UWAGA!

Klerycy, seminarium i oskarżenie o molestowanie

Gdy Patryk zgłosił rektorowi, że był molestowany seksualnie przez kolegę kleryka, został natychmiast relegowany z seminarium duchownego. Z wilczym biletem – tak tygodnik „Polityka” pisze o historii w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Dzisiaj seminarium i Kuria Diecezji Elbląskiej wydały oświadczenie w tej sprawie.

Joanna Podgórska, dziennikarka „Polityki” opisuje w najnowszym numerze historię Patryka, który twierdzi, że był molestowany przez kolegę z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Mężczyzna złożył także doniesienie do prokuratury, oskarżając Marcina M. o doprowadzenie go do „innej czynności seksualnej”, do czego miało dojść poza uczelnią w 2012 roku. W styczniu 2016 roku prokuratura zawiadomiła o wszczęciu śledztwa w tej sprawie, wkrótce sprawa ma trafić do sądu – informuje „Polityka”. Pan Patryk na łamach tygodnika twierdzi, że o całej sprawie powiadomił władze seminarium, a w zamian został relegowany z uczelni.
       Dzisiaj, po publikacji tygodnika, wicerektor  Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. dr. Wojciech Skibicki i zarazem rzecznik prasowy Kurii Diecezji Elbląskiej, wydał oświadczenie, w którym czytamy:
       „Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu dowiedziało się z mediów, że do prokuratury zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia poza uczelnią w roku 2012 czynu molestowania seksualnego na 20-letnim studencie przez jego 22-letniego kolegę. Oficjalnie Seminarium nie zostało poinformowane o takim dochodzeniu, ani nikt z uczelni nie był w tej sprawie przesłuchiwany.
       W listopadzie 2013 r., student zagrożony wydaleniem z powodu łamania regulaminu, przedstawił władzom WSD zarzut przeciw koledze o czyn karalny, który miał mieć miejsce poza seminarium w grudniu 2012 r. Po zbadaniu sprawy oskarżenie okazało się bezpodstawne.
       Seminarium zależy na wyjaśnieniu sprawy, a organy państwowe dysponują stosownymi środkami do stwierdzenia czy doszło do przestępstwa”.
      
       ***
       Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie. - Zostało wszczęte postępowanie karne, jest ono w toku. Zostały już wykonane przede wszystkim czynności z udziałem pokrzywdzonego. Jeszcze jest zbyt wcześnie na to, by powiedzieć, w jaki sposób postępowanie zostanie zakończone i kiedy zostanie w tej sprawie podjęta decyzja merytoryczna, co do sposobu dalszego procedowania - informuje Tomasz Trzeciak, prokurator rejonowy w Kwidzynie.
      
       Więcej na temat tej sprawy w najnowszym numerze  tygodnika „Polityka”.
      
      
Zobacz również materiał fimowy Telewizji Elbląskiej
      
      
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama