UWAGA!

Biblioteka ma się przeprowadzić

 Elbląg, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna.
Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna. Fot. Michał Skroboszewski, arch. portel.pl

- W kuluarach mówi się, że Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu miałaby przenieść się ze starówki na ul. Saperów, do pomieszczeń, gdzie było dawniej III LO, a w jej miejsce miałaby "wprowadzić się" Biblioteka Elbląska. Podobnie na Saperów miałby przenieść się Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli – taką informację przekazała nam nasza Czytelniczka. I okazuje się, że zmiany w poruszanych przez nią sprawach rzeczywiście są planowane.

W kwestiach poruszanych przez elblążankę skierowaliśmy pytania do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Urzędu Miejskiego w Elblągu. Najpierw odpowiedzi otrzymaliśmy z miejskiego ratusza.

- Zarówno Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu jak i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli są instytucjami, dla których organem założycielskim jest Zarząd Województwa, w związku z tym pytania dot. planów związanych z tymi instytucjami należy skierować do Urzędu Marszałkowskiego. Z naszej strony możemy powiedzieć jedynie, że już od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy dot. przejęcia przez Zarząd Województwa części budynku przy ul. Saperów, w którym mieściło się III LO. Ewentualna zamiana nieruchomości uzasadniona jest tym, aby budynek ten miał jednego administratora, druga jego część, w której znajduje się Szkoła im. Jadwigi Romanowskiej, należy bowiem do Zarządu Województwa – poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Więcej informacji w tej sprawie otrzymaliśmy od władz wojewódzkich.

- Informujemy, że Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, jak również Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu planują przeniesienie się z budynków należących do - odpowiednio Gminy Miasta Elbląg oraz Skarbu Państwa - do budynku na ul. Saperów (po byłym III LO). Przenosiny związane są z wypowiedzeniem umowy przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Równocześnie prowadzone są rozmowy i ustalenia z prezydentem Elbląga na temat zamiany nieruchomości należących do województwa warmińsko-mazurskiego oraz Gminy Miasta Elbląg. Po zamianie oraz po przenosinach obu placówek do budynku przy ul. Saperów (który po zamianie z „miastem" na budynek przy ul. Junaków będzie należał do samorządu województwa), będą znajdowały się dwie wojewódzkie placówki samorządowe – WMODN oraz WMBP w Elblągu. Wyceny niezbędnych zmian oraz remontów dokona Departament Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Propozycja została już przyjęta przez Zarząd Województwa. Cały proces potrwa zapewne miesiące oraz zostanie przygotowany tak, aby czytelnicy oraz nauczyciele mogli korzystać z obu placówek na miarę potrzeb i możliwości samorządu wojewódzkiego - poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Spytaliśmy też m. in., czy Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna nie straci na znaczeniu (a także czytelnikach i odbiorcach jej oferty edukacyjnej skierowanej m. in. do dzieci i młodzieży) jeśli utraci lokalizację na starówce? Tych kwestii urzędnicy nie skomentowali. Podobnie jak sprawy wykorzystania pomieszczeń po Bibliotece Pedagogicznej przez Bibliotekę Elbląską.

Do tematu powrócimy.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Informujemy, że Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, jak również Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu planują- nie planują tylko Urząd Marszalkowski planuje. Decyzję w tej sprawie są zupełnie poza konsultacjami czy rozmowami lub choćby informowaniem pracownikow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30
  4
  Fan urzędowych eufemizmow(2021-11-30)
 • Cały proces potrwa zapewne miesiące oraz zostanie przygotowany tak, aby czytelnicy oraz nauczyciele mogli korzystać z obu placówek na miarę potrzeb i możliwości samorządu wojewódzkiego - to w końcu o czyje potrzeby chodzi: nauczycieli czy samorządu województwa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Zmiany po elblasku(2021-11-30)
 • Przy okazji zmienić nazwę z tego okropnego "warmińsko-mazurska"na elbląska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  5
  laskipaa(2021-11-30)
 • @Fan urzędowych eufemizmow - To jakich macie dyrektorów, ze was nie poinformowali? Poza konsultacjami, nożesz jakie Państwo, cieszcie się że macie gdzie pracować!
 • Mieszkańców to nie powinno interesować. Tylko pracowników?
 • co robić? kto pracuje w bibiotece? hahaha to jest dopiero eufemizm. .. .
 • Poczekajmy na opinie towarzyszą Roberta K
 • Biblioteka powinna zostać na starówce - dostępna z wszystkich dzielnic miasta w podobnych odległościach. na Saperów straci wielu czytelników, a na zajęcia z uczniami z wielu szkół będzie tam daleko i problematycznie z dotarciem. Biblioteka jest da ludzi, a nie da wygody Urzędu Marszałkowskiego!
 • Biblioteka powinna zostać w tym miejscu, w którym jest, często korzystam z zasobów biblioteki pedagogicznej i jej lokalizacja jest jak najbardziej w dogodnym miejscu dla nas korzystających z biblioteki. Kiedyś też biblioteka była na obrzeżach miasta i dostanie się zajmowała dużo czasu, także obecnie z korzyścią dla nas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  studentka(2021-11-30)
 • Elbląg TO Żuławy i Powiśle a wy ciagle to samo. Nieuki i tyle. jak wy szkoły ukończyli brak słów.
 • Widocznie jest to bardzo pilna potrzeba poprzenosić biblioteki w inne miejsca. Co z tego, że to są koszty? Zawsze będą, ale jak się przeniesie to i tamto to później będzie taniej. Nawet jak kasa miejska jest zawsze pusta. Tak po emblońsku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Phihihi(2021-11-30)
 • Budynek ładny to pewniie wymyślili i chyba być może mają upca, omu opchnąć po znajomości, za pewne
Reklama