UWAGA!

26 stycznia – Dzień Transplantacji

 
Elbląg, 26 stycznia – Dzień Transplantacji
fot. nadesłana

Jak podkreślają lekarze, zgoda na transplantację organów po śmierci to przede wszystkim ogromna szansa na uratowanie życia drugiemu człowiekowi. Przypominamy o tym przy okazji obchodzonego dziś, 26 stycznia Dnia Transplantacji.

W Polsce koordynacją systemu pobierania i przeszczepiania narządów zajmuje się POLTRANSPLANT, czyli podległe Ministerstwu Zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji.
       Jak informuje lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn, Koordynator ds. Transplantacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, polskie prawo dopuszcza możliwość pobrania narządów od zmarłego po komisyjnie potwierdzonej śmierci mózgowej. Przeciwwskazaniem do pobrania narządów jest sprzeciw zgłoszony za życia potencjalnego dawcy w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów POLTRANSPLANT-u.
       - Jednak w praktyce - zaznacza lekarka - zawsze pytamy o zgodę rodzinę zmarłego. Dla bliskich to zawsze wyjątkowo trudna decyzja, mamy więc obowiązek ją uszanować. Ale nie ukrywamy, jak bardzo w takich przypadkach liczy się czas.

 


       W 2015 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu pobrano do przeszczepu 17 organów: 12 nerek, 2 serca, 1 wątrobę i 2 płuca. W jednym przypadku odstąpiono od pobrania narządów z powodów medycznych, w dwóch przypadkach – z powodu sprzeciwu rodziny zmarłego. Narządy trafiły do chorych w całym kraju.
       - Często bywa i tak, że narządy pobrane od jednego dawcy ratują życie nawet kilku osobom – podkreśla lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn.
       Decyzję o tym, aby w przyszłości ofiarować komuś drugie życie, możemy podjąć w każdej chwili, świadomie. Na stronie www.poltransplant.pl dostępne jest specjalne „Oświadczenie Woli”, w którym można zadeklarować zgodę na pobranie po swojej śmierci tkanek i narządów do przeszczepiania.
       Oświadczenie takie można otrzymać także w Izbie Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
      
      
      

Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama