UWAGA!

Za granicę bez paszportu

- Czy mogę wyjechać z nieletnią córką za granicę jeśli dziecko nie posiada paszportu? - pyta jedna z Czytelniczek portElu.

Mam pytanie odnośnie przekraczania granicy przez dzieci. Czy mogę wyjechać z nieletnią córką za granice jeśli dziecko nie posiada paszportu? Oczywiście dzieci mam wpisane w dowodzie, czy to wystarczy, aby przekroczyć granice? I jeszcze jedno - czy fakt, że jesteśmy aktualnie bez stałego miejsca zameldowana ma jakieś znaczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Joanna
     
     W krajach Unii Europejskiej możemy już przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku fakt, że córka wpisana jest do dowodu wystarczy, by mogła z Panią przekroczyć granicę. Gdyby chciała Pani wyjechać poza strefę UE, paszport jest konieczny. Zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 1990 roku o paszportach (Dz.U. 1991 nr 2 poz. 5 z późniejszymi zmianami) paszport może obejmować także dzieci do lat 16 odbywające podróż pod opieką rodzica. Generalnie brak zameldowania nie jest formalną przeszkodą w przemieszczaniu się, choć w praktyce można liczyć się z jakimiś trudnościami.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama