UWAGA!

Apolityczny, wyjątkowy, nieobecny...

 Elbląg, Apolityczny, wyjątkowy, nieobecny...
Fot. Damian Matwiejczyk, arch. portEl.pl

Sondaż portElu

Czy chcesz, żeby w Elblągu przywrócono Apolityczny Róg 2 Maja?
Tak. Powinien funkcjonować nieoficjalnie jak dawniej 34.1%
Nie 6.5%
Nie mam zdania 4.1%
Tak. Powinien też zostać formalnie ustanowiony przez radę miejską 55.3%
Liczba głosów: 123. Sondaż został zakończony.

Apolityczny Róg 2 Maja – nieoficjalne skrzyżowanie ulic 1 i 3 Maja w Elblągu powstało z inicjatywy dziennikarzy Radia El pod koniec XX wieku. Dziś mamy właśnie dzień 2 maja, stąd przypominamy o tej inicjatywie sprzed lat. Czy chcielibyście, żeby Apolityczny Róg 2 Maja powrócił?

- Najwyższy czas stworzyć w mieście miejsce dla przeciętnego, szarego obywatela, mającego w... głębokim poszanowaniu polityczne spory i waśnie – tak Paweł Kasperczyk, ówczesny szef Radia El, uzasadniał pomysł stworzenia w Elblągu takiego miejsca. Apolitycznie miało ono "godzić" strony politycznego sporu, złagodzić m.in. dyskusję, czy powinno się świętować 1 czy 3 Maja itd. Apolityczny Róg 2 Maja przetrwał ładnych parę lat. W 2005 znak z nazwą rogu zniknął za sprawą urzędników, ostatecznie jednak ówczesny prezydent Elbląga Henryk Słonina kazał go przywrócić. Formalnie – mimo wniosków mieszkańców – takie miejsce nie zostało jednak ustanowione. I ostatecznie całkiem przepadło...

- To była swego rodzaju atrakcja turystyczna, ale zniknęła – mówił w rozmowie z portEl.pl w 2013 roku Paweł Kasperczyk. - Pierwszy raz została zdemontowana podczas remontu linii tramwajowej. Znalazła się w magazynach UM i została postawiona znowu. Skwerek został jednak zabudowany i przy tej budowie tablica przepadła i nie wiadomo, gdzie jest. Szkoda, że po Apolitycznym Rogu 2 Maja ślad zaginął. Wielu wspomina, że był to znakomity pomysł na promocję miasta – podkreślał.

Ten znak i to miejsce na pewno pozostało we wspomnieniach wielu elblążan. Na przestrzeni kolejnych lat krajowe i lokalne polityczne spory tylko się zaogniły, może więc przydałoby się, by Apolityczny Róg 2 Maja przywrócić – może nawet oficjalnie?

Dlatego przy okazji 2 maja pytamy, co o takim pomyśle sądzą Czytelnicy portElu? Zachęcamy do głosowania w naszej sondzie, a w komentarzach do dyskutowania. Może macie jakieś ciekawe wspomnienia związane z tym miejscem?

red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama