UWAGA!

Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym

 Elbląg, Budowa wyspy Estyjskiej już się rozpoczęła
Budowa wyspy Estyjskiej już się rozpoczęła (fot. materiały prasowe NDI/Besix)

Prawie 22 tysiące osób wzięło udział w głosowaniu na nazwy dla trzech nowych wysp, powstających w naszym kraju. Jedna z nich jest budowana na Zalewie Wiślanym, jako przyrodnicza rekompensata związana z przekopem Mierzei Wiślanej. Ma mieć nazwę Estyjska.

Estyjska to nazwa pochodząca od średniowiecznego określenia Zalewu Wiślanego. Na tę propozycję zagłosowało prawie 10 tysięcy internautów. Ponad 8,3 tys. głosów otrzymała nazwa Bursztynowa, a ponad 1,8 tys. głosów – Rukwiel. Internauci wybrali też nazwy dla wysp powstających na Zalewie Szczecińskim – Brysna (od połączenia słów bryza i sny) oraz Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej już wsi).

- Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowo powstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego"- poinformował Michał Kania, rzecznik prasowy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Głosowanie internetowe na finałowe propozycje, wyłonione przez komisję konkursową, trwało od 7 do 20 września.

Na lokalizację budowy sztucznej wyspy wybrano obszar w centralnej części Zalewu Wiślanego na wysokości Przebrna w odległości około 2,5 km od brzegu Mierzei Wiślanej. Ma mieć ok. 181 hektarów powierzchni i stać się miejscem dla różnych gatunków ptactwa. 

 

Więcej na ten temat w serwisie bankier.pl

 


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama