UWAGA!

Pracownica muzeum stanie przed sądem za przywłaszczenie publicznych pieniędzy

 Elbląg, Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, maj 2022, autor Strogg
Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, maj 2022, autor Strogg

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Oskarża ją o przywłaszczenie publicznych pieniędzy (ponad 26 tys. zł) oraz o oszustwo.

- Jeden z zarzutów dotyczy przywłaszczenia powierzonego mienia ruchomego w postaci pieniędzy na szkodę elbląskiego muzeum. Drugi zarzut dotyczy oszustwa. Kobiecie zarzuca się, że przedłożyła jako prawdziwą podrobioną fakturę i na tej podstawie muzeum, które miało zapłacić rzekomemu wykonawcy, przelało kwotę na jej prywatne konto - informuje prokurator Ewa Ziębka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Za przywłaszczenie grozi kobiecie kara do 5 lat pozbawienia wolności, za oszustwo od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zawiadomienie w tej sprawie złożył w prokuraturze Lech Trawicki, były dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - W toku postępowania został on przesłuchany w charakterze świadka - dodaje prok. Ewa Ziębka.

Przypomnijmy, że sprawę opisaliśmy jako pierwsi 6 lutego. Wówczas w rozmowie z nami Lech Trawicki mówił m. in., że szkoda została wykryta przez pracowników muzeum podczas kontroli wewnętrznej. - W ciągu dwóch tygodni od potwierdzenia stanu faktycznego, uszczuplenie w mieniu zostało zwrócone z należnymi odsetkami. O zdarzeniu poinformowano organizatora muzeum (czyli elbląski samorząd i prezydenta - dop. red.) oraz prokuraturę zgodnie z obowiązującymi procedurami. Pracownik odpowiedzialny za szkodę w mieniu złożył wypowiedzenie i nie jest już zatrudniony w muzeum – wyjaśniał wówczas Lech Trawicki.

O tej sprawie pisaliśmy także publikując wywiad z dyrektorem Lechem Trawickim i oświadczenie Biura Prasowego Prezydenta Elbląga, które było reakcją na wywiad. Ostatecznie prezydent Witold Wróblewski odwołał ze stanowiska dyrektora Lecha Trawickiego. Decyzja ta poprzedzona była kontrolą, którą przeprowadził ratusz w muzeum.

- Rażące łamanie dyscypliny finansów, brak nadzoru dyrektorskiego to są rzeczy, które dyskwalifikują pana dyrektora z pełnienia tej funkcji. – mówił wówczas prezydent Witold Wróblewski.

13 marca na stanowisko dyrektora muzeum powołany został Mirosław Siedler.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pani oddała całą kwotę z odsetkami, więc pytam się po co to całe zamieszanie i procesy za dziesiątki tysięcy złotych podatnika. Zawiasy od ręki i wysłać na wolność od zaraz. Nikt nie stracił pieniędzy.
 • Uszczuplenie zostało zwrócone, karę poniósł pracownik, dyrektor został zwolniony, a Sidler czy Siedler czy jak mu tam znalazł nową pracę. Żeby tak ścigali tych od przekręconych milionow I miliardów, ale to wszystko kolesie z najwyższej półki I choćby wymiar sprawiedliwości chciał ich sprowadzić na uczciwą drogę, to I tak nie może, bo imunitet ich ciągle chroni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  13
  Świete krowy I byki(2024-05-23)
 • Hahah dobre, oddała to ma się jej umorzyć, a niby dlaczego? Wszystko oddała, bo się wszystko wydało. Jest złodziejem, a takich trzeba karać. Pewnie dalej robiłaby chachmęty gdyby wszystko szło zgodnie z jej planem i nikt by się o tym nie dowiedział.
 • Dyrektor zgłosił kradzież, i za karę został usunięty ze stanowiska :D Prezydent ukarał go za uczciwość?
 • @Nietutejszy - Zgłosił kradzież, ale to pracownicy zrobili kontrolę. Dyrektora został zwolniony i tu cytuje "łamanie dyscypliny finansów, brak nadzoru dyrektorskiego to są rzeczy, które dyskwalifikują pana dyrektora z pełnienia tej funkcji"
 • Szkoda ze tak szybko nie zwalniają za mobbingi i niszczenie ludzi, tu pełne przyzwolenie
 • Pcimskiego bez matury kiedy obejrzymy w więziennym pasiaku?
 • Była 70 rocznica muzeum tylko szczena opada gdzie są zbiory które były. Bylismy kiedys w muzeum było sporo pieców szaf, zegarow i innych eksponatow. I ni ma wyparowały. Gdzie są dyrekcjo co na olsztyn pojechaly.
 • Przecież nie ma być bez kary tylko w, ,zawiasach" ma być kara. Jak ty czytasz komentarze?
 • "ale to pracownicy zrobili kontrolę" od tego sa pracownikami Dyrektor nie moze i nie musi kazdego pracwnika kontorlowac.
 • oszustwo i kradzież powinna być ukarana, zamiast więzienia i zawiasów kara finansowa pięciokrotność tego co ukradła, wpłata na organizację pożytku publicznego
 • Powołując się na przypadek misia Rysia Czarneckiego, który na papierze jeździł w zimie do Brukseli złomowanym kabrioletem i w ten sposób wzbogacił się o jakie tam 100 000 zł. Jednak po ujawnieniu oszustwa pieniądze oddał... i okazało się, że prokuratura ministra zero nie widzi problemu ! Pani powinna wskazać na fakt, że kwota, którą przywłaszczyła była dużo niższa zaś środki zostały zwrócone i to z odsetkami, więc nie wiadomo dlaczego się jej czepiają... ? !
Reklama