UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Budżet Obywatelski. Urzędnicy zmieniają zdanie

 
Elbląg, Budżet Obywatelski. Urzędnicy zmieniają zdanie
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

15 odwołań w sprawie niezakwalifikowania projektów do fazy głosowania w Budżecie Obywatelskim wpłynęło do ratusza. W ośmiu przypadkach urzędnicy zmienili zdanie i dopisali wnioski do listy tych, na które będzie można głosować. Głosowanie rozpocznie się 12 października.  

12 października rusza głosowanie w elbląskim Budżecie Obywatelskim. W wyniku złożonych odwołań urzędnicy dopuścili do głosowania dodatkowe projekty. I tak:

Mieszkańcy okręgu nr 1 będą mogli zagłosować na wniosek „Co wiesz o Willi Ziese – tablica informacyjno – turystyczna.“. W pierwotnej wersji projekt został odrzucony ze względu na negatywną opinię Departamentu Urbanistyki i Architektury „Krajobraz miejski nasycony jest wolnostojącymi formami przekazującymi informacje. Są to znaki drogowe, tablice ulicowe, tabliczki instalacji podziemnych, tablice inwestycji finansowanych przez UE, reklamy itp. Lokalizacja tych form określona jest zwykle przez uwarunkowania kompozycyjno-estetyczne.“ - możemy przeczytać na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Drugim dopuszczonym do głosowania projektem jest montaż Stylowe ławko – huśtawki w Parku Modrzewie. Początkowo przeciw były Zarząd Zieleni Miejskiej i Departament Gospodarki Miasta, które uważały, że: „na terenie parku Modrzewie, w tym i przy alejkach wewnętrznych, znajduje się wystarczająca ilość ławek. Ponadto, ustawienie nowych, dodatkowych elementów małej architektury(ławko-huśtawek, pergoli, parkowej biblioteczki) przed wykonaniem remontu nawierzchni alejek, uwydatni jedynie ich zły stan techniczny.“ - czytamy na stronie elbląskiego Budżetu Obywatelskiego. Naturalnie teraz pojawia się pytanie, czy urzędnicy stwierdzili, że przy okazji montażu nowych urządzeń warto będzie naprawić stare, czy też może jednak tego złego stanu technicznego nie będzie za bardzo widać, ewentualnie ludzie nie zwrócą uwagi. To pytanie retoryczne, nie oczekujemy odpowiedzi.

Mieszkańcy okręgu nr 2 dodatkowo będą mieli do wyboru oddanie głosu na „Spotkanie integracyjno-edukacyjne działkowców ROD Bratek, Dzień Działkowca“. Początkowo przeciw był Departament Promocji Kultury i Turystyki, który wydał negatywną opinię: „Ze względu na ograniczenie uczestników ww. działań do działkowców ROD Bratek. Celem przedsięwzięcia ma być propagowanie zdrowego stylu życia, szerzenie wiedzy ogrodniczej wśród działkowców ROD Bratek oraz zorganizowanie Dnia Działkowca dla działkowców ROD Bratek.“ - strona internetowa elbląskiego BO. Urzędnicy nie podali uzasadnienia zmiany swojej decyzji. Drugim projektem z tego okręgu, na który będą mogli głosować mieszkańcy to „Remont alejek w parku Kajki“. Tu opinie negatywną wydało Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które zwróciło uwagę na koszt budowy wodopoju ujętego w projekcie: “Wodociągi, z których można zasilić „wodopój, znajdują się w ulicach Kajki i Fałata. Wykonanie przyłącza wiąże się z koniecznością poprzecznego przejścia przez jedną z ulic. Długość takiego przyłącza, w zależności od miejsca lokalizacji zdroju, wyniosłaby 15-25 metrów. Należy również wykonać odprowadzenie zużytej wody do kanalizacji. Istnieje też możliwość podłączenia takiego urządzenia do instalacji zasilającej pompownię cieku wodnego przepływającego przez park. Do poprzedniego „e-maila” dołączyliśmy szkic z zaznaczoną instalacją, którą można wykorzystać. Do oszacowania kosztów montażu urządzenia potrzebny jest projekt techniczny.. Przekracza koszt“. Koszt oszacowano na 590 tys. zł. Po odwołaniu coś się zmieniło i już można głosować na remont alejek.

Mieszkańcy okręgu nr 3 dodatkowo będą mogli zagłosować na rozbudowę siłowni plenerowej o bramy do streetworkoutu w parku Traugutta lub budowę w tymże parku urządzenia pn. Raptor. Początkowo wnioskom sprzeciwił się Departament Inwestycji, który stwierdził, że podobne urządzenia niedługo staną w parku Dolinka.  Po złożeniu odwołania można będzie głosować.

