UWAGA!

Przekop Mierzei poróżnił samorządy

 
Elbląg, Przekop Mierzei poróżnił samorządy
fot. arch. Witold Sadowski

Sprawa budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną poróżniła pomorski i warmińsko-mazurski samorząd wojewódzki. Czy mimo to jest szansa na porozumienie? - pyta Dziennik Bałtycki.

Już kilkanaście miesięcy temu przedstawiciele kilku województw doszli do wniosku, że potencjał Wisły i dróg wodnych w Polsce jest kompletnie niewykorzystywany. W 2012 roku podpisano więc list intencyjny, w którym napisano o "woli współpracy przy aktywizacji gospodarczej obszarów nadwodnych, gospodarczego wykorzystania rzek i Zalewu Wiślanego oraz reaktywowania potencjalnej Międzynarodowej Drogi Wodnej E40" - informuje Dziennik Bałtycki. - Współpracę w tym zakresie zadeklarowały samorządy wojewódzkie Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego.
       Jak informują dziennikarze "Dziennika Bałtyckiego", do konkretnego porozumienia nie doszło, bo sprzeciw zgłosiły władze Pomorza. Poszło o zapis, który pojawił się w preambule porozumienia o konieczności budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. - Marszałek Mieczysław Struk nie jest przeciwny przekopowi, ale nie jest także zwolennikiem tego rozwiązania - mówił na łamach "Dziennika Bałyckiego" Zbigniew Ptak z Biura Rozwoju Dróg Wodnych w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim. - Czekamy na analizy Urzędu Morskiego, które, mamy nadzieję, ostatecznie rozwieją wątpliwości związane z ewentualną budową kanału. I musi być na to decyzja rządu.
       - Wykreśliliśmy zdanie o przekopie. Wtedy jednak zaprotestowali ludzie z warmińsko-mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. Nie zgodzili się na podpisanie tego tekstu - opowiada Stanisław Wroński z Urzędu Miejskiego w Toruniu.
       Pat na razie trwa, choć... - Mam nadzieję, że uda się dogadać i podpisać dokument jeszcze w październiku podczas Konwentu Marszałków - dodaje Wroński.
      
       Źródło: Dziennik Bałtycki
      
oprac. red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a wielu chce przekop i chce do pomorskiego. .. .populizmu ciąg dalszy nastąpi. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  @.@.@(2014-09-11)
 • kiełbasa wyborcza na grill, naiwność nie zna granic
 • zadziwia mnie to, że ludzie wciąż głosują na ludzi, którzy dobro regionu, kraju mają głęboko w poważaniu. .przekop jest ważny zarówno dla Elbląga jak i dla kraju, więc ci którzy torpedują tę inicjatywę działają na naszą szkodę. .a pomorskie zabrało nam całą mierzeję i teraz jeszcze rzuca kłody pod nogi. .POmorskie to PO, i za nic mają to, że kamieni kupa zostanie z naszego miasta l
 • Może nie wszyscy wiedzą jakie to ważne, to powinien być priorytet dla wszystkich Polaków, żeby wypłynąć na morze jesteśmy uzależnieni od Rosji, po II wś Port Elbląg nie mógł pracować bo Rosja nie pozwalała na wpływanie na ich terytorium
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  6
  Hipcio(2014-09-11)
 • co i z czym ma przypływać do Elbląga?
 • Tak to jest jak idiotów mamy w samorządzie. Idą wybory!!!!!
 • TYSIĄCE STATKÓW, BAREK, KONTERÓW, ŻAGLÓWEK, PROMÓW ITD. CZEKA, BY WEJŚĆ DO WIELKIEGO PORTU W ELBLĄGU. .. Tyle, że fantaści od przekopu zapomnieli, że MIERZEJA jest w woj. gdańskim, że mieszkańcy Mierzei nie chcą przekopu, że nikt nie chce tej idiotycznej idei realizować, bo każdy rozsądny człowiek wie, że przekop się nie opłaca = dlaczego więc tej REWELACYJNEJ INWE| STYCJI nie chce wykonać żadna prywatna firma? Dlaczego? Bo rachunek ekonomiczny mówi sam za siebie! Z jakiej racji podatnicy mają opłacać tę idiotyczną z gruntu ideę???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  10
  NIEdlaprzekopu!(2014-09-11)
 • rachunek ekonomiczny jako jedyny wyznacznik podejmowania działań w sektorze publicznym, w sferach bezpieczeństwa kraju i jego szeroko rozumianej niezależność, to szkodliwe zachowanie, dla państwa jak i dla naszego miasta. .trzeba mieć wyobraźnie i potrafić dbać o nasze interesy. .. a kasy szkoda na tych co kłamią, kradną i przejadają publiczne pieniądze i kiedy przychodzi do ważnych decyzji to krzyczą, że nie ma kasy. .wybierajmy mądrze!
 • do Niedlaprzekopu: tacy oświeceni jak ty chcieli spalić Kopernika za herezje. Brak wiedzy i wyobraźni! Chyba że jesteś, ,cyberruski" i masz za zadanie przeszkadzać.
 • Jak setny raz czytam o tym przekopie to mi się rzygać chce. Liczą się czyny, a nie obietnice.
 • Wilk już zaczął kopać... na Starym Mieście. Z geografii słaby to mu się miejsca pomyliły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  kandydat eS(2014-09-11)
 • Dlaczego " ktoś" z samorzadu decyduje o tak waznym przedsiewzięciu jakim jest przekop. Elblag, okolice oraz Polska na tym wygra. Mierzeja to nie prywatne ranczo panów z samorzadów. Ludzie idą wybory tych cwaniaków trzeba odsunąć od władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  jolka3(2014-09-12)
Reklama