UWAGA!

Bierzmy sprawy w swoje ręce

 Elbląg, Bierzmy sprawy w swoje ręce

Czas pandemii pokazuje ogromną siłę samoorganizacji społeczeństwa i gotowość mieszkańców do brania współodpowiedzialności za wspólnotę lokalną. W Iławie założono pierwszą łąkę kwietną w mieście, w Wójtowie oraz w gminie Dobre razem z mieszkańcami zagospodarowano przestrzeń wokół świetlicy wiejskiej. W skutecznym wykorzystywaniu zasobów i więzi lokalnych pomoże im program Fundacji Batorego i Fundacja SocLab – akcja Masz Głos, który właśnie rusza z nową edycją.

Do akcji Masz Głos 2021 mogą zgłaszać się organizacje społeczne, grupy nieformalne, aktywiści z całej Polski, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie – angażując do współpracy mieszkańców i władze lokalne. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniami na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos. Wystarczy, że wejdą na stronę www.maszglos.pl i między 15 lutego a 8 marca zgłoszą się do programu. Udział w nim trwa 10 miesięcy i jest całkowicie bezpłatny.

- W trudnych czasach ważna jest solidarność i współpraca. W akcji Masz Głos wspieramy mieszkańców w ich działaniach na rzecz ich wsi i miasteczek, sąsiadów i ludzi, którzy potrzebują wsparcia. Pomagamy również włączać w te działania lokalne władze. Czasami nie warto czekać, aż problemy w naszym otoczeniu ktoś rozwiąże – możemy to zrobić wspólnie, mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska, koordynatorka akcji.

 

Społeczności lokalne nie odpuszczają

Mimo kryzysu wywołanego pandemią, aż 65% uczestników poprzedniej edycji akcji Masz Głos odnalazło się w zaskakujących realiach, dostosowując profil swoich działań do nowej sytuacji. Najwięcej z nich (80%) szyło maseczki, drukowało artykuły ochronne 3D, wspierało osoby w kwarantannie i z grup podwyższonego ryzyka. Uczestnikom programu także z województwa warmińsko-mazurskiego udało się zrealizować ważne inicjatywy. Alicja Rymszewicz, sołtys ze wsi Trygort w czasie epidemii z mieszkańcami wsi szyła maseczki i odzież ochronną. Mieszkańcy wsi Wójtowo wspólnie uporządkowali teren wokół świetlicy wiejskiej. Gdy w listopadzie 2020 roku Fundacja Batorego przyznawała coroczną nagrodę Super Samorząd dla lokalnie współpracujących wspólnot mieszkańców i władzy samorządowej, laureatów mogła wybrać spośród 120 grup aktywnie działających w akcji Masz Głos 2020. Wśród finalistów znalazły się trzy grupy z województwa warmińsko-mazurskiego: z Iławy Fabryka Inicjatyw Obywatelskich "Łączy nas Iława", która przygotowała i zasiała pierwszą łąkę kwietną w mieście oraz Koło Gospodyń Wiejskich Wójtowianki z Wójtowa i stowarzyszenia Dobre dla Dobrego, które zaangażowały mieszkańców do pracy w wiejskiej świetlicy i zagospodarowania terenu wokół świetlicy.

 

Gwarantowane w akcji Masz Głos

Organizacje lub grupy, które zarejestrują się na stronie maszglos.pl, otrzymają wsparcie ekspertów zajmujących się m.in. aktywnością obywatelską, tematyką samorządową. Eksperci nie tylko doradzą w kwestiach merytorycznych, ale także pomogą przygotować plan działania, określić cel, dobrać sposoby działania do danej społeczności.

W województwie warmińsko-mazurskim z uczestnikami programu pracują eksperci z Fundacji SocLab, która specjalizuje się w aktywizowaniu społeczności lokalnych i budowaniu mostów współpracy między mieszkańcami a władzami lokalnymi. W tej edycji będą pracować z grupami w formule online, z racji specyfiki warunków, ale też bezpośrednio i indywidualnie. Porad udzielają także doświadczeni uczestnicy poprzednich edycji, m.in. zdobywcy nagrody Super Samorząd, specjalizujący się w tematach zieleni miejskiej, ogrodów społecznych, transportu publicznego, prowadzeniem portali społecznych.

- W akcji Masz Głos chodzi o to, by projekty były realizowane we współpracy mieszkańców i władz lokalnych – w myśl zasady: samorząd to my wszyscy. Dzięki temu mieszkańcy zyskują wpływ na decyzje dotyczące ich okolicy i nie tylko podczas wyborów czują się za nie współodpowiedzialni. Taka współpraca ma tym większe znaczenie teraz – w czasie pandemii – gdy o jakości naszego życia na co dzień decyduje siła lokalnych wspólnot, mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos.

