UWAGA!

Dla kogo ten przekop? Próżno dostrzec większe jednostki

 Elbląg, Otwarcie przekopu 17 września 2022.
Otwarcie przekopu 17 września 2022. Fot. Mikołaj Sobczak

- Kapitanowie nie chcą przepływać przez przekop mierzei – ogłasza Business Insider. Z flagowej inwestycji rządu większe jednostki póki co niemal nie korzystają.

- Od otwarcia przekopu przez Mierzeję Wiślaną mija pół roku. Inwestycja kosztowała ok. 2 mld zł i była otwierana z wielką pompą. Tyle że, jak wynika z informacji Business Insidera, większe jednostki niemal zupełnie z kanału nie korzystają. Niewielkie są też szanse, by miało się to prędko zmienić – pisze Mateusz Madejski dla portalu.

Jak podaje Business Insider, według danych Urzędu Morskiego w Gdyni od 18 września do 3 marca z przekopu skorzystało 545 jednostek. Nie jest to może mało, ale większe jednostki zawarte w tej liczbie to według Magdaleny Kierzkowskiej z Urzędu Morskiego, "statki techniczne, wykonujące prace w ramach pozostałych części inwestycji", czyli m. in. pogłębiające tor wodny w kierunku Elbląga.

Jak pisze Mateusz Madejski, "uwolnienie potencjału Elbląga" zapowiadane przez rząd w związku z inwestycją póki co nie wypaliło.

- Rząd nie chce dokańczać pogłębienia portu, aby ten dotarł do samego miasta. Tłumaczy, że powinien zrobić to samorząd. Samorząd tłumaczy, że to rządowa inwestycja, a on na nią nie ma środków. Rząd pewnie i mógłby pogłębić tor do końca, ale za cenę przejęcia od miasta portu w Elblągu. Na to samorząd się nie zgadza. I tak pat trwa – przypomina dziennikarz.

Do połowy 2023 roku mają potrwać prace polegające na pogłębieniu 8 km toru wodnego, ale w związku z wspomnianym rządowo-samorządowym patem, trudno spodziewać się, że większe jednostki (o zanurzeniu do 4,5 m) zaczną korzystać z tej drogi wodnej. Z oczywistych względów nie skorzystają też z niej mniejsze barki z Kaliningradu. Ostatecznie nie wiadomo, kto mógłby korzystać z przekopu celem dopłynięcia do Elbląga w ramach działalności handlowej. Póki co nie ma w tym względzie także wielkiego ruchu turystycznego, ale to może się wkrótce zmienić. Business Insider przypomina w tym kontekście między innymi o nadchodzącej przebudowie nabrzeża rzeki Elbląg, opiewającej na 30 mln zł czy planowanym kompleksie biurowo-handlowo-usługowym Porta Mare powstającym na Wyspie Spichrzów.

- Nawet jeśli nie jest to wszystko bezpośrednim efektem przekopu, to w mieście można usłyszeć, że "coś się ruszyło", a klimat wokół miasta wreszcie sprzyja większym inwestycjom – twierdzi Mateusz Madejski. Jakie zmiany przyniesie ewentualne zakończenie sporu rządu z samorządem o pogłębienie końcowego odcinka toru wodnego? Być może za jakiś czas będzie nam dane się przekonać...

 

Więcej na businessinsider.com.


Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Może dla portelu żeby miał o czym z fałszywą troską pisać ? A może urząd w Tolkmicku trzeba pytać, bo nie w Elblągu przeciez.
 • Nagonki na nasz polski Kanał Sueski ciąg dalszy. Po co nam port jak w Hamburgu już jest. Niemcy nie mogą tego przeboleć i uruchamiają swoje media by nas atakować. Ten przekop nie tylko przyniesie nam wszystkim ogromne korzyści gospodarcze (jak czwarta kolumna przestanie nam szkodzić) ale jest też wielkim symbolem polskiej suwerenności i panowania nad Bałtykiem.
 • Przekop na pewno nie dla PO i innych służb niemieckich
 • Na Polaka Papieża teraz na przekop. Może czekacie jeszcze na te tunele w Świnoujściu czy na Zakopiance ??? Będzie się jeszcze więcej z czego się wyśmiewać. Za to wy bierzcie przykład z naszego szefostwa miasta Elbląga by doprowadzić poprzez swoje nieróbstwo do ruiny i do tych ich wysiłków by doprowadzić ten port do ruiny i wtedy go sprywatyzować ????
 • Wyrzucono w błoto ponad 2 miliardów zł bo jeden poseł chciał zabłyszczeć w Elblągu. I co teraz? Tyle pieniędzy powinni dał dzieciom niepełnosprawnym. A tu dają PiS TV i innym.
 • A ja myślałem że tylko niemieckie Onetu i inne WP żal d. ściska i farmazony piszą, że to turystyka nie wypaliła ( zwłaszcza po za sezonem), a że to nikt nie przypływa..... Przecież bara. y inwestycja jeszcze nie ukończona, to gdzie mają pływać.... Hashtagi: #Notoja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  74
  32
  sola(2023-03-09)
 • Tak i jeszcze na kanapki robione przez powców naszym drogim gościom zza białoruskiej granicy
 • Pogłębiarki śmigają aż się kurzy... pogłębiają, pogłębiają i wyspę Estyjską mułem napełniają... ! Parking dla TiRów jako IV port wolski to kolejna udana kpina NAJDROŻSZEGO żónta z Elbląga. Władzuchna lokalna śmiało wtóruje tej światłej idei i tylko nie mogą ustalić kto ma zarobić na inwestycjach w ten cudowny projekt, który już łyknął 3 000 000 000 zł a przecież ma jeszcze potencjał na przynajmniej drugie tyle... więc jest o co walczyć. Lud z szeroko otwartymi usteczkami przygląda się igrzysku i nawet władza lokalna postanowiła lud do igrzyska dopuścić... i lud objawi swoją wolę... Zaś władzuchna lokalna, gdyby okazało się, że skończyło się epicką wtopą, będzie mogła powiedzieć, że wypełniła wolę suwerena !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  57
  GłębokaMyśl(2023-03-09)
 • Pewnie Jurij POdsyla te artykuły. Jurij ty lepiej wytłumacz z babcią w laczkach PO co ten POmnik ze zużytej łopaty w kątach? To jakiś symbol elbląskiego Piekarczyka? Kiedy wreszcie zrozumieją że sam przekop jest pierwszym etapem a z racji ciepłej zimy codziennie pracują na zalewie pogłębiarki które budują tor wodny? Wypad do Królewca póki jeszcze jest wasz bo za jakiś czas może się okazać że przez tą waszą wojnę powstaną nowe granice i Polacy będą sobie mogli pływać wokół Krynickiej wyspy nawet i tym waszym przysłowiowym kajakiem.
 • Nie rozumiem tego artykułu, przecież inwestycja nie jest skończona.
 • Moze lepiej napisać o zachowaniu prezia i kulturze jak pieknie podsumowala radna Salata! Co za przerażające niski poziom debaty, kultury i zachowań!
 • @TeofilSkorupa - "(jak czwarta kolumna przestanie nam szkodzić) ale jest też wielkim symbolem polskiej suwerenności i panowania nad Bałtykiem. " Tak Filciu, to symbol naszej suwerenności. Możemy spuścić do klozetu 3 000 000 000 zł i nikt, absolutnie nikt nam tego zabronić nie może... ! Wszak to nasz "polski Kanał Sueski". Jak to mówią jaki kraj taki KANAŁ !
Reklama