UWAGA!

Elbląski sędzia Maciej Rutkiewicz przed Izbą Dyscyplinarną

 Elbląg, Pikieta pod elbląskim sądem w dniu 14 grudnia 2021 roku,
Pikieta pod elbląskim sądem w dniu 14 grudnia 2021 roku, fot. Anna Dembińska

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zdecydować we wtorek (14.12), czy sędzia Maciej Rutkiewicz z Elbląga będzie nadal orzekał, czy zostanie zawieszony w wykonywaniu czynności na dłużej.

Sędzia Maciej Rutkiewicz z Sądu Rejonowego w Elblągu został 9 listopada na miesiąc odsunięty od orzekania. Była to decyzja prezes tego sądu Agnieszki Walkowiak. Powodem było to, że sędzia umorzył sprawę przeciwko prokurator nadzorującej śledztwo w sprawie Amber Gold, bo uznał, że nielegalna Izba Dyscyplinarna nie uchyliła jej skutecznie immunitetu. Nie ma więc zgody na jej oskarżenie. O umorzenie wniosła oskarżona prokurator.

9 grudnia sędzia wrócił do orzekania. - Sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu Maciej Rutkiewicz przystąpił dzisiaj (9.12) do pracy orzeczniczej. Wskazuję, że z dniem 8 grudnia upłynął okres miesiąca przerwy w czynnościach służbowych sędziego Macieja Rutkiewicza, zarządzony przez prezesa Sądu Rejonowego w Elblągu na podstawie art. 130 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, a przy tym nie wpłynęła żadna informacja odnośnie ewentualnego zawieszenia sędziego w czynnościach służbowych w oparciu o art. 130 § 3 tej samej ustawy – informował nas wówczas sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Okazuje się jednak, że sprawą sędziego zajmuje się Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Dzisiaj rozpoczęła obrady. O godz. 10 przed budynkiem Sądu Najwyższego odbyła się pikieta w geście poparcia dla sędziego Macieja Rutkiewicza, zorganizowana przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał jasno, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezależnego sądu i nakazał zaprzestanie jej działania. Tymczasem Izba wciąż działa! zajmuje się kolejnymi sprawami sędziów, którzy uznali, że to właśnie Izba nie jest sądem i nie ma prawa do orzekania – czytamy na profilu Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

O godz. 15 odbyła się też pikieta w obronie sędziego przed elbląskim sądem przy placu Konstytucji.

- Izba Dyscyplinarna ma orzekać w sprawie sędziego Rutkiewicza. Na razie nie wiemy, co dokładnie się dzieje, ale decyzja chyba nie zapadła. Termin posiedzenia był wyznaczony na godzinę 10, teraz składane są wnioski formalne, więc rozstrzygnięcia nie ma. My jesteśmy tutaj, by pokazać nasze wsparcie sędziemu. Z uwagi na nasze obowiązki zawodowe nie mogliśmy pojechać do Warszawy, dziękujemy innym sędziom, którzy pojechali. Taka sytuacja mogła spotkać każdego z nas, ale jesteśmy sędziami, podejmujemy decyzje i jest to wpisane w nasz zawód. Nie spodziewaliśmy się, że za treść orzeczeń i rozstrzygnięć mogą być takie konsekwencje - mówi Patrycja Wojewódka, sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu.

W pikiecie uczestniczyło około 40 osób.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mnie to niewiele obchodzi, nikt moim losem tez się nie interesuje. Teraz dba się tylko o swój interes. Takie czasy
 • @Max_extrem - Jaki twoj inters. Prokuratura Ziobrowska i jeszcze sady maja byc Ziobrowskie iwec o czym ty mowisz????? Bedzie komuna jak ta lala.
 • Teraz ciągle kogoś zwalniają, albo przyjmują, nie ten to będzie następny.
 • To interesuję ludzi którzy w tym zawodzie siedzą, czyli jakieś 5%. A 95% Polaków to zupełnie nie interesuje
 • A powinno interesować. Juz prokurature i sądy PZPR przerabialiśmy.
 • Przeciez wiadomo, że jemu nic nie zrobią. Sedziowie sa nietykalni
 • Prawie i Sprawiedliwość sama kosi na potęgę jak się da i za wymierzanie sprawiedliwości się bierze, ironia.
 • To ludzi nie interesuje, media na sile wciskają takie tamaty i wałkują. Wiekszosc juz przestała na to zrwacac uwagi. U mnie juz nikt o covidzie nie mowi jak rok temu, Sady tez juz przejadly sie. Nikt juz nie zwraca uwagi na wypowiedzi PO jaka to tragedia teraz jest. Przesyciło sie to juz dawdo, rusza tylko osoby ktore bezpośrednio sa w to zaangazowane, czyli prawie nikogo
 • Jak możliwe są majątki sędziów którzy przy swojej pensji odkładając każdy grosz by musieli to gromadzić 300 lat ?!?!?!
 • Napisz o majątku premiera i jego żony, poproszę
 • Ten napis z hasztagiem to mi przypomina hasło "ulica i zagranica".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  2
  Grzegorz.(2021-12-14)
 • mnie interesuje a nie siedzę w tym zawodzie sądy powinny być jak najbardziej wolne - trójpodział władzy sądy niezależne od władzy, policja niezależna od polityków, politycy karni wobec narodu (suwerena)tyle, że w tym kraju wszystko jest na wspak a ręka rękę myje. Co do orzecznictwa europejskich trybunałów i jego stosowania w Polskim prawie - to wydawało mi się, że EU jest unią gospodarczą (co też nie do końca się sprawdza - wyzysk krajów wschodnich biednych przez bogaty zachód)a każde zrzeszone państwo pozostaje suwerenne. Jak widać na przykładzie Macieja Rutkiewicza niektórzy poszli już krok dalej przyjmując jako nadrzędne orzecznictwo europejskie
Reklama