zakażeniu pozwala na lepszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów.
      
       Jak można się zarazić?
      
Wirus HIV może być przenoszony drogą płciową (przez stosunek z zakażoną osobą), poprzez transfuzję zakażonej krwi, używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób (narkomani), łożysko lub krew w trakcie porodu (zakażenie okołoporodowe), jak również z mlekiem matki. Okres inkubacji wynosi od pół roku do 3 lub nawet więcej lat. Swoiste przeciwciała pojawiają się już po 3-8 tygodniach, niekiedy dużo później. Są one wykorzystywane do diagnozowania AIDS i nosicielstwa HIV. Podejrzenie zachorowania na AIDS stawia się na podstawie m.in. następujących objawów, zwanych chorobami wskaźnikowymi dla AIDS: zapalenie płuc, grzybica układu pokarmowego, nowotwory lub mięsak Kaposiego. Natomiast podejrzenie zakażenia wirusem HIV można postawić wyłącznie poprzez wykonanie specjalistycznych testów na przeciwciała wirusa we krwi, tzw. test przesiewowy lub ELISA (najczęściej wykonywany) lub wykrywającego istnienie białek specyficznych dla wirusa we krwi, tzw. test potwierdzający lub Westernblot (jest to test wykonywany w przypadku dwukrotnego dodatniego wyniku testu na przeciwciała wirusa celem potwierdzenia zakażenia).
      
       Gdzie zrobić test?
       Na bezpłatne, anonimowe i profesjonalne badania w kierunku HIV (bez wcześniejszego zapisywania się) zaprasza w każdy wtorek i czwartek w godzinach 15-18, punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w kierunku HIV w Olsztynie, który mieści się na parterze (pokój nr 15), w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żołnierskiej 16 (ok. 200 m od dworca PKP); tel. 89 5248 377.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama