UWAGA!

Białoruska flaga na siedzibie Solidarności

 Elbląg, Białoruska flaga zawisla na siedzibie elblaskiej Solidarności
Białoruska flaga zawisla na siedzibie elblaskiej Solidarności (fot. Michał Skroboszewski)

Na budynku siedziby elbląskiej Solidarności zawisła biało-czerwono-biała flaga Białorusi. - To wyraz naszego poparcia dla protestów w tym kraju – wyjaśnia Grzegorz Adamowicz, przewodniczący elbląskiego regionu związku.

Od 29 maja ubiegłego roku na Białorusi trwają protesty środowisk opozycyjnych. Zaczęło się od aresztowania i wykluczenia opozycyjnych wobec Aleksandra Łukaszenki kandydatów z wyborów prezydenckich. Wybory, jak wszystkie od 1994 r., wygrał Aleksander Łukaszenka. Po ogłoszeniu wyników na Białorusi wybuchły protesty. Dochodziło do starć demontujących z OMON-em (siły specjalne białoruskiej milicji), władze aresztowały, biły protestujących, kilka osób zmarło.

Białoruskie protesty znalazły poparcie za granicą. W Polsce poparcia udzielił m.in. NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji na budynku, gdzie znajduje się siedziba regionu elbląskiego Solidarności w Elblągu (przy placu Słowiańskim), zawisła „niepodległościowa” biało-czerwono-biała flaga Białrusi.

Tytułem wyjaśnienia: Białoruś ma de facto dwie flagi: oficjalna czerwono-zielona z czerwonym ornamentem używana przez władze oraz biało-czerwono-biała (i ta powiewa przy pl. Słowiańskim) używana przez środowiska opozycyjne.

- To inicjatywa naszego związku. Zawiesiliśmy flagę jako wyraz naszego poparcia dla białoruskich protestów i białoruskiego niezależnego od władz związku zawodowego – mówi Grzegorz Adamowicz, przewodniczący elbląskiego regionu NSZZ Solidarność.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama