UWAGA!

Bon na start, ale nie za darmo

 Elbląg, Młode osoby bezrobotne mogą korzystać z bonów np. na zasiedlenie
Młode osoby bezrobotne mogą korzystać z bonów np. na zasiedlenie (fot. arch. portEl)

Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy i mające nie więcej niż 30 lat mogą otrzymać bon na zasiedlenie. To pomoc dla tych, którzy znaleźli zatrudnienie daleko od domu. Na dobry początek mogą dostać ok. 7 tys. zł, by urządzić się w nowym miejscu. Chętni się znaleźli, pieniądze pobrali, ale już rozliczenia PUP w Elblągu się nie doczekał. Sprawy trafiły do sądu.

Bony na zasiedlenie dla bezrobotnego to nowa forma pomocy przyznawana przez urzędy pracy. Pojawiła się ona w maju 2014 r., gdy do pośredniaków wkroczyły nowe przepisy w ramach Ustawy o promocji zatrudnienia i innych instrumentach rynku pracy. O taką formę pomocy mogą ubiegać się zarejestrowani bezrobotni, którzy nie ukończyli 30 lat.
       - Tacy, którzy znaleźli pracę w odległości co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania i muszą się przeprowadzić - dodaje Ewa Micuda, wicedyrektor PUP w Elblągu.
       Bon to ok. 7 tys. zł jednorazowo. Pieniądze można wydać np. na zakwaterowanie w miejscowości, do której dana osoba się przeprowadziła. Z przyznanej kwoty jednak trzeba rozliczyć się z PUP. I udokumentowć zatrudnienie przez 6 miesięcy. Pierwsze rozdanie pokazało, że nie wszyscy są chętni do rozliczenia się z pomocy.
       - Musieliśmy skierować sprawy do sądu, by odzyskać środki publiczne - stwierdza wicedyrektor PUP w Elblągu.
       Aby podobnych sytuacji uniknąć, w 2015 r. elbląski PUP wprowadził dodatkowy wymóg. To - oprócz poświadczenia zatrudnienia - poręczenie innej osoby.
       - Takie zabezpieczenie wprowadziły także inne urzędy pracy - uzupełnia Ewa Micuda. - U nas z tej formy pomocy skorzystało w 2015 roku 5 osób (środki do dyspozycji: 37 tys. 500 zł). I wiemy, że pieniądze są efektywnie wykorzystywane.
       Niestety, na razie PUP w tym roku nie ma w swoim budżecie środków na tę formę pomocy.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zamiast kase rozdawac dajcie dobrze płatna prace. Bylo do przewidzenia ze wieksza czesc osob zawinie kase do kieszeni
 • Wszystko fajnie ale. .. czemu TYLKo do 25 roku zycia? Starsi bezrobotni już mają chwycić szpadelek i udać się w kierunku cm. Dębica?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  0
  POśredniakdolikwidacji!!!(2016-03-21)
 • Cytuję :" Aby podobnych sytuacji uniknąć, w 2015 r. elbląski PUP wprowadził dodatkowy wymóg. To - oprócz poświadczenia zatrudnienia - poręczenie innej osoby". Znajdz tu naiwniaka, który za ciebie poręczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  ŚmieszneiTragiczne(2016-03-21)
 • Reszta niech wyjedzie na zachód i "pup. .. " nie zawraca
 • "mające nie więcej niż 30 lat", a nie 25.Co nie zmienia faktu, że osoby powyżej 30 też mają problem z zatrudnieniem. Dyskryminacja ze wzglądu na wiek. Nie ładnie.
 • Dodatkowy wymóg to jawne szukanie argumentów przeciw swojemu genialnemu pomysłowi rozdawania pieniędzy. Rozgłos jest i efektów nie!
 • Rozwiązać pupy, bo one są do du. .. .. !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  antykacap(2016-03-21)
 • Te debilne formy "pomocy" są obwarowane takimi skandalicznymi warunkami, ze prawie nikt nie jest w stanie ich spełnić. Poręczenia, gwarancje zatrudnienia, zgoda proboszcza - przecież to chore. Kto w obecnych czasach da ci gwarancje zatrudnienia? Nawet w budżetowce tego ci nie wystawią, a o znalezieniu łosia jako poręczyciela to w ogóle można zapomnieć.
 • Gwarancje zatrudnienia, poręczenia, zgody proboszcza? Przecież te warunki "pomocy" są chore i ustawione tak, żeby nikt z niej nie skorzystał. Gwarancji zatrudniania to nawet budżetówka nie wystawi.
 • ratuj PUP bądź tygrysem
 • Prezydent Elblaga zachęca: "młodzi niech zostają w Elblagu !" a w jego imieniu, niegodna zaufania i niekompetentna p. Ewa Micuda kusi młodych ca 7.000,- aby wyjechali z Elbląga i to jak najdalej. Robi to w imieniu Prezydenta Miasta Elblaga ! Mnie bezrobotnego wysłała zimą na szkolenie, abym bosy i głodny spał na ławce na sopockim molo. .. w grudniu 2015r. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  AndrzejŁ.(2016-03-22)
 • Brawo Rząd. Będzie Kanał Śląski i Przekop Mierzei!!! (gość) Hipokryzja Unii i rządzących jest powalająca. System żeglugi śródlądowej w Polsce był opracowany i wykonany w latach 70tych i 80tych. I to właśnie Unia go zablokowała, a teraz chce sobie przypisać chwałę! Mieliśmy porty, stocznie rzeczne, szkoły szkolące marynarzy śródlądowych. Wszystko rozwalono. Teraz wielcy odkrywcy!
Reklama