UWAGA!

Jednego dnia zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących

 Elbląg, Jednego dnia zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących
(fot. KMP Elbląg)

Policjanci z elbląskiej drogówki tylko w trakcie jednego dnia zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Niechlubny „rekordzista” to 25-latek, który miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowanie w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

W środę policjanci z Elbląga i Pasłęka kontrolowali trzeźwość kierowców. Zatrzymali dwóch kierowców samochodów osobowych i czterech rowerzystów. Rekordzistą okazał się 25-latek, który ulicą Królewiecką w Elblągu jechał volkswagenem golfem. Badanie wykazało u niego 1,5 promila alkoholu w organizmie. Rowerzyści zostali ukarani mandatami. Kierowcy aut odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje kierowania pojazdem po alkoholu. Stan po użyciu to wykroczenie (od 0,2 do 0,5 alkoholu w wydychanym powietrzu), a stan nietrzeźwości (od 0,5 w górę w wydychanym powietrzu) to przestępstwo.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2-0,5 promila) grozi:

- grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni

- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat

- 10 punktów karnych.
      
       Za prowadzanie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
       - grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
       - zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
       - świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł.

Jeżeli chodzi o rowerzystów dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi rowerzysty jest taki sam, jak w przypadku kierowcy samochodu. Rowerzysta, który jedzie po alkoholu, bez względu na poziom upojenia, popełnia wykroczenie. Za jazdę po spożyciu (0,2-0,5) dostaje karę mniejszą, a za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5) większą. Jednak żadna z nich nie oznacza utraty prawa jazdy. Rowerzysta po spożyciu (0,2-0,5) popełnia wykroczenie, zagrożone grzywną bez określenia dolnej wartości (od 20 zł do nawet 5000 zł) lub aresztem do 14 dni. Rowerzysta nietrzeźwy (powyżej 0,5 promila) popełnia wykroczenie zagrożone grzywną minimum 50 zł (maksymalnie 5000 zł) lub aresztem maksymalnie do 30 dni. Może dostać zakaz jazdy na rowerze. Sprawa może trafić do sądu, ale nie musi, jak w przypadku kierowcy samochodu.

Oczywiście sprawy dotyczące rowerzystów tyczą się dróg publicznych, stref zamieszkania i stref ruchu. Natomiast jeśli jadąc po alkoholu rowerzysta spowoduje wypadek, doprowadzając do śmierci innej osoby, podlega odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czekamy z niecierpliwością na patrole, jeżeli chodzi właśnie o drogi powiatowe. Co tam się czasami wyprawia to totalny szok, w szczególności teraz jak są żniwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Złoty look(2020-08-06)
 • Żniwa żniwa kobajniscie łeb sie kiwa :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Szymkowiak16(2020-08-06)
 • Pozdrawiam z Niemiec. W Niemczech jadąc rowerem można mieć do 1,6 promila, bo tu mądre władze wiedzą jakie kto może sprawiać zagrożenie. A jak w Wolsce naszej tam? Zrobili już limity dla pieszych? Huehue
 • @Gosc - "W praktyce niemieckich sądów przyjęte jest, że jeżeli sprawca był dotychczas niekarany, a w chwili zatrzymania miał 1,1 promila alkoholu we krwi, sąd nie wymierza mu kary pozbawienia wolności, a jedynie karę grzywny w wysokości 30-50 stawek dziennych. Jeżeli jednak prowadzący pod wpływem alkoholu w wyraźny sposób zagrozi życiu lub zdrowiu innych osób lub cudzemu mieniu o znacznej wartości (chodzi o mienie o wartości około 1300 euro lub wyższej), to zgodnie z § 315c ust. 1 i nr 1a StGB, sąd wymierza karę do 3 lat w przypadku działania nieumyślnego lub do 5 lat w przypadku działania umyślnego". Wracaj na ziemię. A może sięgniesz do prawa obowiązujące w Indiach albo Pakistanie? Żyjemy w Polsce i na naszych zasadach. Pijakom (bez względu na to, jakim pojazdem się poruszają)zdecydowane nie! I przestań wybiórczo publikować zdania. Kto będzie dociekliwy, ten znajdzie przepisy, nie rób z siebie błazna.
 • @GentlemanEl - "Pijakom (bez względu na to, jakim pojazdem się poruszają)zdecydowane nie! - Absolutnie się zgadzam i zachęciłbym Policję i Sądy do wymierzania maksymalnych kar !!!
 • Odnośnie dróg powiatowych czy też gminnych to są tak dewastowane przez rolników, że naprawdę trudno sobie wyobrazić, co będzie z tymi drogami za parę lat. Rolnicy mają coraz większe sprzęty oraz transportują zboża oczywiście przeładowani i to czasami prawie dwukrotnie, także jak mają te małe i wąskie drogi budowane 50 lat albo i więcej wytrzymać? Także zachęcam Policję do przyjeżdżania na tereny wiejskie celem sprawdzania stanu technicznego pojazdów oraz czy nie są pojazdy rolnicze przeładowane oraz czy stosowne zezwolenia do poruszania się na drogach z ograniczeniami tonażowymi. Ostatnio widzę często traktory bez żadnych numerów rejestracyjnych, co świadczy o tym, że policja na te drogi nie zagląda skoro rolnicy jeżdżą bez tablic z numerami rejestracyjnymi. Może w końcu ruszy cztery litery i zacznie coś w temacie robić?
 • Prawda, często widzę na drodze znak ograniczający wjazdu pojazdom powyżej 8 ton a jeżdżą jeden za drugim przeładowane, bo widać gołym okiem samochody ciężarowe albo olbrzymie traktory z olbrzymimi przyczepami czasami w ilości trzech przyczep. Jak mają te drogi być w miarę w normalnym stanie jak jeżdżą po nich takie kolosy. Gdzie ta policja, która tego powinna takich właśnie łamiących przepisy robiąc olbrzymie szkody drogi karać i nie dopuszczać do takich szkód, przecież od tego są, żeby tego pilnowali. Czy na wsiach zawsze muszą tak drogi wyglądać jak teraz wyglądają? Czasami dziura na dziurze, ale nic dziwnego, bo zostaną tylko naprawione i po tygodniu wygląda jak wcześniej, a przecież nie sposób wszystkie drogi budować od nowa. Ktoś powinien tego pilnować jak Zarząd Dróg Powiatowych i Policja.
 • Dla pijaków, kara powinna być zaraz po zatrzymaniu po 2 lata aresztu
Reklama