Mieszkańcy okręgu czwartego zyskali możliwość głosowania na projekt „Jak dobrze znasz Elbląg ? Utworzenie tablic informacyjno -turystycznych“. Departament Urbanistyki i Architektury pozytywnie zaopiniował samą ideeę, ale co do szczegółów, czyli wolnostojących tablic był już nastawiony negatywnie. „Krajobraz miejski nasycony jest wolnostojącymi formami przekazującymi informacje. Są to znaki drogowe, tablice ulicowe, tabliczki instalacji podziemnych, tablice inwestycji finansowanych przez UE, reklamy itp. Lokalizacja tych form określona jest zwykle przez uwarunkowania kompozycyjno-estetyczne.“ - możemy przeczytać na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Drugim projektem dopuszczonym do głosowania jest wniosek o wybudowanie napisu przestrzennego „Elbląg“. Początkowo przeciwny był Departament Gospodarki Miasta, który zwrócił uwagę na: „Wskazana działka znajduje się na skarpie w związku z czym istnieje ryzyko wpadnięcia liter do rzeki Elbląg. Teren ten jest przyległy do nadbrzeża gdzie odprawiają się turyści Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.“ - czytamy na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.

Przychylności urzędników nie wzbudziły odwołania w sprawie następujących projektów: „Budowa wiaty widokowej na Gęsiej Górze“, „Strefa relaksu na Wyspie Spichrzów“, Ścieżka rowerowa przy ul. Łęczyckiej, „Aktywnie zdrowo i sportowo – zagospodarowanie trawnika dla młodego i starszego pokolenia (ul. Dąbrowskiego)“, „Wykonanie miejsc parkingowych przy Alei Tysiąclecia na części działki nr 322/36“.

Głosowanie rozpocznie się 12 października i potrwa dwa tygodnie do 25 października.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale bur. .l.
 • słupowe projekty za pieniążki, cieszycie się że wam panowie ławki zrobią, jakieś tabliczki, alejki, chodniki, mentalność ludzi jak w bantustanie w 1874,proponuję ognisko i tańce na cześć wodzów projektów wiekopomnych i budowę pomników wdzięczności, ci ludzie zatrzymali się w myśleniu na epoce gierka i gomułki, przegoniła nas we wszystkim nawet Botswana wystarczy sprawdzić rankingi i youtubka polacy już tam są :D
 • Cyrk w tym Okręgu I doszły ale na park Modrzewia, przypadek ?? Najciekawszy jest projekt budowy alej z Wiejskiej do głównej alejki parku, gdzie Departament Inwestycji opiniuje, ze jest to inwestycja bardzo trudna technicznie. Dla wtajemniczonych trzeba by było przesunąć wkopane w ziemię rury ciepłownicze i gdzie zostanie przekroczony koszt, tak podał ten departament. A jednak projekt jest zatwierdzany przez Włodarza. Dlaczego ?? I gdzie ten remont alejki z zeszłorocznego BO w tym że parku ?? Znów niedoszacowanie ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Tulejowanie .(2020-10-07)
 • AQUAPRK miał być i co ??. Śmieszni Ci rządzący Naszym Elblągiem. Dziura na dziurze, łata na łacie, manko i gruby hajs w kieszeni. Tyle w temacie
 • Pytanie z cyklu ile wiesz o Elblągu, ,dlaczego Miasto Elbląg nie promuje Elbląga?, ,Odp. Bo nie potrafi!!!
 • Jakim prawem odrzucili budowę wiaty widokowej? Za kogo oni się uważają? To nie budżet urzędasów tylko obywateli!!! W kolejnym budżecie obiecuję projekt standaryzacji stanowisk urzędniczych i spróbujcie odrzucić to NIK się wami zajmie.
 • Ścieżki rowerowe! Dajcie ludziom możliwość na aktywny tryb życia, bo nie ma nic lepszego jak mała przejażdżka do i z pracy! Wszystkim to wyjdzie na zdrowie, a zdrowie mamy jedno!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  Szanuj zdrowie(2020-10-07)
 • Parkingi dla wspólnot mieszkaniowych niech najlepiej wybudują. .. chore miasto, chorzy urzędnicy.
 • Jednak z działkowcami to przegięcie.
 • Parkingi na tysiąclecia????? Dla kogo? Dla tych bloków? Parkingi chodzą po 40 tys od miejsca, a miasto ma im prezenty robić? Wróbel weź już odleć z tymi urzedasami i swoimi +60 letnimi wyborcami i daj Nam żyć.
 • Działkowcy?! Przecież oni mają środki ze składek członków na imprezy - jakim prawem chcą jeszcze zorganizować sobie popijawę za pieniądze podatnika?! Skandal k. .wa. Dzwonię do Kolińskiego, niech im wygarnie, roszczeniowcom xD
 • Jednym słowem blokują urzedy i ich widzimisie oraz tzw pracusie z ww zakładów. WSTYD i żenada. Pietrza problemy a sami pracy nie potrafia zrobic porzadnie i nowocześnie. Jednak to prawda że to B O radnych i urzędników.
Reklama