UWAGA!

Masz konto społecznościowe? Możesz paść ofiarą oszustów

 Elbląg, (graf. pixabay.com)
(graf. pixabay.com)

Policjanci z Elbląga odnotowali kilka doniesień dotyczących wyłudzenia pieniędzy. Chodzi o popularną od pewnego czasu metodę „na blika". Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod właścicieli kont proszą o szybką pożyczkę.

Wczoraj ofiarą tego oszustwa stał się pewien elblążanin, który dostał wiadomość poprzez komunikator internetowy od swojej siostry. Prośba dotyczyła przelania 1000 złotych. Mężczyzna dokonał tej transakcji. Później jednak okazało się, że jego siostra nie wysyłała takiej prośby. Na jej konto włamał się sprawca i to on w jej imieniu wysłał wiadomość i prowadził tekstową rozmowę. Sprawa trafiła na policję. Za dokonanie oszustwa może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Metoda „na blika" staje się coraz popularniejsza. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: "Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę". Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego wcześniej włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy. Oszuści naśladują często sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. Co więcej mają dostęp do historii wcześniej prowadzonych rozmów. "Znajomy" prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać.

Jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych ale i administratora. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł oraz o wylogowywaniu się z konta w miejscach publicznych.

 

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • dziwi mnie to jak dzisiaj jest skonstruowany przelew ze takie wały przechodzą, ostatnio dowiedzialem sie oczym takim jak chargeback - cofniecie przelewu , na youtubie jest filmik w temacie "3 mity cybersecurity | Piotr Konieczny | TEDxKatowice" od 10 minuty jest mowa o tym
 • K....mać nic się nie zmieniło , czy to blik czy inne opcje jak trafią ma istotę to mają darmową kasę i tyle....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Daro\m(2020-04-23)
 • Nie. Nie mogę i nie padnę. Trzeba być skończonym idiotą a zamiast głowy mieć zatyczkę, żeby deszcze nie padał, żeby samemu wysłać komuś BLIK i jeszcze zaakceptować jego wypłatę.
 • Może jesteś na etapie, bank, kasa, Pani w okienku, przelew z pieczątką. Wycofanie przelewu to kolejne klasyczne oszustwo ale już na grubą skalę. Potwierdzenie przelewu często masz już w ręku, pilnie cofasz przelew i wyłudzenie towaru o dużej wartości gotowe.
Reklama