Świadek kolizji
W marcu br. byłam świadkiem kolizji drogowej. Sprawa znalazła się w sądzie. Dwa tygodnie po tym wypadku złożyłam zeznanie na komendzie policji w Elblągu. Wczoraj otrzymałam wezwanie, by stawić się na rozprawie w czerwcu br. - napisała Pani Marta.
Ubezpieczyciel zwleka
"W połowie lutego miałam kolizje samochodową. Sprawca nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył mojego pojazdu. Jednakże ubezpieczalnia, w której sprawca jest ubezpieczony nie wypłaciła mi jeszcze odszkodowania za poniesione straty - napisała Pani Anna.
Na zakup nieruchomości
W styczniu 2003 r. zakupiłam umową sprzedaży 1,64 ha ziemi za Elblągiem... - napisała Pani Marzena.
Domek do remontu
Moja żona ma dostać od swoich rodziców w darowiźnie domek. Czy ja, jako mąż, będę miał prawo do tego mieszkania w razie rozwodu? Jeśli nie, to jak należy sporządzić umowę, abym miał jakiekolwiek prawa do niego. Dodam, że domek jest w stanie surowym, wiec będziemy musieli urządzić go za wspólne pieniądze.
Z zameldowanym lokatorem
Jak należy załatwić sprawę jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania własnościowego spółdzielczego z zameldowanym lokatorem? Właściciel mieszkania to kobieta, która jest jedyną osobą wpisaną w KW. Ona jest zameldowana i jej syn - który jest właśnie tym "lokatorem". Kobieta chce sprzedać mieszkanie, a syn przebywa obecnie w zakładzie karnym i będzie tam do końca 2005 roku. Moje pytanie brzmi: Czy matka ma prawo w takim wypadku sprzedać mieszkanie? Jak ma ewentualnie wymeldować syna?
Bez adwokata
Miałam sprawę w sądzie, gdzie moje dziecko zostało oparzone. Do tejże sprawy wynajęłam adwokata. Obecnie wyrok na niekorzyść mojego dziecka oparzonego jest negatywny. Chciałabym się dowiedzieć i prosić o poradę, czy do odwołania od wyroku w sprawie apelacji mogę występować sama bez adwokata, ponieważ musiała bym jeszcze zapłacić adwokatowi za apelację, lecz mnie nie stać na to - napisała Pani Edyta.
Korzystne kredyty mieszkaniowe
Zwiększone zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi przyczyniło się do uatrakcyjnienia ofert bankowych. Oprocentowanie znacznie spadło, banki zniosły też niektóre wymagania względem kredytobiorców. Wydaje się, że uzyskanie kredytu hipotecznego jeszcze nigdy nie było tak łatwe.
Tajemniczy znak CE
Przy zakupie niektórych towarów możemy zauważyć, że są one oznakowane symbolem CE. Jak wyjaśniają pracownicy elbląskiej delegatury Inspekcji Handlowej, jest to deklaracja producenta poświadczająca, że towar spełnia wymogi unijne.
Czas na wyprzedaż
Szczególnie kobiety z niecierpliwością czekają na posezonowe obniżki cen i wyprzedaże towaru. Jednak przed wyjściem na zakupy warto dowiedzieć się, jakie towary mogą zostać przecenione, dlaczego i co ewentualnie można reklamować.
Jak zarobić na kredycie?
W gospodarce obowiązuje niepisana zasada – pieniądz robi pieniądz. Przekonuje się o tym coraz więcej osób, inwestujących zaoszczędzone pieniądze. Jak zarobić, nie dysponując wolnymi środkami? Jest to możliwe. Wystarczy zainwestować w nieruchomość.
Urząd ma takie prawo
Czy Urząd Miejski działa zgodnie z prawem naliczając wstecznie i pobierając podatki od nieruchomości (grunty) od osób dzierżawiących je? - pyta Czytelnik.
Ewentualnie kurator
Na początku grudnia złożyłam pozew. Kolega, który też się rozwodzi, twierdzi, że na pierwszą rozprawę czekał miesiąc (więc lada chwila powinnam się dowiedzieć o terminie). Jednak moje pytanie jest związane z kolejną rozprawą, ponieważ mój mąż poinformował mnie, że w marcu wyjeżdża zagranicę do pracy i najprawdopodobniej będzie to długi pobyt, czy w tym wypadku mogę uzyskać rozwód jeżeli mąż jest nieobecny? Ewentualnie prosić o przyspieszenie terminu drugiej rozprawy? - pyta Pani Małgorzata.
Za Internet - tak, czesne - nie
Czy mogę odpisać od podatku czesne za szkołę oraz opłaty za Internet? - pyta Pani Iwona.
Mieszkanie dla wnuczka
Mieszkamy za granicą. W Elblągu mieszka babcia i dziadek naszego 3-letniego dziecka. Chcą wykupić mieszkanie i przepisać je na wnuczka. Jakie są prawne możliwości, zalety i wady tej decyzji? Jakie będą koszty, pomijając wykup mieszkania - pyta jeden z Czytelników portElu.
Bez zgody męża
Czy będąc po rozwodzie i w trakcie podziału majątku mogę bez zgody byłego męża wynająć lokal w budynku, który jest przedmiotem podziału? - pyta Pani Aniela.
Ulga na Internet
Czy małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową i rozliczający się wspólnie, opodatkowani na ogólnych zasadach podatku od osób fizycznych mogą oboje odliczyć po 760 zł, czy tylko jedno z małżonków? - pyta Pan Mariusz.
Darowizna z zobowiązaniami
Dostałem w darowiźnie od mojej zmarłej babci dom. Jestem aktualnie współwłaścicielem domu razem z moim ojcem. Jestem osobą bezrobotną, studiującą zaocznie.... - napisał Pan Artur.
Jaki byłby od tego podatek?
Mój teść zmarł 19 stycznia tego roku. Teściowa chce przekazać w darowiźnie połowę domu na rzecz mojej żony (czyli jej córce) i mnie, ponieważ boi się, że nie utrzyma całego domu. Teść z teściową są właścicielami tego domu, który ma 300 m. kw. W domu tym zameldowani są: córka lat 22 (moja żona), syn lat 21 i drugi syn lat 12. Miał też córkę nieślubną, którą uznał w wieku 22 lat. Interesuje mnie jaki byłby od tego podatek? I czy jest to możliwe? Z góry dziękuje za odpowiedź – napisał Pan Rafał.
Opodatkowani łącznie
Czy małżonkowie mogli być opodatkowani łącznie - za rok 2003 - jeżeli do nich miały zastosowanie przepisy ustawy "O Zryczałtowanym Podatku Dochodowym od Niektórych Przychodów Osiąganych Przez Osoby Fizyczne" - pyta Pan Zbigniew.
Butelki na wymianę
Częstym problemem jest zwrot butelek po napojach. Sprzedawcy nie chcą ich przyjmować, a klienci chcą odzyskać zapłaconą kaucję. - Sprzedawca ma obowiązek przyjąć butelkę zwrotną, gdy taki towar ma w swoim asortymencie lub gdy okażemy paragon poświadczający zakup – wyjaśnia Jacek Błaszczyk z elbląskiej delegatury Państwowej Inspekcji Handlowej.