UWAGA!

Polowali na ptaki wbrew zakazowi

 
Elbląg, Polowali na ptaki wbrew zakazowi
fot. Piotr N., Fotka Miesiąca, luty 2015

Przez co najmniej cztery lata myśliwi, wbrew zakazowi, polowali na ptaki na wybrzeżu Zalewu Wiślanego. Jak ustaliło Radio ZET, umożliwiało im to stanowisko Ministerstwa Środowiska, które - wbrew decyzji dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - twierdziło, że brzeg akwenu nie jest brzegiem morskim, czyli nie jest objęty zakazem. Dopiero kilka dni temu resort zmienił zdanie i uznał, że w linii brzegowej zalewu polować nie wolno.

Sprawa wyszła na jaw po przeprowadzonym w październiku 2018 roku polowaniu z udziałem myśliwych z Włoch, po którym w okolicach wsi Nowa Pasłęka odnaleziono setki martwych gęsi i kaczek. Badający sprawę prokurator dostał od myśliwych dokument z Ministerstwa Środowiska, które twierdziło, że Zalewu Wiślanego nie obejmuje zakaz z artykułu 53 Prawa łowieckiego. Stanowisko resortu nie zgadzało się jednak z decyzją dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z 27.01.2015 roku, który określił linię brzegu zalewu jako linię brzegu morskiego, co oznacza, że nie można polować na ptactwo łowne w pasie 5000 metrów od brzegu w głąb lądu i 3000 metrów w głąb morza.
       Departament Leśnictwa Ministerstwa Środowiska w przesłanym Radiu ZET mejlu napisał, że "uaktualnił swoje stanowisko", które jest teraz tożsame z decyzją Urzędu Morskiego w Gdyni. Tym samym resort przyznaje się, że jego wcześniejsza interpretacja była błędna.  
       "Jeżeli to się potwierdzi, to nie będzie można już polować w obszarze pięciu kilometrów od Zalewu Wiślanego. A my polujemy tam od końca wojny!" - mówi Radiu ZET łowczy okręgowy w Elblągu Andrzej Rybicki. W chronionej strefie odbywało się kilkadziesiąt polowań rocznie. W przypadku co najmniej pięciu z nich były to duże polowania włoskich myśliwych, organizowane przez ich polskich kolegów. 
      
       źródło: wiadomosci.radiozet.pl

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jaki resort jaki sąd jaka prokuratura itd. do k. .. .. nędzy to są ludzie z krwi i kości korzy nie jedno krotnie odnoszą niewymierne korzyści za podpisywanie takich stanowisk wyroków czy postępowań. Kiedy w naszym państwie urzędnicy zaczną odpowiadać za swoje podpisy. Resort zmienił zdanie - a kto to jest ten resort?
 • Ale jak to, setki martwych ptaków. .. strzelali dla "rozrywki"? Jak do rzutków? Myślałem że upolowaną zwierzynę zabiera się ze sobą I jeżeli mięso jest ok to cel spożywczy. No zmieniło mi to obraz "myśliwych". Rozumiem dla jedzenia, ale zabijać ot tak sobie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  Szer.Orzeszko(2019-03-15)
 • Mam nadzieję że będą się smażyć w piekle ! Jak tak można - brak słów !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  Ratownikk.(2019-03-15)
 • Jeżeli przyznają się że łamali prawo mimo że ktoś ich wprowadzał w błąd to podlegają karze. Zgłosić do prokuratury i karać. Niemcy też myśleli że mogą mordować bo im tak Adolf powiedział. .. A rosjanom Stalin. ..
 • Czy osoba która podjęła błędną decyzje i stanowisko poniesie odpowiedzialność służbową i karną ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Karol50(2019-03-15)
 • ciekawostka na rzece Elbląg od 2 mostu są wody morskie ale już na zalewie nie, tylko GŁUPI URZĘDAS może coś takiego wymyślić, na bruk tych idiotów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  slawekel1(2019-03-15)
 • myślistwo, łowiectwo było kiedyś po to żeby zdobyć pożywienie, a teraz to hobby dla zboczonych rządnych krwi po. .. .. i zwyrodialców którzy muszą odreagować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  slawekel1(2019-03-15)
 • To już wszystko musi być objęte zakazami nakazami ? A gdzie ludzki rozum sumienie wrażliwość ? Zabić setki ptaków z własnej głupoty ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Ratownikk.(2019-03-15)
 • @Elg. - No co ty? Resorta nie znasz? Stanisław Resort, starszy referent w ministerstwie.
 • " W chronionej strefie odbywało się kilkadziesiąt polowań rocznie. W przypadku co najmniej pięciu z nich były to duże polowania włoskich myśliwych, organizowane przez ich polskich kolegów. " no i się skończy zabijanie dla rozrywki, łatwe pieniążki. Faktycznie kolegów to macie między sobą. Kto inny mógłby być waszym kolegą a jeśli nawet, to ilu ich jest ? Jeden, dwóch ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Żenada.(2019-03-15)
 • To wszyńsko, to wina Tuska ewidęntna!!! Bo przez ostatnie osiem lat. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  pisiSzydłonawieki!!!!(2019-03-15)
 • We Włoszech wszystkie ptaki wystrzelali a teraz chca w Polsce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  autoch(2019-03-16)
Reklama