 

Wspierajmy, skoro ufamy

Wsparcie, jakie aktywistkom i aktywistom daje akcja Masz Głos, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Według badania Klon/Jawor (kwiecień 2020) prawie co druga organizacja społeczna ma w pandemii problem z utrzymaniem dotychczasowych darczyńców i sponsorów. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji akcji Masz Głos wskazali w wewnętrznej ankiecie (kwiecień 2020) na zmiany w budżetach obywatelskich lub funduszach sołeckich (20%), zawieszanie planowanych konkursów (23%) dla organizacji społecznych. Do pilnych potrzeb organizacji należą: wsparcie prawne, merytoryczne, sieciowanie z innymi organizacjami. Jak ważne jest wsparcie dla III sektora, świadczy zaufanie Polek i Polaków do organizacji społecznych, które jest na poziomie 56% (badanie Klon/Jawor, listopad 2020) i stale rośnie, podczas gdy zaufanie do partii politycznych wynosi 24% (CBOS, kwiecień 2020).

Akcja Masz Głos jest programem Fundacji Batorego wspierającym organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Funkcjonuje od 2006 r. i dotarła już do 1275 miast w całej Polsce. W 2021 jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.

Fundacja Batorego

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A może czas na zmianę systemu rządzenia na e-voting i zacząć kruszyć ten niewolniczy beton? Przynajmniej najważniejsze decyzje uchwalane powinny być w drodze REFERENDÓW jak w Szwajcarii i to najlepiej INTERNETOWYCH (tanie i wygodne).   Np aborcja,   uprawy GMO, Roundup, umowy typu CETA, ACTA, uchodźcy, ubój rytualny, Atom, prywatyzacje, gimnazja, szczepienia, CPK, Konkordat itp. Jakim prawem garstka posłów wybranych w ciemno (jakiejkolwiek opcji politycznej)o wątpliwej moralności  i odporności na naciski lobbystów ma decydować o tak ważnych sprawach?! To nie ma nic wspólnego z demokracją! Z jednej strony rozumiem też  polityków, bo kazdy z nas jest z natury egoistą i każdy kto zostanie posłem z czasem dąży tylko do maksymalizacji korzysci finansowo-zawodowych dla siebie i rodziny. .. a stawka jest wysoka - korporacje dużo "zaoferują"nawet za drobne zmiany brzmienia przepisów na ich korzyść.  Przy systemie referendalnym nie da sie już tak łatwo przekupić miliony głosujących Polaków! Zastanówcie się, przecież można taki nowatorski system wdrożyć, chociażby testowo na okres 1 kadencji. .jeśli się nie sprawdzi to po prostu wrócimy do zgnilego systemu partyjnego, w którym wszyscy narzekają od 30 lat na kolejne ekipy ale nic z tym nie robią. A dla sceptyków powiem tak- kiedyś nikt nie smiał marzyć że da się obalić system monarchii absolutnych. .. albo komunizm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  czyżby?(2021-02-15)
 • Zawdzięczam 1 rzecz pandemii. .To dzięki niej zrozumiałam że dosłownie każde jedne słowo w mediach jest KŁAMSTWEM lub obrzydliwą manipulacją. Dopiero to co się wyprawia od marca w TVP, TVN, Polsacie otworzyło mi oczy bo wcześniej przyznaję że właczałam chętnie newsy i nawet nie przychodziło mi do głowy by kwestionować tam zawarte informacje (czytałam i brałam je za pewnik bez "zbednego filozofowania"). Ale teraz mam coś takiego, że te ich wszystkie statystyki, wypowiedzi zapraszanych do studia "autorytetów", wieczorne wiadomości - to wszystko zaczęłam oglądać jak jakieś abstrakcyjne wyreżyserowane obrazki, jedna wielka ustawka jak w serialach typu "Ukryta prawda"tylko może speakerzy są profesjonalniej ubrani. Do tego stopnia straciłam zaufanie że choćby teraz coś naprawdę prawdziwego pokazali to ja doszukuję się na dzień dobry w każdej serwowanej informacji drugiego dna, obłudy, ukrytych motywacji itp i choćby nie wiem ilu "ekspertów na ekranie"przekonywało to nie wierze im w ANI JEDNO SŁOWO. Ma to swoje minusy bo niestety pozostaje człowiekowi czerpać światopogląd tylko z rozmów i obserwacji najbliższego otoczenia z tzw "REALA". Czyli gotowa uwierzyć jestem tylko w te statystyki i fakty, które osobistym doświadczeniem, własnymi oczami, zmysłami mogę potwierdzić. Reasumując: z dumą muszę przyznać że stałam się jak tu ktoś napisał tzw "płaskoziemcą"
 • Zabudować kamienicami ten ohydny bulwar w końcu, stare miasto nabierze uroku
 • @ona33.... - Pandemia na stałe wyłączyła mi wszelkie wiadomości w każdej telewizji. Ile można mieć torsje. Przestałem oglądać te kpiny. Teraz żyję spokojniej i lepiej (ale maseczkę noszę)
 • Blokowanie wpisów to także codzienność w tym miejscu
 • elblążanie pamiętają już pewną fundację pozarządową i jej konsultacje społeczne po których to pewna dzielnica Elbląga miała zmienić się nie do poznania miała być krainą mlekiem i miodem płynącą ale nic z tego nie wyszło oczywiście dla mieszkańców tej dzielnicy bo fundacja ma się dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Aktywne ZAWODZIE(2021-02-16)
Reklama