UWAGA!

Uważaj na linki, gdy kupujesz i sprzedajesz

 Elbląg, (grafika ze strony pixabay.com)
(grafika ze strony pixabay.com)

- Uważajcie na oszustów, którzy podszywają się pod kupujących na popularnych serwisach ogłoszeniowych i wysyłają linki, które przekierowują do stron przypominających firmy kurierskie - przestrzega nasza Czytelniczka.

Nasza Czytelniczka wystawiła na sprzedaż jedną z rzeczy w popularnym ogólnopolskim serwisie ogłoszeniowym.

- Chwilę później zaczęłam dostawać wiadomości na telefon, poprzez aplikację WhatsUp o tym, że kupujący pokryje koszty przesyłki i że wystarczy kliknąć w link, który przeniesie mnie do strony firmy kurierskiej. Wielu nadawców w swoich profilach miało zdjęcia, najczęściej była to uśmiechnięta kobieta z dzieckiem. Po kliknięciu w link pokazywała się strona przypominająca stronę znanej firmy kurierskiej, gdzie miałam wpisać swoje dane. Oczywiście tego nie zrobiłam. Powiadomiłam policję, ale tam mi powiedzieli, że skoro nie stałam się ofiarą oszustwa, bo nie straciłam pieniędzy, to nie mogą sprawy przyjąć – twierdzi nasza Czytelniczka.

Elbląska policja potwierdza, że odbiera wiele podobnych sygnałów od mieszkańców.

- Proceder wyłudzania danych w ten sposób nasila się m.in. przed świętami. Coraz więcej osób zgłasza nam próby takiego oszustwa, co oznacza że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Systematycznie apelujemy i przestrzegamy, także poprzez media, by z większą ostrożnością i ograniczonym zaufaniem podchodzić do autoryzacji transakcji finansowych w Internecie – mówi kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

My ku przestrodze przypominamy jedną z ostatnich, niestety skutecznych, prób oszustwa internetowego w Elblągu. Kobieta, która wystawiła płaszcz na portalu sprzedażowym, dostała przez telefon link do formularza. Po jego wypełnieniu miała otrzymać pieniądze za sprzedany płaszcz. W formularzu podała jednak takie dane jak: login i hasła do konta bankowego oraz pin do aplikacji mobilnej banku. Po chwili gdy już odesłała zbiór danych, zorientowała się, że ktoś wypłacił z jej konta kwotę 1800 złotych.

- Korzystając z portali sprzedażowych musimy znać i zaakceptować regulamin, gdzie jasno jest zazwyczaj określone jak transakcja sprzedaży powinna się zakończyć. Oszuści bazują jednak na tym, że nie wszyscy wnikliwie czytają regulaminy, więc podsuwają sprzedającemu pewien formularz do wypełnienia. Z drugiej strony zapewniają, że zaraz po odesłaniu go otrzyma zapłatę na konto. Formularz to zakamuflowany zbiór danych, których żąda od nas osoba do rzekomego zakończenia transakcji. Jeśli dane wypełnimy, stracimy pieniądze – przestrzega policja.

Jeśli prowadzisz transakcje kupna-sprzedaży przez Internet, rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. - Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej, a każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, smsy i komunikatory, które zawierają linki powinno wzbudzić czujność – dodaje policja.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A tyle się mówi i pisze szczególnie informują o tym banki, że nikt nie poprosi o login i hasło do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Trzeba być krety... m żeby takie dane podać bez zastanowienia się czy to nie jest oszustwo!!!!!
 • A tyle się mówi o tym żeby nie podawać loginu i hasła do konta internetowego i aplikacji mobilnej, że żaden bank ani inna instytucja nie prosi o takie dane.
 • W pierwszej linijce na obrazku brakuje jednej gwiazdki.
 • Bo jak inaczej, na logikę aby dostać przelew trzeba podać swój login i hasło. Głupich nie sieją.
 • ale was korci z tymi gwiazdkami jeszcze wam sie nie znudzilo szczucie jednych na drugich, wont,
 • Preciez portel jest zalozlony przez bylego komuniste i wojskowego czego innego mozna bylo by sie spodziewac po tym...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Andzej123(2022-04-14)
 • Takie czasy przyszły, że warto zainwestować w klucze u2f.
 • bo jesteście tego warci, oszuści!
 • w takich przypadkach nie jest tak że ktoś PROSI o login i hasło, ta strona niby "kurierska" prowadzi do podrobionej strony bankowej - dopiero tam wpisuje się swój login i hasło. nie znasz się n tym dobrze a komentujesz jakbyś wszystkie rozumy pozjadał
 • @Zzxzxx - w takich przypadkach nie jest tak że ktoś PROSI o login i hasło, ta strona niby "kurierska" prowadzi do podrobionej strony bankowej - dopiero tam wpisuje się swój login i hasło.
 • w takich przypadkach nie jest tak że ktoś PROSI o login i hasło, ta strona niby "kurierska" prowadzi do podrobionej strony bankowej - dopiero tam wpisuje się swój login i hasło. nie znasz się n tym dobrze a komentujesz jakbyś wszystkie rozumy pozjadał
 • Medium Policja dziś, od czasu gdy się ochrzciła, nie ściga przestępców, policja terroryzuje wielokrotnymi przesłuchaniami ofiary, żeby potem prokurator zawiesił postępowanie z powodu nikłej społecznej szkodliwości. Policja prowadzi pod osłoną nocy własne napady przebierańców, rozliczając takie czy inne prywatne porachunki. Znajoma pokrzywdzona wyjechała za granicę po takim napadzie. Dalej: policja organizuje lub ochrania marsze z wykrzykiwaniem karalnych wezwań. Policja chroni pedofilów, którzy dobrali się do nieletnich, ignorując doniesienia o wzbudzaniu u nich tendencji homoseksualnych. Jeśli ktoś chce coś dodać - proszę napisać w odpowiedzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Medium(2022-04-16)
Reklama