UWAGA!

Oszustwo na ponad 300 tysięcy złotych

O oszustwie metodą „na policjanta CBŚP” pisaliśmy wielokrotnie, wielokrotnie też podawaliśmy mechanizm tego oszustwa. W związku jednak z tym, że w Elblągu ofiarą padła pewna 75-latka a kwota jaką przekazała oszustom to ponad 300 tysięcy złotych, przypomnimy raz jeszcze o co w tym wszystkim chodzi i jak nie stać się ofiarą.

Z pewną 75-latką z Elbląga skontaktował się telefonicznie mężczyzna podający się za oficera policji. Powiedział także, że prowadzi sprawę przeciwko hakerom włamującym się na konta bankowe. 75-latce powiedział że jej pieniądze w banku są zagrożone i musi je przelać na bezpieczne konto. Jeszcze tego samego dnia kobieta dokonała dwóch przelewów na kwoty 20 i blisko 40 tysięcy złotych. Oszust na tym nie poprzestał. Kolejnego dnia zadzwonił ponownie informując, iż ma zgodę prokuratury na takie działania i poprosił o przelanie kolejnych „zagrożonych” pieniędzy. Kobieta wykonała trzy przelewy na kwoty od 100 do 50 tysięcy złotych każdy. Wcześniej oszust podający się za policjanta powiedział kobiecie, by ta nie mówiła w banku po co naprawdę robi przelew. „Gdyby się ktoś pytał proszę powiedzieć, że to na zakup działki” – tak mężczyzna instruował 75-latkę. Mężczyzna kolejnego dnia po akcji miał zadzwonić do kobiety by umówić się na oddanie pieniędzy. 75-latka czekała na ten telefon. Gdy nie zadzwonił zaczęła się zastanawiać czy przypadkiem nie padła ofiarą oszustwa. Wtedy też zgłosiła sprawę na policję.


       Jak przeciwdziałać? 

Rozmawiajmy ze starszymi osobami o takiej potencjalnej sytuacji. Uprzedzajmy je o tym, że może ona mieć miejsce. Mówmy jak wtedy zareagować. I przede wszystkim tłumaczmy, aby nie przekazywać pieniędzy nieznanej osobie a tym bardziej nie wpłacać ich na nieznane konta.

nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu 

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brzmi jak science fiction a jednak brak zachowawczości zadziałał koncertowo.
 • Przecież przelała, dobrowolnie nikt jej nie zmusił, a poprosił - ale rozumiem wiek, oszustwo pokrzywdzonej - więc przelew zrobiła na jakieś konto, w jakimś banku, a konto ma właściciela, więc po nitce do kłębka - tylko czy organom ścigania się chce.
 • Tyle się o tym mówi, zarówno w TV, radiu jak i internecie. .. Babcia dała się zmanipulować, ale gdyby pracownik banku wykazał się odrobiną dociekliwości któremu zlecała przelew może udało by się babcie uchronić, w końcu starsi ludzie rzadko przelewają duże kwoty, zwłaszcza poza osoby z rodziny. .. przynajmniej tak mi się wydaje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  5
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2021-09-23)
 • @Joshua - @Josuha - Konto założone na żula, potem transfer na jakąś giełdę kryptowalut czy bukmachera ewentualnie wypłata gotówki w maseczkach i czapeczkach w bankomatach i heja. .. Niestety zanim biurokracja zagra i prokurator wyda zgodę na zwolnienie banku z tajemnicy, konto już będzie wyczyszczone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  1
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2021-09-23)
 • twoja fryzura jest frayerska mozna ja skroic wminute, czarnuchu
 • Takie głupie artykuły wręcz wyganiają opieszałych złodziei z domu zachęcając do działania i reklamują ta profesje. Oto okazuje się że ci zabiedzeni emeryci to bez wyjątku bogacze z setkami tys zł na koncie. Do tego jeden w drugiego naiwni jakby wczoraj urodzeni: wystarczy kiwnąć, już milion leci z konta emeryta do kieszeni złodzieja.
 • Pytanie najważniejsze : skąd ten złodziej wiedział że to starsza kobieta i ma w banku zdeponowane 300 tysięcy zł ?????
 • To też konsekwencja nieupoważniania nikogo zaufanego do swojego konta i zastosowania prostego limitu wypłaty, po pierwszym takim przelewie reakcja byłaby natychmiastowa, bez żalu czytam już takie historie. ..
 • To że miała to jej prywatna sprawa i nie powinna nikogo obchodzić. Sprawa jest dziwna bo coraz więcej starszych osób pada łupem takich złodziei którzy nie wiadomo w jaki sposób wchodzą w posiadanie informacji na temat ich stanu posiadania.
 • @Joshua - zawsze czytając takie komentarze zastanawiam się skąd się taka niesłychana wręcz głupota bierze i dlaczego mimo niej autor takich postów jeszcze do tego wszystkiego dzieli się swoimi niesłychanie prostackim przemyśleniami, wystarczy necie posiedzieć mniej niż 5minut, żeby wiedzieć, że konta są ustawione wcześniej na osoby z marginesu, a środki lecą z ich on linę albo na konto jakiegoś Makumby z Senegalu mieszkającego niewiadomo gdzie w GB i dalej lecą na krypto lub są wypłacane, przestępcy,
 • a dlaczego ktoś ma mi jak dziecku zakładać jakieś limity wypłaty? nie radzisz sobie z kasą bierz kuratora i się ubezwłasnowolnij, od normalnych ludzi się odczep komunisto
 • radzę przesłuchać pracowników banku. są ślady, kto, kiedy i ile razy sprawdzał operacje pokrzywdzonej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  eliot ness(2021-09-23)
Reklama