UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Boże Ciało bez procesji

 
Elbląg, Biskup elbląski Jacek Jezierski
Biskup elbląski Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

W związku z trwającą pandemią biskup elbląski opublikował wczoraj (22 maja) kolejne wskazania dla wiernych. W zbliżającą się uroczystość Bożego Ciała na ulice miasta nie wyjdą tradycyjne procesje.

"Wobec obowiązujących dziś przepisów sanitarnych jej organizacja w tradycyjnej formie jest dziś niemożliwa. Dlatego w dniu uroczystości należy przyjąć porządek niedzielny nabożeństw. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, po każdej Mszy należy odprawić procesję eucharystyczną wokół kościoła. W trakcie procesji można śpiewać Suplikacje. Błogosławieństwa końcowego proszę udzielić przed drzwiami świątyni. Nie budujemy czterech ołtarzy" – czytamy na stronie diecezji elbląskiej, gdzie znajdziemy pełny tekst wskazań.

Biskup Jacek Jezierski odniósł się w nich również do kwestii ostatniego złagodzenia przepisów sanitarnych jeśli chodzi o liczbę osób w świątyni: od 17 maja jest to 10 osób na m kw.

Do 14 czerwca biskup elbląski udziela dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy wszystkim chorym, zagrożonym chorobą, przebywającym na kwarantannie, a także osobom starszym, pracującym w niedzielę i tym, którzy nie czują się dobrze. Dyspensa obejmuje też tych, "dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni". Duchowny w swoich wskazaniach zachęca diecezjan również do odbycia spowiedzi i przyjęcia komunii świętej wielkanocnej.

Biskup Jacek Jezierski odniósł się też do kwestii takich jak uroczystości Pierwszej Komunii czy pogrzeby:

"Pierwsza Komunia święta odbywa się po uzgodnieniu przez Ks. Proboszcza i Rodziców terminu uroczystości. Należy ograniczyć ćwiczenia liturgiczne do minimum, zachować przepisy sanitarne tzn. m.in. podzielić duże grupy dzieci i ich gości na mniejsze. Przede wszystkim należy dać dzieciom możliwość spokojnej spowiedzi" – pisze bp Jezierski.

Jeśli chodzi o pogrzeby, wskazuje: "Należy uwzględnić lokalne rozporządzenia władz sanitarnych. Jeśli pozwalają na to przepisy, można wprowadzić trumnę lub urnę do kościoła. Można też dokonać pokropienia trumny oraz urny wodą święconą".

Biskup elbląski zaznacza, że różnego rodzaju grupy i wspólnoty parafialne mogą się już spotykać w kościele przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych i za zgodą proboszcza, nadal jednak nie można organizować spotkań w salach parafialnych i podobnych miejscach.

Oprócz tego hierarcha przypomina, że nie należy zamykać kościołów na klucz w czasie mszy i nabożeństw: "Przepisy przeciwpożarowe wymagają przynajmniej dwóch otwartych wejść/wyjść" – zaznacza. Zaleca jednocześnie ciągłą dezynfekcję ławek i konfesjonałów i przypomina, że dezynfekcję znajdujących się w świątyniach zabytków i dzieł sztuki można dokonać jedynie pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki.

"Epidemia nie skończyła się jeszcze, dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach z innymi i dbać o przestrzeganie zasad higieny. Powyższe wskazania mogą ulec modyfikacji" – zaznacza biskup elbląski.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama