UWAGA!

Z Finlandii do Elbląga przypłynie pogłębiarka

 Elbląg, Z Finlandii do Elbląga przypłynie pogłębiarka
fot. arch. UM w Gdyni

W maju z Finlandii ma przypłynąć pogłębiarka, która będzie obsługiwać drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną. Specjalistyczny statek, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni, będzie wykorzystywany też do utrzymywania torów podejściowych do portów morskich do głębokości 18m - czytamy na portalu gospodarkamorska.pl.

Specjalistyczna jednostka to pogłębiarka ssąca nasiębierna. Posiada ona własny system pogłębiarski oraz ładownię, która jest wypełniana urobkiem pobieranym ze spłyconych miejsc np. na torze podejściowym, a następnie z której urobek wypompowuje się na miejsce odkładu za pomocą systemu pomp i rurociągów.

„Pogłębiarka będzie przede wszystkim służyła do utrzymania głównego toru na Zalewie Wiślanym, ale myślimy też, że w przyszłości może zostać wykorzystana przy utrzymywaniu innych miejsc, w szczególności w większych portach, takich jak Tolkmicko czy Frombork"- powiedziała PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

Stałe miejscu stacjonowania pogłębiarki przewidziano w porcie Nowy Świat przy przekopie Mierzei Wiślanej, gdzie znajduje się dla niej odpowiednio przygotowane miejsce postojowe. Umowę na budowę pogłębiarki podpisano w marcu 2022 r. Zakładała ona zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę pogłębiarki. Wartość kontraktu to 116,5 mln zł. Jak podał Urząd Morski w Gdyni wykonawca złożył roszczenie waloryzacyjne, ale nie zostało ono przyjęte, jest w trakcie analiz.

Więcej na gospodarkamorska.pl.


Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama